Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

60 lat powstania Gromadzkich Bibliotek Publicznych w Gminie Limanowa.

07.12.2015

         

W dniu 10 grudnia 2015 r. o godzinie 1300 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi odbędzie się uroczystość związana z obchodami 60-lecia powstania Gromadzkich Bibliotek Publicznych na terenie obecnie funkcjonującej gminy Limanowa.

Ustawa z dnia 25 września 1954 r. o reformie podziału administracyjnego wsi i powołaniu gromadzkich rad narodowych. W 1954 r. nastąpił nowy podział Polski w wyniku, którego powstały Gromadzkie Rady Narodowe, które miały obowiązek ustawowy aktywizować społeczeństwo oraz rozwój społeczno-gospodarczy i kulturalny mieszkańców. Biblioteki powstały na mocy dekretu z dnia 17 kwietnia 1946 r.  o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi. Nadzór merytoryczny nad nimi sprawowała Biblioteka Powiatowa w Limanowej, a opiekę administracyjną pełniły Prezydia Gromadzkich Rad Narodowych. Przy Gromadzkich Radach w 1955 roku powstały biblioteki: Stara Wieś, Pisarzowa, Męcina, Kanina, Siekierczyna (1956 r.)              

      

Zgodnie z zapisami w kronikach oraz żyjących jeszcze bibliotekarkach, które pracowały w bibliotekach wynika, ze biblioteki były lokowane w prywatnych budynkach i funkcjonowały w fatalnych warunkach lokalowych. Brak odpowiedniego oświetlenia, zimno, brak podstawowych warunków sanitarnych, ciasnota. Książki, regały i inne wyposażenie wożone były na furmankach noszone przez pracowników bibliotek zatrudnionych przez  Prezydia Gromadzkich Rad Narodowych oraz ówczesnych pracowników Powiatowej Biblioteki w Limanowej.

Pracę w bibliotekach jako dodatkową najczęściej wykonywały głównie nauczycielki zatrudnione w miejscowych szkołach:

- Józefa Ćwik w Starej Wsi

- Maria Orlof w Męcinie

- Maria Górka w Kaninie

- Maria Biedrońska w Pisarzowej

Historia działania bibliotek w ciągu tych długich dziesięcioleci zaprezentowana zostanie w multimedialnej prezentacji ukazującej dorobek tych bibliotek i rolę Samorządu Gminy Limanowa w modernizacji obiektów bibliotecznych oraz funkcje jaką pełni Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi do dnia dzisiejszego. Głównym elementem uroczystości będzie spotkanie autorskie z Ojcem Leonem Knabitem  pt.: ”Książka nigdy nie zaginie ”, którego gościliśmy już w naszej bibliotece w dniu 7 maja 2013 roku w czasie Konferencji Bibliotekarzy Powiatu Limanowskiego.

           

Ojciec Leon Knabit - Mnich zakochany w Tyńcu

Osobowość Ojca Leona kochają młodzi i starzy, wierzący i niewierzący. Któż nie zna ojca Leona Knabita, radosnego  mnicha, który tak bardzo odbiega  od wyobrażeń o osobie duchownej. Zakonnik z „sercem jak tramwaj”, wieczny optymista, z dystansem do siebie, ale nie do innych – ojciec Leon Knabit – jeden z najbardziej znanych i lubianych zakonników w Polsce. Jest kapłanem od ponad 60 lat, mnichem, który żyje zgodnie z surową regułą św. Benedykta, a przecież poczucia humoru mogliby pozazdrościć mu najwięksi zakonnicy. Ojciec Leon prowadził telewizyjny talk-show, opublikował kilkadziesiąt książek, dla wielu jest duchowym autorytetem.

Serdecznie zapraszamy!

 Liczba wyświetleń: 3836
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne