A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Wioletta Orczykowska w sztafecie Kadry Narodowej na Mistrzostwach Europy!

21.12.2015

 

Wioletta Orczykowska – mieszkanka Gminy Limanowa w ostatnim czasie została Mistrzynią Polski Seniorów, które odbywały się w Lublinie. Tym samym znalazła się w sztafecie Kadry Narodowej na Mistrzostwa Europy, które odbędą się w Londynie. Orczykowska niegdyś wychowanka „Limanowa – swim”,  obecnie reprezentuje klub Jordan Kraków.

 

 

W najszybszym finale 200 m stylem dowolnym kobiet w historii mistrzostw Polski, w którym po raz pierwszy aż sześć zawodniczek złamało barierę dwóch minut, a cztery z nich popłynęły poniżej minuty i pięćdziesięciu dziewięciu sekund, wyłoniona została sztafeta kraulistek, która będzie reprezentować nasz kraj na mistrzostwach Europy i powalczy o olimpijską nominację!

Rewelacją popołudniowego wyścigu została Wioletta Orczykowska. Reprezentantka Jordana Kraków najmocniej rozpoczęła rywalizację, szybko obejmując zdecydowane prowadzenie. W drugiej części dystansu walczyła już tylko o to, by nie dać się wyprzedzić rywalkom i dopięła swego. Do mety dopłynęła jako pierwsza, z wynikiem 1:58.29 - gorszym o zaledwie pięć setnych sekundy od indywidualnego minimum na mistrzostwa Europy w Londynie! 

Taktyka podopiecznej Roberta Brusa okazała się strzałem w "dziesiątkę". Pomogła też pozostałym zawodniczkom z łatwością spełnić sztafetowe kryterium Polskiego Związku Pływackiego. By liczyć na miejsce w kadrze, trzeba było dziś popłynąć poniżej minuty i pięćdziesięciu dziewięciu sekund. Ta sztuka udała się jeszcze najszybszej w eliminacjach Monice Czerniak (1:58.81), Dianie Sokołowskiej (1:58.67) oraz Pauli Żukowskiej (1:58.86). Tuż za nimi finiszowały Kamila Kunka (1:59.35) i Milena Karpisz (1:59.66). 

Najlepsze zawodniczki na 200 m stylem dowolnym:
1:58.29   Wioletta Orczykowska
1:58.51   Monika Czerniak
1:58.67   Diana Sokołowska
1:58.86   Paula Żukowska
===================
7:54.33   suma czasów   (8:02.07 - minimum na ME)

Cała wyżej wymieniona czwórka wzmocniła zatem kadrę na majowy czempionat w stolicy Wielkiej Brytanii. Na olimpijskiej, 50-metrowej pływalni w East End nasze zawodniczki będą miały tylko jeden cel - walkę o olimpijską kwalifikację. By tak się stało, będą musiały uplasować się w pierwszej czwórce rankingu krajów, które nie zdołały zapewnić sobie nominacji na igrzyska w Kazaniu. Nie będzie to zadanie należące do najłatwiejszych - na pewno bardzo groźne będą Holenderki, Hiszpanki czy też Węgierki, które w zestawieniu jeszcze nie figurują. Na zakończenie 2015 roku sytuacja prezentuje się następująco:

8:04.65   Holandia (IE Baku)
8:05.23   Austria (MŚ Kazań)
8:06.51   Hongkong (MŚ Kazań)
8:08.02   Hiszpania (MŚJ Singapur)

Z każdą z zawodniczek, które zakwalifikowały się dziś do kadry, wiąże się osobna historia. Wioletta Orczykowska pierwszy raz w życiu została mistrzynią Polski i w maju zadebiutuje na wielkiej seniorskiej imprezie międzynarodowej. Doświadczenie w rywalizacji na najwyższym poziomie już jednak ma. W 2013 roku została dwukrotną brązową medalistką mistrzostw Europy juniorów - w sztafetach dziewcząt i mieszanej na dystansie 4x100 m stylem zmiennym. W Poznaniu była też czwarta na 200 m stylem dowolnym. Dla Czerniak również będzie to pierwszy w życiu start w reprezentacji seniorów. Dwudziestotrzyletnia zawodniczka Kormorana Olsztyn przywdzieje biało-czerwone barwy po dziewięciu latach przerwy i występie w 2006 roku w juniorskim wielomeczu w Atenach.

Natomiast Sokołowska i Żukowska wracają do zespołu narodowego po dłuższej przerwie. Dla reprezentantki AZS AWFiS Gdańsk majowy start na pływalni w Londynie będzie sentymentalną podróżą do 2012 roku, gdy po raz ostatni reprezentowała nasz kraj, występując na igrzyskach olimpijskich - właśnie w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym. Z kolei, by przypomnieć sobie zawodniczkę Juvenii Wrocław z orłem na piersi na wielkiej imprezie międzynarodowej, trzeba sięgnąć pamięcią aż do 2009 roku i czempionatu globu w Rzymie.

Wioli składamy serdeczne gratulacje i życzymy sukcesów, oraz dalszego rozwoju kariery pływackiej!

 

źródło: http://news.megatiming.pl/Liczba wyświetleń: 1897
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30