Dzień Życzliwości w ZS w Starej Wsi II

16.11.2015

W ramach programu ,,Szkoła Promująca Zdrowie’’ w Zespole Szkół im. Stanisława Konarskiego w Starej Wsi II prowadzane są działania, które mają na celu między innymi tworzenie klimatu sprzyjającego dobremu samopoczuciu całej społeczności szkolnej. Jednym z takich działań był Dzień Życzliwości, który zorganizowano w szkole 13 listopada.

Idea święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych z 1973 r., kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść szkodzą, nie budują. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny.
Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom, szarości, często smutnej rzeczywistości. Życzliwość bez wątpienia odgrywa doniosłą rolę  w codziennym życiu każdego człowieka. Przychylne nastawienie do świata, uśmiech, miłe słowo, uprzejmy gest, potrafią wprowadzić  w dobry nastrój oraz sprawić, że ludziom wokół lepiej się żyje.

Symbolem przeprowadzonej akcji  było utworzenie PRZYJAZNEJ DŁONI . Znalazły się na niej  podpisy wielu  osób, które w ten sposób  deklarowały, że nie tylko w tym dniu, ale przez cały rok chcą być życzliwi i tą życzliwością będą zarażać innych, bo jak powiedział Jan Paweł II ,,(…)można zwyciężać tylko przez dobroć, przebaczenie i życzliwość".

Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie Małgorzata Opiela