„Bądź bezpieczny na drodze” – program poprawy bezpieczeństwa w S.P. w Wysokiem

14.10.2015

Od 1 października uczniowie Szkoły Podstawowej w Wysokiem zobowiązani są do noszenia opasek, odblasków i kamizelek w drodze do szkoły i w drodze powrotnej, ponieważ zbliżają się dni jesiennej szarugi, mglistych poranków, a w związku z tym ograniczonej widoczności. Dlatego też ostatni tydzień września w szkole upłynął pod hasłem: „Bądź bezpieczny na drodze”.

Celem tej akcji było promowanie i utrwalanie nawyku noszenia przez uczniów elementów odblaskowych. Uczniowie każdej klasy mogli wykazać się wiedzą na temat bezpieczeństwa na drodze.

Uczniowie młodszych klas pod opieką wychowawczyń uzupełniali karty pracy, kolorowali obrazki, przedstawiające właściwe zachowanie na drodze, rozwiązywali krzyżówki, testy wzorowego pieszego, oraz projektowali odblaski według własnego pomysłu. Zaangażowanie i najciekawsze pomysły uczniów zostały nagrodzone odblaskami.

Z kolei uczniowie klas 4- 6 swoją znajomość przepisów kodeksu ruchu drogowego będą nabywać i pogłębiać na kolejnych lekcjach zajęć technicznych, przygotowując się do uzyskania karty rowerowej bądź do poszczególnych etapów konkursu BRD. Samorząd Uczniowski opracował również gazetkę z podstawowymi zasadami bezpiecznego  poruszania się po drodze, która jest dostępna na korytarzu szkolnym.

Akcję zakończyła „odblaskowa dyskoteka”, która odbyła się 1 października. Dużo radości, zwłaszcza młodszym uczniom, sprawił taniec w przyciemnionym świetle. Odblaski dawały niezwykły efekt i uczniowie mogli w ten sposób sprawdzić, na jakiej zasadzie działają na drodze po zmroku lub w ograniczonej widoczności. Starsi uczniowie przygotowali odblaskowe układy taneczne. Po ocenie jury, w osobie DJ Leszka, grupy „wytańczyły” remis. Na parkiecie zaprezentował się również zespół chłopców klasy 6 z „wyczynami” breakdance.