Ferie W ZS w Mordarce z projektem „NA WŁASNE KONTO”

21.01.2016

Kiedy pojawiła się informacja na Facebook’u  gminy Limanowa o realizacji projektu, którego I etap realizowany jest w pierwszym tygodniu ferii. Wielu mówiło :

-„ferie, a wy będziecie się uczyć?”

-Tak, tylko, że nie do końca jest to nauka. Raczej zabawa, która pozwala poszerzyć wiadomości, a zwłaszcza  zdobyć nowe umiejętności poprzez działanie: zabawę, wycieczki, wywiady, inscenizację itp. A zatem pozwala miło spędzić czas.

Kilka informacji o samym projekcie:

Gmina, jako instytucja zgłosiła się do projektu   i jako jedna ze stu w Polsce, spośród wielu chętnych, została zakwalifikowana do IV edycji tego projektu. Organizatorem jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, a partnerem Narodowy Bank Polski. Program projektu zakłada realizację pięciu modułów: podstawy przedsiębiorczości, aktywność gospodarcza, pieniądze i bankowość, oszczędzanie i inwestowanie, biznesplan-marketing-reklama. W projekcie udział wzięło Gimnazjum w Mordarce, które jest w trakcie realizacji pierwszego z dwóch etapów projektu. Uczniowie zapewne się jeszcze przypomną, gdyż w drugim etapie będą potrzebować wsparcia w głosowaniu jak największej liczby osób, na co oczywiście liczą.

A teraz o realizacji projektu:

W dniach od 18 do 22 stycznia 2016 r.  odbywały się zajęcia prowadzone przy wsparciu studentki dziennikarstwa Eweliny Brzozowej, aktywnymi metodami pracy, głównie:  gry edukacyjne, symulacje, poker kryterialny, debaty za i przeciw, burzy mózgu, dramy. Uczestnicy miło spędzali czas także podczas wycieczek. Jedną z nich była wizyta u przedsiębiorcy. Była to wizyta  u Walentego Szubryta właściciela firmy „Walek” i współwłaściciela firmy „Stalkomplet”. Uczniowie nie tylko poznali strategię prowadzenia firm zarówno handlowej, usługowej i  produkcyjnej, ale również  walory różnych zawodów, od sprzątaczki, ekspedientki, kucharki, kelnera, księgowej, kadrowej, spawacza, tokarza, lakiernika, a także przedsiębiorcy. Kolejną będzie wizyta w gminie, gdzie przyjrzą się  strategii rozwoju jej przedsiębiorczości, a także w banku - dokładnie Bank Pekao SA w Limanowej. Tam z kolei uczestnicy projektu poznają produkty bankowe oraz mobilność finansową, która dzisiaj staje się niezbędna.

Zainteresowanych projektem odsyłamy do strony internetowej  Zespołu Szkół w Mordarce, a także na stronę projektu „Na własne konto”, gdzie  w zakładce „Program w Polsce” na mapce Polski  w województwie małopolskim można odnaleźć prowadzonego przez uczestników programu bloga.

Nauczyciel prowadzący

Kazimiera Biernat