CODER - zmiana na dobre!

09.12.2015

Uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej z Zespołu Szkół nr II w Starej Wsi wzięli udział w programie profilaktyki uzależnień behawioralnych „Gra profilaktyczna CUDER” - program uzyskał aprobatę Ministra Zdrowia i jest współfinansowany ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych.

Prowadzącymi byli terapeuci z Instytutu Wspomagania Wychowania „Archezja” w Ojcowie. Współcześnie coraz większym problemem są „uzależnienia behawioralne”. O patologicznym używaniu komputera i Internetu można mówić w przypadku, gdy mamy do czynienie z intensywnym korzystaniem z tego medium, upośledzeniem kontroli zwłaszcza czasu spędzanego przed komputerem, co może prowadzić do izolacji społecznej w normalnych kontaktach. Konsekwencje wynikające z takich zachowań mogą być zarówno somatyczne ( nadwaga, problemy z kręgosłupem, problemy z oczami), psychiczne             ( depresja, fobie społeczne) oraz społeczne.

W szkole odbył się duży miting z uczniami, podczas którego wprowadzona została gra planszowa jako sposób na spędzanie wolnego czasu poza światem wirtualnym oraz pokazanie sposobów na racjonalne i bezpieczne korzystanie z komputera i Internetu. Integralną częścią tego projektu były spotkania z wychowawcami i nauczycielami oraz rodzicami uczniów, w czasie, których zwrócono uwagę na zagrożenia płynące z korzystania z komputera i Internetu oraz jak rozpoznawać sygnały ostrzegawcze o podnoszącym się ryzyku uzależnienia. Szkoła otrzymała grę planszowa do wykorzystania w przyszłości do rozwiązywania problemów wychowawczych. Terapeuci przeprowadzili anonimowe badania dotyczące zagrożeń behawioralnych, a po ich opracowaniu szkoła otrzyma raport opisujący ewentualne problemy, co pozwoli na lepsze dostosowanie dalszych działań profilaktycznych.