„Z ODBLASKIEM BEZPIECZNIEJ”- wiedzą o tym dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kaninie.

04.11.2015

„ Z ODBLASKIEM BEZPIECZNIEJ” - wiedzą o tym wszystkie dzieci uczęszczające do  Szkoły Podstawowej w Kaninie. Szkoła czwarty raz z rzędu bierze udział w konkursie „Odblaskowa Szkoła”, której organizatorami są: Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki i Małopolski Urząd Marszałkowski.

W trosce o bezpieczeństwo uczniów, od pierwszych dni września, nauczyciele zrealizowali liczne zadania, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci w drodze do i ze szkoły. Działania te są tym bardziej potrzebne, gdyż szkoła znajduje się przy ruchliwej drodze krajowej 28.

Wszyscy uczniowie wyposażeni zostali w kamizelki odblaskowe, w których poruszają się po drodze, jak również zabierają je ze sobą na piesze wycieczki turystyczne. Uczniowie otrzymali również odblaskowe elementy od. m. in. Urzędu Gminy w Limanowej, Starostwa Powiatowego w Limanowej, PZU w Limanowej i Banku Spółdzielczego w Limanowej.

W szkole zorganizowany został konkurs plastyczny pt. „Mój odblask”, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem dzieci. Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Szkolny konkurs „Wiedzy o ruchu drogowym”, zajęcia pozalekcyjne i szereg innych działań organizowane są po to, aby uczniowie i rodzice uświadomili sobie, jak ważne jest noszenie odblasków, zwłaszcza w jesiennych i zimowych miesiącach, kiedy wcześnie zapada zmrok. Każdy, kto nosi odblask, staje się bardziej widoczny na drodze, a co za tym idzie- bardziej bezpieczny.

W ramach akcji w październiku odbyło się spotkanie z Policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Limanowej. Pani Policjant wygłosiła prelekcję na temat bezpiecznego poruszania się po drodze oraz na temat zagrożeń, jakie czyhają na dzieci w drodze do i ze szkoły. Zwracała także uwagę na konieczność noszenia elementów odblaskowych, by zwiększyć bezpieczeństwo pieszych poruszających się po drogach.

W szkole planowane są jeszcze inne działania, a celem ich jest zwiększenie bezpieczeństwa uczniów na drodze.

Koordynatorami działań w szkole są: Katarzyna Ziaja, Adam Frączek,  Piotr Kiełbasa