,,Światowy Dzień Rzucania Palenia'' w ZS nr 1 w Męcinie

21.11.2015

Z okazji ,,Światowego Dnia Rzucania Palenia'' w dniu 19.11.2015 zorganizowano w Zespole Szkół Nr 1 im Jana Pawła II w Męcinie szeroką kampanie informacyjnoedukacyjną skierowaną do wszystkich członków społeczności szkolnej. Informacje dotyczące szkodliwości palenia przekazywano w różnorodny sposób : wykorzystano do tego celu gazetkę profilaktyczną dla gimnazjum, uczestnicy innowacji pedagogicznej ,,Twoje zdrowie w Twoich rękach-The choice is yours'' przygotowali audycję profilaktyczna, którą zaprezentowali za pośrednictwem radiowęzła oraz ulotki informujące o szkodliwości palenia tytoniu. Ulotki zostały rozprowadzone wśród uczniów, pracowników szkoły oraz rodziców. Aby informacje o szkodliwości palenia tytoniu dotarły do jak największej grupy odbiorców przygotowano również prezentację multimedialną, którą wyświetlano na telebimie. Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z lekarzem Szpitala Powiatowego w Limanowej (w spotkaniu uczestniczyli uczniowie gimnazjum wraz z wychowawcami) .

Dodatkowo w każdej klasie zostały przeprowadzone krótkie prelekcji przez pedagoga i pielęgniarkę szkolną. Uczestnicy zajęć z pierwszej pomocy pod kierunkiem pedagoga przygotowali a następnie zaprezentowali krótkie scenki dramowe ukazujące szkodliwość palenia papierosów. Koordynator ds bezpieczeństwa wspólnie z pedagogiem szkolnym, nauczycielem biologii oraz plastyki zorganizowali szkolny konkurs plastyczny pt ,,Palenie albo zdrowie- wybór należy do ciebie'' ''skierowany do uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej i gimnazjum, konkurs pt ,,Dom wolny od dymu tytoniowego '' dla uczniów klas 1-3 oraz konkurs pt ,,Tato przestań palić-chodź się ze mną bawić''. Uczniowie mieli również możliwość wzięcia udziału w konkursie na spot reklamowy promujący Światowy Dzień Rzucania Palenia. Przeprowadzona akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej, poszerzyła wiedzę uczniów na temat szkodliwości palenia tytoniu dzięki czemu młody człowiek ma szanse w przyszłości uniknąć zgubnych nałogów.