„Mali Męcinianie” jednym z najlepszych szkolnych zespołów regionalnych!

08.10.2015

Zespół Regionalny „Mali Męcinianie” znalazł się wśród grona najlepszych szkolnych zespołów regionalnych z terenu Małopolski. Dnia 7 października br. w Zakopanem odbył się I Małopolski Przegląd Szkolnych Zespołów Regionalnych, podczas którego prezentowało się 12 muzycznie uzdolnionych grup dziecięcych i młodzieżowych, w tym m.in. zespół z Męciny.

Przegląd Szkolnych Zespołów Regionalnych to inicjatywa mająca na celu prezentację i promocję dorobku artystycznego zespołów regionalnych działających przy szkołach, popularyzację folkloru, lokalnych tradycji, dawnych zwyczajów i obrzędów poszczególnych regionów Małopolski, a także zachęcenie dzieci i młodzieży do pogłębiania wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego regionu i tworzenie okazji do wymiany doświadczeń oraz rozwoju zainteresowań artystycznych.

Występ w Zakopanem zgromadził ścisłą czołówkę szkolnych zespołów regionalnych z Małopolski, które wcześniej w miesiącu czerwcu br. wyłonił rejonowy etap konkursu mający miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu.

Na Przeglądzie w Zakopanem prezentowały się grupy z różnych regionów województwa małopolskiego, a z powiatu limanowskiego wystąpili właśnie „Mali Męcinianie” oraz Zespół Regionalny „Pnioki” z Sadku Kostrzy, które to grupy już na występie w Nowym Sączu skupiły szczególną uwagę Komisji Artystycznej.

Zaproszenie na uroczyste podsumowanie Przeglądu było dla członków Zespołu wielkim przeżyciem. Na miejscu oprócz wzniosłych chwil młodym muzykom towarzyszył także stres na scenie,  jednak jak zawsze mogli oni liczyć na wsparcie swoich instruktorów i opiekunów – Jadwigę Kuczaj, Barbarę Sławecką i Władysława Michurę. W niecodziennym dla Zespołu wydarzeniu uczestniczyła także Maria Lupa - Dyrektor ZS nr 1 w Męcinie, przy której to placówce działają „Mali Męcinianie”. Ponadto w uroczystości z ramienia Urzędu Gminy Limanowa wzięli udział Edyta Król – Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół oraz Wojciech Korabik – Kierownik Wydziału Kultury i Promocji.

Uznanie Zespołu „Mali Męcinianie” jako jednego z najlepszych szkolnych zespołów regionalnych w Małopolsce świadczy o ogromnym talencie muzycznym jaki posiadają najmłodsi i jest to zapewne także potwierdzeniem zgranej współpracy z instruktorami. Takie połączenie jak widać procentuje, czego dowodem są liczne wyróżnienia oraz nagrody…i tych Zespołowi życzymy jak najwięcej!