„Poezja to My…” Szkolny Konkurs Recytatorski w Starej Wsi

13.03.2016

Dnia 10 marca br. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Poezja to MY - mój ulubiony wiersz polskiego poety”  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół Nr 1 w Starej Wsi oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Starej Wsi w ramach wspólnych działań partnerskich.

Za organizację konkursu z ramienia szkoły odpowiedzialne były nauczycielki Magdalena Cepielik oraz Agnieszka Pałka, natomiast ze strony GBP w Starej Wsi - dyrektor Jacenty Musiał wraz z  bibliotekarką Lidią Piegzą. Dekorację na okoliczność organizacji konkursu przygotowała  Jolanta Biedroń.

Konkurs został uroczyście rozpoczęty przez Agnieszkę Pałkę i dyrektora Jacentego Musiała, którzy omówili cele konkursu: ukazywanie zabawowej i rozrywkowej funkcji czytania, rozwijanie zdolności recytatorskich, upowszechnianie kultury żywego słowa oraz ukazanie piękna języka polskiego. Zaznaczyli oni także, że konkurs recytatorski to świetny trening autoprezentacji, a przede wszystkim okazja, by rozbudzić zainteresowanie uczniów poetyckim słowem.

Przedsięwzięcie cieszyło się ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży. Do rywalizacji przystąpiło ponad 50 uczniów z oddziałów przedszkolnych, szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Uczniowie recytowali wybrany przez siebie wiersz polskiego poety, który najbardziej lubią.

Uczniowie występowali w następujących kategoriach wiekowych:

Kategoria I : klasy 0 – III szkoły podstawowej

Kategoria II : klasy IV – VI szkoły podstawowej

Kategoria III : klasy I – III gimnazjum

Do oceny recytacji uczestników konkursu i wyłonienia zwycięzców powołano jury w składzie: Władysława Guzik – polonistka z Zespołu Szkół Samorządowych nr 2 w Limanowej, reprezentująca GBP w Starej Wsi, a także przedstawicielki ZS Nr 1 w Starej Wsi Paulina Wygoda – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i prowadząca zajęcia teatralne oraz Justyna Perełka – szkolny logopeda, absolwentka polonistyki.

Każda prezentacja utworu była oceniana według następujących kryteriów: opanowanie pamięciowe tekstu, interpretacja tekstu, dykcja i artykulacja, ogólne wrażenie artystyczne.

Jury miało bardzo trudny orzech do zgryzienia, ale po podliczeniu punktów wyłoniono zwycięzców:

Kategoria I : klasy 0 – III szkoły podstawowej

I miejsce:       Tomasz Mąka kl. II b

II miejsce:      Maria Rosiek kl. III

III miejsce:     Jakub Postrożny kl. II a

Wyróżnienie:  Nikodem Sabura kl. 0 a, Michał Pałka kl. I, Maria Mąka kl. II b,                                          Sylwia Nawalaniec kl. III, Zuzanna Michalik kl. II b, Kacper Sabura kl. III

Kategoria II : klasy IV – VI szkoły podstawowej

I miejsce:           Malwina Rosiek kl. V

II miejsce:          Karolina Biernat kl. IV

III miejsce:         Jadwiga Mąka kl. V

Wyróżnienie:      Marcin Twaróg kl. VI

Kategoria III : klasy I – III gimnazjum

III miejsce:        Kamil Wasik kl. III

W tej kategorii wiekowej Jury nie przyznało miejsc I i II.

Nagrody książkowe i rzeczowe dla laureatów Szkolnego Konkursu Recytatorskiego „Poezja to MY - mój ulubiony wiersz polskiego poety” zostały ufundowane przez Zespół Szkół Nr 1 w Starej Wsi oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Starej Wsi. Ponadto każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom. W maju br. podczas szkolnych obchodów Dnia biblioteki i świetlicy laureaci konkursu ponownie zaprezentują się przed naszą wspaniałą szkolną publicznością.

Wszystkie dzieci w trakcie konkursu zapoznały się z szeroka ofertą biblioteczną i miały możliwość zobaczyć wystawę „Echa powstania styczniowego na Ziemi Limanowskiej”, która jest aktualnie udostępniona w bibliotece. Kilkoro dzieci zapisało się do biblioteki i wypożyczyło nowe pozycje książkowe.

Na zakończenie Agnieszka Pałka oraz dyrektor Jacenty Musiał podziękowali wszystkim uczniom za udział w konkursie oraz pogratulowali laureatom. Podziękowania za solidną pracę  otrzymało, również jury.