Z ekologią za pan brat! Święto Ziemi w SP w Nowym Rybiu

14.05.2015

Dnia 29 kwietnia br. w Szkole Podstawowej w Nowym Rybiu odbyło się Święto Ziemi przygotowane przez Ligę Ochrony Przyrody. Akcja miała na celu uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw zagrażających Ziemi ze strony człowieka, wdrażanie do bezpośredniej działalności na rzecz ochrony środowiska oraz kształtowanie postaw proekologicznych.

Na początku wiersze i informacje o ekologii zaprezentowali uczniowie klasy VI. Następnie dzieci ze szkolnego koła teatralnego i klasy I poprzez piękne przedstawienie pt. „Jak rozweselić Ziemię” uświadamiając społeczności szkolnej do czego prowadzi zanieczyszczanie naszej planety. Uczniowie do prezentacji przygotowywali się pod okiem Bożeny Chlipała i Marii Sułkowskiej, a autorką pięknej dekoracji wykonanej na występ była Jolanta Janas.

Ważnym elementem  obchodów Dnia Ziemi był  konkurs pn." List do Ziemi", który cieszył się wśród uczniów dużą popularnością. Zwycięzcami zostali:

I miejsce - Kamil Giza /klasa 4/
II miejsce - Kuba Młyński /klasa 4/
III miejsce  - Karol Dudek /klasa 5/

Wyróżnienie otrzymali: Aleksandra Śliwa, Amelia Kaja, Natalia Bojanowska, Natalia Tabak, Małgorzata Sternal i Julia  Tomczyk.

Po występie Dyrektor Szkoły Maria Gąsiorek wręczyła dzieciom z klasy I legitymacje Szkolnej Ligi Ochrony Przyrody. Pierwszoklasiści podczas zimy dokarmiali  głodne ptaszki samodzielnie wykonując pomysłowe karmniki, co w ten właśnie sposób zostało docenione.

W celu popularyzacji treści ekologicznych  w szkole odbył się także ogólnopolski konkurs  przyrodniczy EDI.

Poniżej „List do Ziemi” autorstwa jednego z uczniów – Kamila:

Nowe Rybie, 08. 04. 2015 r.

Kochana Ziemio!

Na początku mojego listu chciałbym Cię serdecznie pozdrowić i podziękować za to, że jesteś.

Ziemio dajesz nam mieszkańcom tyle dobrodziejstw, dzięki którym żyjemy i podziwiamy Cię. Rodzice od małego wpajali mi, że to co mogę najlepszego dla Ciebie zrobić, to o Ciebie DBAĆ! Wiesz, że większość ludzi zapomina o Tobie, chociaż wydaje się to niemożliwe. Twoi mieszkańcy często zaśmiecają środowisko, zużywają wiele niepotrzebnej energii lub wycinają lasy. Mógłbym podawać tu mnóstwo przykładów, które są niestety negatywne.

Ja i otoczenie, w którym żyję staramy się dbać o Ciebie jak najlepiej potrafimy. Wiemy, że jeśli nie będziemy się troszczyć o Ciebie, to zaszkodzimy tylko i wyłącznie samym sobie. Razem z rodziną często organizujemy sprzątanie naszych okolic, gasimy światło, tam gdzie jest ono zbędne, mamy ekologiczny opał, dbamy o przyrodę i sadzimy drzewa.  Wszystko to jest jednak ciągle za mało. Ja sam zauważam jednak, że coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z tego jak jesteś ważna ZIEMIO!  Mam nadzieję, że doceniasz starania moje i innych.  Musisz wiedzieć droga Ziemio, że są na świecie ludzie, którzy bardzo Cię kochają i zrobią dla Ciebie bardzo dużo.

Na koniec chciałbym Ci zdradzić moje marzenie Ziemio. Kiedy dorosnę chciałbym zostać ekologiem, by móc dbać o Ciebie jeszcze bardziej. Obiecuję Ci, że kiedy już będę dorosły, to będę przekonywał ludzi, że dbanie o ciebie oznacza ŻYCIE!

Pozdrawiam Cię serdecznie!

Kamil