Święto Szkoły w Starej Wsi II

22.11.2015

Raz w roku, niemal każda szkoła, obchodzi swój wyjątkowy dzień - święto swojego patrona.
Można zastanawiać się, czy jest to tylko tradycja, na stałe wpisana w wydarzenia szkoły, czy głęboka potrzeba, której świadomi są, odpowiedzialni za wychowanie młodych ludzi, nauczyciele i pedagodzy.
Wiek globalizacji, zmian, społeczeństwa informacyjnego spowodował odrzucenie panującego dotychczasowego porządku społecznego, a wraz z nim pojawił się brak wizji przyszłości. Młode pokolenie dorasta w klimacie niepokoju, napięć i strachu. Nastały czasy, kiedy to, jak bodaj nigdy wcześniej, potrzebne są autorytety, i to autorytety silnej osobowości.

Bez wątpienia szkoła w Starej Wsi II może poszczycić się wielce godnym i silnym autorytetem. Jest nim ksiądz Stanisław Konarski. Był on człowiekiem niezwykłym. Jego życie przypadło w latach, gdy Ojczyzna przeżywała swą świetność, w literaturze, kulturze, gdy mówiło się o oświeceniu stanisławowskim. Jednocześnie, w tej samej Ojczyźnie, brakowało ducha patriotyzmu, ducha jedności, dlatego tak bardzo zależało Konarskiemu na wychowaniu młodego pokolenia, gdyż twierdził z przekonaniem, że doskonalenie edukacji narodowej jest jednym z najważniejszych sposobów naprawy państwa. Wielokrotnie powtarzał: "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie".

Zorganizowany w Zespole Szkół w Starej Wsi II 19 listopada br. Dzień Patrona przebiegał w bardzo podniosłej atmosferze. Uroczystość rozpoczęła się  mszą św. na sali gimnastycznej, którą odprawił katecheta ks. Daniel Świątek. Słowa wygłoszone przez księdza Daniela zapewne poruszyły niejedne serce i umysł, wsłuchujące się w głębię przesłania przeplatanego myślą Konarskiego.
Oficjalne rozpoczęcie obchodów Święta Szkoły ogłosił dyrektor szkoły, Marek Twaróg. Bardzo ciepło przywitał licznie przybyłych gości, szczególnie: Mariana Mąka – wicewójta Gminy Limanowa,  Edytę Król – dyrektora GZOS Limanowa, Elżbietę Mordarską – prezesa ZNP w Limanowej,  Jacentego Musiała – dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi. Serdecznie powitał byłych swoich poprzedników zarządzających tą placówką,  Marię Kądziołka (Józef Smęda i  Aleksandra Dudek nie mogli być obecni) oraz emerytowanych nauczycieli i innych pracowników szkoły.

Słowa powitania dyrektor skierował także do licznie przybyłych rodziców, na czele z przewodniczącą Rady Rodziców, Anną Górka, jak również nauczycieli i uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.

Nadszedł moment niezwykle ważny dla najmłodszych spośród braci szkolnej. To właśnie w dniu Święta Szkoły pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie. Chwilę potem zostali pasowani na uczniów, poprzez dotknięcie z rąk  dyrektora wielkim, kolorowym ołówkiem, za sprawą którego stali się pełnoprawnymi uczniami Zespołu Szkół w Starej Wsi II.

Z niecierpliwością oczekiwali na swój pierwszy występ przed ogromną publicznością, do którego bardzo długo przygotowywali się pod kierunkiem wychowawczyni  Jolanty Ciągło. Mimo tremy, jaka im wyraźnie towarzyszyła, występ maluchów był bardzo udany i dostarczył dzieciom, jak również ich rodzicom, niezwykłych przeżyć i wzruszeń.

Aktu ślubowania dokonali również w tym dniu, sporo od nich starsi, chociaż też pierwszoklasiści, uczniowie gimnazjum.

W Dniu Patrona nie mogło zabraknąć werdyktu rozstrzygającego konkurs pod nazwą "Konar Roku", który polegał na wykonaniu projektu statuetki związanej z patronem. Przy tej okazji  dyrektor wręczył również nagrody i dyplomy uczniom, którzy wykazali się osiągnięciami w przeprowadzonych od początku roku szkolnego, konkursach przedmiotowych i sportowych.

Podkreślił również inne sukcesy szkoły w postaci uzyskanych certyfikatów, a są to:

„Szkoła promująca bezpieczeństwo” nadany przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie;

„Szkoła współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły” dla szkoły podstawowej i gimnazjum nadany przez Departament Jakości Edukacji MEN;

Certyfikat ukończenia II edycji programu WF z Klasą w roku szkolnym 2014/2015 – przyznany przez Fundację CEO w Warszawie.

Przyszła pora na centralną część obchodów Święta Szkoły. W radosny nastrój wprowadziła wszystkich uczestników uroczystości grupa taneczna prowadzona pod kierunkiem  Patrycji Kruczek, wykonując nowoczesne tańce.

Życie i działalność patrona szkoły, wielkiego Polaka, wielokrotnie dowodziło, iż ponad wszystko dbał o polskość, o ducha patriotyzmu, umiłowanie ojczystego kraju. Pełen powagi i bogaty w elementy patriotyczne montaż słowno – muzyczny, przedstawiony przez gimnazjalistów, wprowadził z kolei wśród obecnych zadumę nad losami naszej Ojczyzny. Przygotowujący akademię mieli na celu rozbudzenie ducha patriotyzmu, szczególnie wśród młodych ludzi, i przesłanie wartości, które były niezwykle cenne dla Stanisława Konarskiego. Współczesne obawy i lęki przeplatane były słowami patrona, bo pomimo upływu czasu jego myśli są wciąż aktualne, a jego wizja zreformowania szkolnictwa mogłaby znaleźć swoje miejsce również w dzisiejszej rzeczywistości.

Opr.: Barbara Frączek, Maria Młynarczyk

link do zdjęć: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1658567834392009.1073741844.1534654703449990&type=3