Dzień dla Zdrowia w ZS w Pisarzowej

22.03.2016

Dnia  17 marca 2016 r. w  Zespole Szkół w Pisarzowej  został zorganizowany Dzień dla Zdrowia  w ramach realizacji projektu  „Szkoła promująca  zalecenia Europejskiego  Kodeksu Walki z Rakiem”. W tym dniu na korytarzach  szkolnych zawisły gazetki na temat zdrowego stylu życia oraz zaleceń wynikających z  Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem.
Na lekcjach biologii oraz podczas spotkania wywiadowczego dla rodziców została przeprowadzona  prelekcja nt. „Profilaktyki nowotworowej  raka piersi”. Prelekcję dla rodziców prowadził lekarz Artur Kalita: chirurg- onkolog- specjalista ze Szpitala Powiatowego w Limanowej. Doktor uświadomił, zebranym jak ważne jest samobadanie piersi i badania profilaktyczne ponieważ pozwalają wykryć w bardzo wczesnym stadium raka piersi. Ponadto  przy wejściu do szkoły w dniu wywiadówki,  uczennice rozdawały ulotki dotyczące samobadania piersi oraz zaprojektowane przez siebie mini-plakaty.

W Polsce każdego roku rejestrowanych jest ponad 140 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory złośliwe. Każdego roku umiera z powodu nowotworów ponad 90 tysięcy Polek     i Polaków. Choroby nowotworowe są jednym z najważniejszych wyzwań  w zakresie zdrowia publicznego. Według najnowszej epidemiologicznej wiedzy jednej trzeciej nowotworów można zapobiec. Stąd tak ważne są badania profilaktyczne.