ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 W STAREJ WSI W HOŁDZIE NIEZŁOMNEMU KAPŁANOWI – KSIĘDZU IGNACEMU ZONIOWI

17.05.2015

„Choć pamięć krótka jest

Zostawiła słów tych treść
Nie umknie jej już żaden gest
Żadna myśl i żaden sens.”
.

Urodzony i wychowywany w Starej Wsi ksiądz Ignacy Zoń to niezwykła postać: harcerz, wielki patriota, bohater, żołnierz AK, żołnierz wyklęty organizacji WiN, ale przede wszystkim niezłomny Żołnierz Pana Boga.

W dniu 13 maja 2015 roku w Zespole Szkół Nr 1 w Starej Wsi odbyła się uroczysta akademia poświęcona osobie księdza Ignacego Zonia, niezłomnego kapłana, który z żołnierską odwagą stanął w obronie wiary, prawdy, wolności, a także niepodległości naszej Ojczyzny i honoru Polaków.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Wójt Gminy Limanowa Władysław Pazdan, Zastępca Burmistrza Miasta Limanowa Wacław Zoń, Radny Powiatu Limanowskiego Stefan Hutek, Dyrektor GZOS w Limanowej Edyta Król, Radny Gminy Limanowa Józef Mąka, Sołtys sołectwa Stara Wieś Urszula Biernat, Anna Trela i Bogumiła Postrożny reprezentujące Radę Rodziców.

Rangę akademii podniosła obecność honorowych gości: Janiny i Stefana Postrożnych, Jana Zonia oraz Stefana Zonia, którzy są żyjącymi krewnymi ks. Ignacego, a także obecność proboszcza Parafii pw. Św. Józefa Rzemieślnika w Starej Wsi księdza Prałata Mariana Tyrki - pomysłodawcy niniejszej uroczystości.

Wzruszający montaż słowno – muzyczny, przeplatany refleksyjną poezją, jak również najpiękniejszymi polskimi pieśniami patriotycznymi, religijnymi i piosenkami literackimi, w harmonijny sposób przeniósł nas kolejno w lata dziecięce, młodzieńcze i dorosłe ks. Zonia. Część artystyczna wywarła ogromne wrażenie i była prawdziwym uderzeniem w sferę emocjonalną wszystkich zebranych osób. Nikt nie krył swojego wzruszenia, a panująca na sali zupełna cisza, nastrój zadumy i pełne skupienie były wyrazem szacunku i podziwu dla postawy naszego rodaka, który swoim życiem walczył o wolną i niepodległą Polskę oraz współtworzył organizację Wolność i Niezawisłość.

Należy podkreślić, że scenariusz akademii był oryginalnym pomysłem Marioli Olesiak – nauczycielki języka polskiego, a zarazem wychowawczyni klasy II gimnazjum, która z dużym zaangażowaniem włączyła się w przygotowanie uroczystości. Natomiast piękną oprawę muzyczną opracowała Joanna Dutka – nauczycielka muzyki. Profesjonalizm solistek – Magdaleny Mól i Juli Mól oraz występ chóru szkolnego pod kierunkiem Joanny zachwycił całą publiczność.

Z okazji obchodów upamiętniających postać naszego księdza rodaka został wydany specjalny numer gazetki szkolnej Ekspres Szkolny, pod redakcją Kingi Tomaszek. Uczniowie umieścili w nim artykuły dotyczące Żołnierzy Wyklętych, w tym biografię ks. Zonia oraz jego działalność duszpasterską i niepodległościową.

Na zakończenie uroczystości Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Starej Wsi Halina Mąka podziękowała za wspaniały występ. Następnie oddała głos zaproszonym gościom, którzy wyrazili ogromną wdzięczność za zorganizowanie akademii, podkreślając jednocześnie nieustanną potrzebę utrwalania oraz upowszechniania wśród mieszkańców Starej Wsi sylwetki ks. Ignacego Zonia i wartości którymi kierował się w swoim życiu.

Niewątpliwie uroczystość była wspaniałą lekcją historii o trudnej przeszłości naszego narodu w XX w., a zarazem przesłaniem dla młodego pokolenia, że Ojczyzna to najwyższe dobro, które powinno górować nad interesem jednostki.