ERASMUS + w Zespole Szkół nr 1 w Starej Wsi

04.10.2015

Zespół Szkół Nr 1 w Starej Wsi w obecnym roku szkolnym przystępuje do realizacji programu Erasmus+. Jest to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Program Erasmus+ opiera się na osiągnięciach europejskich programów edukacyjnych, które funkcjonowały przez 25 lat.

Po zakończeniu projektu Comenius w 2014 roku, który dla ZS nr 1 w Starej Wsi okazał się sukcesem szkoła niemal natychmiast przystąpiła do poszukiwania kolejnych partnerów. Placówka złożyła dwa wnioski z dwoma różnymi grupami partnerskimi. W sumie pisząc dwa projekty ZS nr 1 w Starej Wsi jednocześnie komunikował się z 13 szkołami w Europie. Złożenie samego wniosku oczywiście nie gwarantowało sukcesu, jednak ZS nr 1 w Starej Wsi miał szczęście i jeden z nich uplasował się na 4 miejscu w Narodowej Agencji Rumunii co sprawiło że to właśnie szkoła z Rumunii stała się głównym koordynatorem projektu. Przez 2 miesiące wspólnie z koordynatorami z Rumunii i Turcji komunikując się głównie przez Messenger na Facebook, powstał projekt pod tytułem Healty Herbs Outlook, do którego dołączyła w późniejszym czasie także Grecja, Litwa, Hiszpania i Cypr. Udział w projekcie stworzył również okazję wykorzystywania do komunikacji z partnerami platformę eTwinning, która nie jest obca uczniom szkoły, gdyż już nieraz się z nią spotykali realizując projekty w języku angielskim czy niemieckim.

Erasmus + to projekt skierowany do uczniów klas gimnazjalnych. Przy jego realizacji obowiązują całkiem inne zasady niż było to w projekcie Comenius. Koordynator Erasmus+ w ZS nr 1 w Starej Wsi - Maria Kita podkreśla, że na pewno nie będzie łatwo, bowiem bardzo dużo jest nowych wymagań skierowanych zarówno do dyrekcji szkoły, szkolnego koordynatora, nauczycieli, czy też do samych uczniów i ich rodziców, ale jak zaznacza wyzwania w szkole w Starej Wsi to specjalność, są one mile widziane bo dzięki nim szkolne życie uczniów i nauczycieli jest ciekawsze. Nowe wyzwania nakłaniają do poszukiwania nowych rozwiązań i przeżycia nowej przygody. Mam nadzieję, że moi uczniowie znów spotkają rówieśników, z którymi nawiążą przyjaźń i będą rozwijać swoje umiejętności językowe posługując się językiem angielskim nie tylko na lekcji, ale również w różnych sytuacjach życiowych, a także będą mieć okazję poznać piękne kraje Europy – dodaje Maria Kita.

Warto nadmienić, że Zespół Szkół nr 1 w Starej Wsi jest jedyną szkołą w Gminie Limanowa, a drugą w Powiecie Limanowskim, która realizuje projekt Erasmus+.