Krakowski koncert „Siła miłości” z udziałem uczennicy z ZS Nr 1 w Starej Wsi

28.04.2016

Magdalena Mól uczennica III klasy gimnazjum w Zespole Szkół Nr 1 w Starej Wsi wystąpiła wraz z zawodowymi aktorami podczas V Koncertu Pamięci Ofiar Obozu w Ravensbrück, który odbył się 25 kwietnia 2016 r. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA w Krakowie.

Koncert "Siła Miłości" to wyjątkowe spotkanie pokoleń, gdzie poezja i muzyka stają się źródłem głębokich emocji oraz zjawiskowego wyrazu artystycznego. Celem koncertu jest złożenie hołdu pamięci ocalałym więźniarkom obozu, ponieważ Uchwałą Senatu RP z dnia 30 marca 2011r. kwiecień został ustanowiony miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego KL Ravensbrück.

Pomysłodawcą, reżyserem i prowadzącym koncert jest Andrzej Róg - prezes stowarzyszenia „Prawy Brzeg”, aktor, autor, reżyser i wokalista, związany z Teatrem STU. Podczas koncertu wystąpili wybitni krakowscy artyści związani ze Stowarzyszeniem Prawy Brzeg, Stowarzyszeniem Piwnica św. Norberta oraz grupą Loch Camelot.

Nietuzinkowy talent Magdy został dostrzeżony podczas I Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück" dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Szkole Podstawowej w Kłodnem, do którego przygotowywała ją polonistka Mariola Olesiak. Właśnie wtedy Magda otrzymała od przewodniczącego jury Andrzeja Roga specjalne zaproszenie do występu na scenie z doświadczonymi aktorami i muzykami.

Przed koncertem uczennica miała niepowtarzalną okazję współuczestniczyć w próbach i przygotowaniach do koncertu. Patrzeć na pracę realizatorów dźwięku, oświetlenia i multimediów, być pierwszym widzem i zobaczyć jak zachowują się na próbie reżyser, profesjonalni aktorzy i muzycy. Ponadto miała okazję poznać się i porozmawiać z wybitnymi artystami krakowskimi, którzy dzielili się z nią swoim doświadczeniem. Magda otrzymała od nich bezcenne wskazówki i rady jak rozwijać się pod względem artystycznym.

Podczas poniedziałkowego koncertu Magda zaprezentowała fragmenty utworów autorstwa Zofii Górskiej–Romanowiczowej. Występ Magdy został doceniony nie tylko przez publiczność, która nagrodziła ją gromkimi brawami, ale w szczególności przez grono artystów scen krakowskich, którzy wskazywali szczególnie na piękno jej głosu, wrażliwość artystyczną i naturalny talent sceniczny. Magda otrzymała, również propozycję ponownego występu w Zakopanem w dniu 4 maja 2015 r.

Magdalena Cepielik