Zmiany w podatkach lokalnych w 2016 r.

01.03.2016

Urząd Gminy Limanowa informuję, że w związku z nowelizacją ustawy, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. nastąpiły zmiany w opłatach w podatku rolnym, podatku od nieruchomości oraz podatku leśnym.

W przypadku, gdy wysokość  rocznego zobowiązania podatkowego nie przekroczy kwoty 6,10 zł nie będą doręczane decyzje, gdyż opłata nie będzie naliczana. Tym samym jeżeli mieszkańcy posiadali do tej pory nakaz płatniczy z łącznym zobowiązaniem rocznym do kwoty 6,10 zł w tym roku go nie otrzymają.

Jednocześnie gdy kwota powstałego rocznego zobowiązania podatkowego nie przekroczy 100,00 zł (od 6,10 zł do 100 zł) podatek będzie płatny jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty.

Pozostałe osoby, których wymiar  rocznego zobowiązania podatkowego jest wyższy niż 100,00 zł, nadal mogą wpłacać podatek jednorazowo lub w czterech ratach :
I do 15 marca
II do 15 maja
III  do 15 września
IV do 15 listopada

Należność zapłacić można :
- u sołtysa

- w kasie Urzędu Gminy Limanowa, która jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00

- przelewem na konto Urzędu Gminy Limanowa - 40 8804 0000 0000 0000 0723 0053

Kolejna zmiana dotyczy  zmiany wysokości hektarów przeliczeniowych  co jest następstwem zmiany przelicznika dla gruntów rolnych :  zabudowanych, zakrzewionych i zadrzewionych.
Grunty te, będą przeliczane na hektary przeliczeniowe wg schematu :
1 ha gruntów rolnych zabudowanych = 1 hektar przeliczeniowy
1 ha gruntów rolnych  zadrzewionych oraz zakrzewionych = 0,20 ha przeliczeniowego.

Zmiana ta będzie miała wpływ na ilość hektarów przeliczeniowych, co będzie skutkować zwiększeniem dochodu z gospodarstwa. W odniesieniu do gruntów rolnych zabudowanych III i IV klasy podatek rolny ulegnie zwiększeniu. Zwolnieniu nadal będą podlegać grunty klasy V i VI.
Dodatkowe informacje w powyższym zakresie można uzyskać w Wydziale Finansowym Urzędu Gminy Limanowa pok.15  oraz pod nr  tel. (18) 33 72 252 wew. 122.