Ślubowanie z tradycją w SP Nowe Rybie

22.10.2015

Z 10-letnią tradycją związane jest ślubowanie pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Nowym Rybiu, bowiem  w dniu ślubowania,  każde dziecko nowoprzyjęte w poczet uczniów szkoły sadzi drzewo w jej otoczeniu. Na początku było to jedno drzewo lub krzew zasadzony przez klasę. Po nawiązaniu współpracy z Nadleśnictwem Limanowa, które co roku dostarcza sadzonki drzew, każdy uczeń oraz wychowawca klasy własnoręcznie sadzi drzewko. Sadzonki mają etykietkę z imieniem i nazwiskiem ucznia oraz datą ślubowania, a zarazem posadzenia drzewka.

W obecnym roku szkolnym posadzono 14 świerków. Każda klasa dba o sadzonki drzew, podlewając je w razie potrzeby.  Uroczystość ślubowania odbyła się 14 października czyli w Święto Edukacji Narodowej, a więc oprócz uczniów, rodziców i nauczycieli, uczestniczyli w niej również emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły. Gościem honorowym był  Paweł Twaróg przedstawiciel Nadleśnictwa Limanowa, który wygłosił prelekcję na temat ochrony przyrody i zaprosił uczniów na żywą lekcję przyrody, na ścieżce przyrodniczej na górze Kostrza.

Trwałą pamiątką tej uroczystości są nie tylko posadzone drzewa, ale również akty pasowania uroczyście wręczone pierwszoklasistom i upominki ufundowane przez sponsorów (Bank Spółdzielczy w Limanowej, PZU, szkolna sekcja LOP, Państwo Zimmer).