Radość pomagania… trzy lata wolontariatu w ZS Nr 1 w Starej Wsi

23.06.2015

Gimnazjaliści zwyczajni, ale zarazem wyjątkowi. Młodzież bezinteresownie poświęcająca swój czas na niesienie pomocy potrzebującym. Uczniowie, którzy mimo swojego młodego wieku zachwycają: swoją postawą, optymizmem, odpowiedzialnością, pracowitością, systematycznością, wrażliwością, zapałem i chęcią czynienia dobra.

To niezwykli wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas przy Zespole Szkół Nr 1 w Starej Wsi.

Rok 2015, został ogłoszony Rokiem Caritas. W tym roku przypada, także 20 rocznica istnienia Szkolnych Kół Caritas w Polsce. Również szkolni wolontariusze z Zespołu Szkół nr 1 w Starej Wsi świętowali swój mały jubileusz, ponieważ w roku szkolnym 2014/2015, mijają 3 lata od powołania i działania Szkolnego Koła Caritas przy placówce. Z tej okazji 9 czerwca br. odbył się uroczysty apel pt. Patrząc oczami serca.

Podczas apelu wolontariusze przedstawili dotychczasowy dorobek swojej działalności wolontariackiej. Zaprezentowali, także program artystyczny promujący wolontariat, którego motywem przewodnim było ukazanie, że każdy dzień przynosi wiele możliwości, aby wyciągnąć do kogoś pomocną dłoń i przyłączyć się do budowy choć trochę lepszego świata. Wystarczy tylko chcieć i po prostu patrzeć oczami serca. Każdy może złapać bakcyla pomagania innym i przenosić go z serca do serca, ponieważ zwykłe, małe dobre uczynki zmieniają ludzi i ich nastawienie do życia.

Członkowie SKC nie otrzymują za swoją dobrowolną działalność żadnego wynagrodzenia, dlatego bardzo ważne jest docenienie ich pracy w inny sposób. Od roku szkolnego 2014/2015 wolontariusze w ostatniej klasie gimnazjum, corocznie będą nagradzani symboliczną statuetką, która jest wyróżnieniem honorowym, nadawanym najbardziej aktywnym wolontariuszom ze szkoły. Punktem kulminacyjnym tegorocznego apelu było przyznanie, poraz pierwszy statuetki Honorowego Wolontariusza Szkolnego Koła Caritas w Zespole Szkół Nr 1 w Starej Wsi, jedenastu wolontariuszkom z klasy III gimnazjum.

Szkolne Koło Caritas spełnia ważną rolę w realizacji programu wychowawczego szkoły poprzez mobilizację uczniów w pracę charytatywną  na rzecz ubogich i potrzebujących. Praca ta uczy empatii, wrażliwości, odpowiedzialności oraz wychowuje poprzez kształtowanie wyobraźni miłosierdzia.

Szkolne Koło Caritas stanowi prężnie działającą organizację kościelną, funkcjonującą w szkole na zasadzie wolontariatu, która zrzesza 23 gimnazjalistów. W ciągu trzech lat wolontariusze podejmowali się realizacji wielu różnych zadań, z których można wyróżnić:

- systematyczne organizowanie szkolnego kiermaszu charytatywnego słodkich babeczek muffinek pt. „Zasmakuj w tym co DOBRE”,  z którego dochód przeznaczano dla chorych dzieci - podopiecznych Limanowskiej Akcji Charytatywnej i dla anonimowej rodziny w ramach projektu Szlachetna Paczka. Zmobilizowanie społeczności szkolnej do zbiórki plastikowych nakrętek na rzecz potrzebujących dzieci

- zorganizowanie kiermaszu charytatywnego dla Karolka Talaski w trakcie, którego sprzedawano ozdoby świąteczne wykonane przez mieszkanki Starej Wsi oraz wolontariuszy i uczniów szkoły.

- pomoc nauczycielom przy organizacji okolicznościowych imprez szkolnych

- uczestnictwo w ogólnopolskich i lokalnych akcjach charytatywnych prowadzonych przez różne stowarzyszenia i fundacje: Szlachetna Paczka, Zostań Świętym Mikołajem, Góra Grosza

W ramach swojej działalności wolontariusze odwiedzają przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola im. bp P. Bednarczyka w Limanowej oraz pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Limanowej. Przed świętami Bożego Narodzenia i świętami Wielkanocnymi członkowie SKC są gośćmi starszych, chorych i samotnych osób, obdarowując ich rozmową oraz samodzielnie wykonanymi upominkami wraz z życzeniami świątecznymi.

Tradycją Zespołu Szkół Nr 1 w Starej Wsi  jest kultywowanie pamięci o Janie Pawle II. Corocznie uczniowie świętują dzień poświęcony Jego pamięci. Wolontariusze ze SKC we współpracy z parafialną grupą apostolską przygotowują okolicznościowy apel, w którym uczestniczy cała społeczność szkolna. Oprócz pracy, wolontariusze chętnie wyjeżdżają na coroczny zjazd Szkolnych Kół Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Wolontariat w ramach Szkolnego Koła Caritas stał się nieodłączną częścią wspólnego „szkolnego życia” w Starej Wsi. Poprzez różne formy pracy charytatywnej wolontariusze oraz cała społeczność szkolna i pozaszkolna łączą się, by wspólnie pospieszyć z pomocą potrzebującym. Praca w SKC wyzwala aktywność młodych wolontariuszy, którzy chcą dzielić się z innymi swoim sercem oraz czasem, rozbudza ich młodzieńczy zapał i chęć czynienia dobra.

Magdalena Cepielik

Opiekun SKC