Innowacyjna formuła konkursu o twórczości i życiu Stanisława Wyspiańskiego w ZS w Rupniowie

21.03.2016

W dniu 17 marca br. w Zespole Szkół im. Stanisława Wyspiańskiego w Rupniowie odbyła się jubileuszowa X. edycja Gminnego Konkursu poświęconego życiu i twórczości Patrona szkoły. W tym roku zmianie uległa dotychczasowa forma konkursu – z wielu dziedzin twórczości Wyspiańskiego organizatorzy postanowili w kolejnych edycjach skupiać uwagę uczestników konkursu na jednej wybranej. Początek dała twórczość plastyczna, malarska Stanisława Wyspiańskiego.

Konkurs plastyczny polegał na wykonaniu pracy plastycznej na temat : „ Pejzaż wczesnowiosenny – widok z okna ” inspirowany dziełami Mistrza: Cykl – Widok z oka pracowni na Kopiec Kościuszki w okresie roztopów . 1905 r. oraz Pejzaż wiosenny 1906-1907. Prace nie mogły być kopiami dzieł, a technika wykonania to oczywiście ulubiony przez Wyspiańskiego pastel lub akwarela. Podział na kategorie szkoły podstawowej i gimnazjum pozwolił na zróżnicowanie wymiarów płaszczyzny, co dało bardzo spektakularny efekt.

W skład komisji konkursowej weszli przedstawiciele Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu:

Barbara Szota – Rekieć – wicedyrektor ds. artystycznych

artysta plastyk Włodzimierz Dominiak – tkanina artystyczna

artysta plastyk Przemysław Sławiński – rysunek i malarstwo
Komisja   po naradzie postanowiła przyznać  Nagrodę Specjalną Wójta Gminy Limanowa :

- w kategorii szk. podstawowa – Faustynie Król  - Szkoła Podstawowa  nr 2 w Siekierczynie

- w kategorii gimnazjum- Natalii Kowalskiej - Publiczne Gimnazjum w Pisarzowej

Pozostałe nagrody powędrowały do :

1. Laury Fryźlewicz – Szkoła Podstawowa w Pisarzowej
  2. Martyny Talarczyk – Szkoła Podstawowa  nr 2 w Starej Wsi
  3. Anny Król – Szkoła Podstawowa w Mordarce

1. Zuzanny Szewczyk – Publiczne Gimnazjum w Mordarce
  2. Anety Kuzak – Publiczne Gimnazjum w Rupniowie
  3. Karoliny Puch – Publiczne Gimnazjum nr 1 w Męcinie

Ponadto Dyrektor Państwowego Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu tradycyjnie już wzorem lat ubiegłych ufundowała Nagrody Dyrektora tegoż Liceum, które w tym roku otrzymali odpowiednio :

Grzegorz Wilczek – Szkoła Podstawowa w Pasierbcu

Anna Musiał  - Publiczne Gimnazjum  nr 2 w  Starej Wsi

Fundatorami nagród i jednocześnie osobami  je wręczającymi  byli : Wójt Gminy Limanowa, Eurobank  oddział Limanowa  oraz Oddział Partnerski Santander Consumer Bank w Limanowej.

Uczestnicy Konkursu wzięli udział  w warsztatach plastycznych poprowadzonych przez pedagogów z Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu , co było też nowością w tegorocznym konkursie. W czasie kiedy uczniowie rozwijali swoje umiejętności twórcze ich opiekunowie – nauczyciele plastyki – uczestniczyli w wykładzie Stanisława Jacka Kołodziejczyka z Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa nt. „WITRAŻE FRANCISZKAŃSKIE” „Mam ten dar bowiem: patrzę się inaczej” St. Wyspiański (1903), a następnie w konsultacjach powarsztatowych prowadzonych przez Komisję Konkursową.

Organizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez licznych darczyńców i sponsorów , którzy bezinteresownie i hojnie wsparli organizatorów tą drogą pragniemy gorąco podziękować za okazaną życzliwość :

• DYREKCJI I GRONU PEDAGOGICZNEMU Liceum Plastycznego im. J. Matejki w Nowym Wiśniczu
  • STANISŁAWOWI JACKOWI KOŁODZIEJCZYKOWI ( Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa )
  • DYREKCJI MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE
  • MACIEJOWI BERNADEK z Oddziału Partnerskiego Santander Consumer Bank w Limanowej
  • PAWŁOWI PISKORSKIEMU menagerowi Eurobanku  oddział Limanowa
  • WŁAŚCIECIELOM SKLEPóW: SEZAM W LIMANOWEJ, K2 OBUWIE, ALFABET 2, KSIEGARNIA SOKóŁ, SALON ORANGE Rynek 13 Limanowa
  • WŁASICIELOM FIRM : MM REKLAMA & DRUKARNIA [ ZA WSPANIAŁY BANER ], ELEKRICAL Zakład Elektroinstalacyjny , TYMBARK –MWS sp. Z o.o. , ZAKŁADY MIĘSNE LASKOPOL, STANMAR  STANISŁAW POLAŃSKI  Filia Rupniów, OŚRODEK SZKOLENIE KIEROWCóW ROBERT PIWOWARCZYK

oraz      PAŃSTWU: RENACIE I JACKOWI DUDA, RENACIE I STANISŁAWOWI MŁYŃSKIM i WŁADYSŁAWOWI SUŁKOWSKIEMU

Z okazji święta Patrona uczniowie mieli także okazję zapoznać się szczegółowo z życiem i twórczością dramaturga, poety i malarza. Wzięli oni udział w wielu kategoriach konkursowych: recytacji, poezji śpiewanej, prezentacji multimedialnej, wykonywali witraż, najmłodsze dzieci śpiewały piosenkę związaną z Krakowem i techniką pasteli odwzorowywały wczesnowiosenny pejzaż. Konkurs wiedzy dla szkoły podstawowej odbył się w formie Familiady, natomiast dla uczniów gimnazjum było to Jeden z dziesięciu. Zmagania uczniów oceniało jury w składzie:  Monika Zaręba, Violetta Sarata, Janusz Kaleta oraz  o. Wiesław Rymarczyk.Wyniki konkursów:

Recytacja:

II miejsce: Julia Banat, Kinga Białoń - klasa 1b SP