Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Wieczór Jubileuszowy Wiktora Herziga w 75. urodziny

22.10.2015

W dniu 18 października 2015 r. w Teatrze Groteska w Krakowie odbyła się bardzo podniosła uroczystość -  Wieczór Jubileuszowy Wiktora Herziga w 75. Urodziny - zasłużonego dla kultury dyrektora wielu polskich teatrów. W uroczystości wzięło udział liczne grono przyjaciół, znajomych, pisarzy, poetów, kompozytorów, dziennikarzy i współpracowników. Jako że Jubilat jest mieszkańcem gminy Limanowa wśród przybyłych gości obecny był także Wójt Gminy Limanowa Władysław Pazdan.

Uroczystość połączona była z przyznaniem Jubilatowi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczenia „Zasłużony Kulturze - GLORIA ARTIS”, który w imieniu Minister Małgorzaty Omilanowskiej wręczał  Poseł na Sejm RP Jerzy Fedorowicz. Wśród gości obecni byli m.in. Kazimierz Barczyk W-ce Przewodniczący Sejmiku Małopolskiego, Andrzej Kulig W-ce Prezydent Miasta Krakowa ds. Kultury, którzy  wręczyli Jubilatowi stosowne wyróżnienie i listy gratulacyjne. W niecodziennym spotkaniu wraz z Wójtem Gminy Limanowa Władysław Pazdan, Jacenty Musiał - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi z żoną Dorotą, którzy wręczyli list gratulacyjny oraz okolicznościową rzeźbę przedstawiającą Jubilata na tle góry Kostrza. Wójt Gminy Limanowa Władysław Pazdan oraz Przewodniczący Rady Gminy Limanowa Stanisław Młyński w liście gratulacyjnym napisali: Wraz z gminną społecznością jesteśmy dumni z faktu, że wspólnie z żoną Teresą jesteście Państwo mieszkańcami Gminy Limanowa  i aktywnie włączacie się w wiele przedsięwzięć kulturalnych m.in. zainspirowaną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Ogólnopolską Akcję Czytania” wybitnych dzieł polskich pisarzy i poetów, która odbywała się w Bibliotece Publicznej w Nowym Rybiu. Pana udział w tym wydarzeniu wraz z innymi wybitnymi krakowskimi aktorami stworzył w Bibliotece swoisty „żywy teatr”, co dowodzi, ze bogactwo języka literackiego naszych pisarzy w połączeniu z odpowiednią reżyserią ma ogromną wymowę i wzmacnia narodowy charakter.     

Wiktor Herzig to  człowiek niezwykle zasłużony dla kultury, dyrektor wielu polskich teatrów: Opery Krakowskiej w Krakowie – z-ca dyrektora , Opery Wrocławskiej – naczelny dyrektor, Teatr Jaracza w Łodzi – z-ca dyrektora, Teatr Słowackiego w Krakowie  – z-ca dyrektora. W 2006 roku przeszedł na emeryturę.

W trakcie uroczystości zaproszeni goście mieli możliwość wysłuchania koncertu muzyki filmowej Zygmunta Koniecznego, do której słowa napisała Monika Partyk. Jaga Wrońska, która ma korzenie z Limanowej wspaniale śpiewała utwory, do których muzykę  przygotował Zygmunt Konieczny, który pochodzi ze Szczyrzyca. Ponadto goście mieli możliwość wysłuchania recitalu wokalistki Agnieszki Koziarowskiej. Gospodarzami wieczoru a zarazem prowadzącymi Wieczór Jubileuszowy byli Lidia Bogaczówna, Barbara Szałapa i Andrzej Biegun. Po spotkaniu przy lampce wina wszyscy uczestnicy uroczystości mieli okazję wyrazić swój entuzjazm, złożyć życzenia Jubilatowi oraz zapoznać się z wydaną specjalnie na tą okazję „Gazetą Jednodniówką”, w której jest również akcent związany z gminą Limanowa w ramach Narodowego Czytania dzieł wybitnych polskich pisarzy.Liczba wyświetleń: 4113
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne