„ODBLASKOWA SZKOŁA” w ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 W MĘCINIE

12.10.2015

Współczesny świat stwarza w coraz szerszym zakresie zagrożenia życia ludzkiego, a najbardziej zagrożone jest bezpieczeństwo dzieci. Wciąż wzrasta liczba wypadków drogowych, w których są one poszkodowanymi.

Jak chronić dzieci przed niebezpieczeństwem, które może je spotkać, gdy samodzielnie wkroczą na jezdnię, idąc do szkoły? Jest tylko jedno rozwiązanie – uświadamiać i kształcić dzieci, aby stały się rozsądnymi użytkownikami drogi. Najważniejsze jest, aby dowiedziały się, jakie grożą im niebezpieczeństwa, umiały je rozpoznawać, potrafiły unikać pułapek oraz były zdolne do samokontroli, odpowiednio zachowywały się na drogach, stosowały właściwą technikę przechodzenia przez jezdnię.

Edukacja dzieci do uczestnictwa w ruchu drogowym to świadomie zaplanowana i prowadzona działalność nauczycieli, rodziców, Policji oraz samych dzieci, obejmująca nauczanie, którego głównym celem jest przygotowanie uczniów do bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Przez „kulturę w ruchu drogowym” – w odniesieniu do dzieci jako pieszych – rozumiemy ich zachowanie się zgodnie z przepisami oraz przestrzeganie znaków drogowych.

W związku z tym nauczyciele oraz uczniowie klas I – III Zespołu Szkół nr 1 w Męcinie  podjęli akcję pod hasłem „Odblaskowa szkoła”, która ma na celu uświadomienie dzieciom, jak „mądrze” poruszać się po drogach. W szkole od wielu lat prowadzone są zajęcia dla pierwszoklasistów, których głównym celem jest zapoznanie ich z zasadami pieszego uczestnictwa w ruchu drogowym. Ćwiczenia mają również charakter praktyczny. Dzieci wyposażone w kamizelki odblaskowe poruszają się po chodnikach i przejściach dla pieszych oraz po drogach jedynie z poboczem i bez wyznaczonych przejść. Poznają także znaczenie wybranych znaków drogowych. Ponadto uczniowie oglądają wiele filmów o bezpieczeństwie na drodze. Wiedzą, jak zachować się w razie wypadku komunikacyjnego. Poznają rodzaje służb ratunkowych oraz numery alarmowe.

Po zapoznaniu z przepisami dotyczącymi bezpiecznego poruszania się po drodze dzieci klas pierwszych i drugich wzięły udział w konkursie plastycznym „Bezpieczna droga do szkoły”. Uczniowie w swoich pracach musieli zawrzeć zasady bezpiecznego poruszania się w drodze do szkoły. Spośród wszystkich prac przyznano następujące wyróżnienia:

• Klasa I „a”: Mateusz Smoleń, Oliwier Sikora, Marcin Pająk
  • Klasa I „b”: Alicja Kaptur, Zofia Sroka, Maja Wiewióra
  • Klasa II „a”: Adam Dutka, Damian Florek, Karolina Smoleń
  • Klasa II „b”: Anna Lupa, Bartłomiej Sasak

Natomiast uczniowie klasy trzeciej uczestniczyli w konkursie, który miał na celu sprawdzenie wiedzy i znajomości przepisów ruchu drogowego, a także prawidłowego oraz kulturalnego zachowania się na drogach. Konkurs przeprowadzony został w formie tekstu. Rywalizacja była bardzo wyrównana. Zwycięzcami zostali: Patryk Dynowski oraz Krzysztof Smoleń.

Wyróżnione w obu konkursach osoby otrzymały z rąk dyrektor szkoły -  Marii Lupy nagrody książkowe.

Uczniowie spotkali się również z przedstawicielami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Limanowej. Przeprowadzone pogadanki i praktyczne wskazówki pozwoliły dzieciom na utrwalenie poznanych zasad.

Ponadto klasa trzecia przygotowała audycję radiową „Bezpieczna droga do szkoły”, w której zaprezentowano wiersze i piosenki związane z ruchem drogowym. Przygotowano również przedstawienie teatralne pt. „Jestem rozsądnym użytkownikiem dróg”. Jego głównym celem było kształcenie nawyku przestrzegania przepisów ruchu drogowego i właściwej postawy bezpiecznego użytkownika dróg. Szczególną uwagę zwrócono na uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw wynikających z nieprzestrzegania przepisów drogowych.

Z pewnością różnorodne formy pracy, działania, zakres realizowanych treści poruszanych na zajęciach i spotkania z policjantami przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa naszych wychowanków.