BIBLIOTEKA PRZYJAZNA UCZNIOWI

23.06.2015

Biblioteka szkolna Zespołu Szkół Nr 1 w Starej Wsi uczestniczyła w Ogólnopolskim Konkursie „Biblioteka Przyjazna Uczniowi” -  II edycja, zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego i otrzymała tytuł: Biblioteka Przyjazna Uczniowi.

Celem konkursu było popularyzowanie wśród uczniów czytelnictwa i zachęcenie do udziału w imprezach organizowanych przez biblioteki szkolne oraz prezentacja różnorodnych i ciekawych działań nauczycieli bibliotekarzy.

W ramach konkursu należało wykonać dziewięć zadań: przeprowadzić sondaż wśród uczniów na temat „Czy czytanie jest trendy?”; zorganizować cztery konkursy: czytelniczy, literacki, plastyczny i recytatorski, a także dzień wspólnego czytania pod nazwą „Czytanie łączy pokolenia”; udokumentować pracę z uczniem zdolnym oraz mającym trudności w nauce ; poprowadzić zajęcia dotyczące umiejętności korzystania z tradycyjnego i elektronicznego warsztatu informacyjnego biblioteki szkolnej w wybranych klasach ; opisać działalność kulturalną biblioteki oraz jej promocję w środowisku szkolnym i lokalnym ; przeprowadzić pogadanki w wybranych klasach na temat pozytywnego wpływu czytania na rozwój potencjału intelektualnego i poznawczego ucznia. Ponadto nauczyciel bibliotekarz był zobowiązany do wzięcia udziału i ukończenia kursu doskonalącego przeprowadzonego w formie e-learning.

Wszystkie działania prowadzone w ciągu pięciu miesięcy były sukcesywnie opisywane i dokumentowane zdjęciami. Biblioteka szkolna ZS nr 1 w Starej Wsi uzyskała 100 na 100 możliwych punktów!

Współczesna biblioteka szkolna to miejsce, gdzie nie tylko udostępnia się książki, ale także daje jej użytkownikom różnorodne możliwości wykorzystania bibliotecznej oferty – zbiorów, dostępu do Internetu, warunków do pracy intelektualnej i twórczego wykorzystania swoich zdolności. Uczniowie angażując się do udziału w różnych zadaniach konkursowych zmienili i nadal zmieniają swoje nastawienie do książek i czytania. Nie kojarzą już książki tylko z nudną lekturą obowiązkową i podręcznikami szkolnymi, ale dostrzegają w niej źródło rozrywki, dobrej zabawy, inspirację do udziału w różnych formach konkursowych, a także świetny sposób spędzania wolnego czasu.

Otrzymany tytuł Biblioteka Przyjazna Uczniowi jest dużym wyróżnieniem dla biblioteki szkolnej i potwierdza jej ogromne zaangażowanie na rzecz rozwoju czytelnictwa, pasji i zainteresowań artystycznych, literackich oraz informatycznych uczniów. Stanowi, także dodatkową motywację do podejmowania kolejnych inicjatyw.

Magdalena Cepielik