Zdrowe odżywianie w Zespole Szkół nr 1 w Męcinie

27.10.2015

W związku z realizacja zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki Z Rakiem uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Męcinie uczestniczący w innowacji pedagogicznej „Twoje zdrowie w Twoich rękach -the choice is yours”   zorganizowali kampanię edukacyjno – informacyjną promującą zdrowe odżywianie. Nadrzędnym celem kampanii było zwrócenie uwagi społeczności szkolnej na problem nadwagi oraz otyłości. W ramach kampanii przygotowano audycję informacyjną, która została zaprezentowana całej społeczności szkolnej poprzez radiowęzeł. Głównym celem audycji było przekazanie słuchaczom zaleceń zawartych w piramidzie zdrowego odżywiania. Warto podkreślić, iż zalecenia zostały zaprezentowane w języku angielskim.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również ulotka informacyjna, którą również przygotowano w języku angielskim. W ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej został  zorganizowany konkurs plastyczny pod hasłem ,,Zdrowe odżywianie''. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, organizatorzy otrzymali od uczniów mnóstwo ciekawych prac plastycznych. Z najlepszych prac przygotowano wystawę a ich wykonawcy otrzymali dyplomy okolicznościowe. Aby zachęcić uczniów  szkoły do udziału w akcji dotyczącej zdrowego odżywiania przygotowano zestawy ciekawych rebusów. Rozwiązując rebusy uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania jak również doskonalić swoje umiejętności językowe. Każdy rebus został opracowany przez uczestników innowacji w języku angielskim.

Ważnym punktem prowadzonej kampanii było przedstawienie profilaktyczne którego głównym przesłaniem było uzmysłowienie młodym ludziom jak zgubne mogą być skutki niewłaściwego odżywiania. Podczas przedstawienia zorganizowano konkurs zachęcający uczniów do spożywania owoców i warzyw. Przygotowano również wystawę owoców egzotycznych połączoną z  ich  degustacją. Uczestnicy wystawy dzięki przygotowanym opisom  uzyskali wiedzę na temat wartości odżywczych każdego prezentowanego eksponatu. Organizatorzy akcji opracowali i zaprezentowali społeczności szkolnej  przykładowe menu zdrowego śniadania. Aby utrwalić uzyskaną  wiedzę na temat zdrowego odżywiania  organizatorzy akcji zamieścili na gazetce profilaktycznej gimnazjum materiały edukacyjo- informacyjne. Przeprowadzona kampania z pewnością uświadomi wszystkim odbiorcom jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz zachęci  do dbania o prawidłowa masę ciała.