"Dzień Jabłka, czyli codzienny gryz dla zdrowia” w ZS w Rupniowie

12.11.2015

W Zespole Szkół im. Stanisława Wyspiańskiego w Rupniowie na przełomie października i listopada br. był realizowany projekt  pod hasłem „Dzień Jabłka, czyli codzienny gryz dla zdrowia”.  Uczniowie z poszczególnych grup wiekowych pod opieką wychowawców poznawali zasady zdrowego odżywiania i doceniali walory smakowe i odżywcze jabłek, włączając je do swoich posiłków w szkole oraz przekonywali do  jedzenia jabłek koleżanki i kolegów.  Najmłodsi uczestniczą od wielu edycji w programie „ OWOCE I WARZYWA W SZKOLE” dzięki temu często w czasie przerw zjadają ze smakiem różne owoce i warzywa w tym często są to jabłka.

Uczniowie mieli spotkanie z lokalnym sadownikiem, Stanisławem Moskalem , który w ciekawy sposób przedstawił im prace sadownicze. Jednym z zadań było zebranie informacji o jabłku    i uzyskanie odpowiedzi na pytania :    dlaczego jabłka są stale  dostępne lub rzadko bywają w ich domu.*Czy ich bliscy mają swoje ulubione odmiany?  Czy łatwo je dziś znaleźć? Ponadto uczniowie wykonali piękne prace plastyczne o jabłku w różnorodnych technikach . Starsi uczniowie szkoły podstawowej wykonali fantastyczne AUTOMATY JABŁKOWE , aby zachęcić wszystkich do jedzenia tych owoców .Gimnazjaliści natomiast przygotowali plakaty zawierające m.in. informacje o symbolice jabłka w literaturze , przysłowiach , a jedna z klas  patriotyczny plakat z jabłkiem w tle. Podsumowaniem tych działań był DZIEŃ JABŁKA - 5. listopada kiedy wszyscy uczniowie prezentowali na forum szkoły swoje prace oraz przygotowane przez siebie potrawy z jabłek ( przy dużym zaangażowaniu rodziców )   . Miała miejsce degustacja  smakołyków , które nie tylko pięknie się prezentowały ale również wybornie smakowały .