Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Konkurs scenek teatralnych za nami – już wiadomo tym samym kto wywalczył statuetki MAGA !!!

18.05.2015

14 grup teatralnych prezentowało swe zdolności aktorskie podczas konkursu scenek teatralnych, w ramach II Przeglądu „MaGa – Młodzi artyści Gminy atakują”, który w dniu 19 maja br. odbył się w świetlicy w Starej Wsi.  Emocje były ogromne, bowiem  to dzisiejsze występy ostatecznie zadecydowały o tym, które placówki zdobyły główne trofea – statuetki Maga.

Po konkursie śpiewu oraz tańca nowoczesnego przyszedł czas na teatr. A tutaj blisko 100 młodych aktorów, którzy występowali reprezentując swoje placówki szkolne kolejno w trzech stałych już dla Przeglądu kat. wiekowych: kl.0-III, kl. IV-VI  oraz gimnazjów. 
Zdolności aktorskie,  pomysłowość a także w większości  przypadków pieczołowicie przygotowane rekwizyty, które pojawiły się na scenie – m. in.  to przełożyło się na ogólny wyraz artystyczny poszczególnych występów, którym bacznie przyglądało się Jury konkursu w osobach:
Jacek Milczanowski -  absolwent PWST w Krakowie reżyser, autor, scenograf. Za jedną z głównych ról w filmie `HENIEK` otrzymał nagrodę Odkrycie ekranu na XXX festiwalu Młodzi i Film. Ta w pełni niezależna produkcja zebrała sporo nagród, m.in. nagrodę publiczności festiwalu OFF Plus Camera 2011. Przed kamerą zadebiutował u boku Mariana Dziędziela - w roli jego syna - w `STAREJ BAŚNI` w reżyserii Ireny Wollen. Początkowo związany z Krakowem, później zawędrował aż do Portugalii, gdzie występował na deskach Teatru Narodowego (Teatro Nacional d. Maria II)
Bogdan Słomiński - wytrawny znawca teatru amatorskiego, wieloletni aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, od 2003 roku związany z krakowską sceną offową, od 2010 roku w stałym zespole Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Grał w filmach – takich, jak Vabank II, czyli Riposta (1978), Samo niebo (2001) i Szanse finanse (2005) ; znany z roli Dandysa w serialu telewizyjnym Klinika pod Wyrwigroszem (2000–2001) i udziału w Kryminalnych (2004–2008), 2009–2010: Majka – porucznik Kozłowski
oraz Kinga Górlińska -Leśniak   – specjalista d/s Kultury i Promocji Urzędu Gminy Limanowa.
W kat. kl.0-III zaprezentowało się 6 grup teatralnych, w kat. kl. IV-VI – grup 5, natomiast w kat. gimnazjów 3 grupy. 


Wśród grup najmłodszych przyznano następujące miejsca i wyróżnienia:
I miejsce zajęła grupa  „Baśniowe skrzaty” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Męcinie w składzie: Kamila Dutka, Katarzyna Krzak, Ilona Pociecha, Oliwia Smoleń, Magdalena Trzeciak, Oliwier Radzięta /opiekunowie: Halina Woźniak, Renata Nowak/
 II miejsce – grupa  „Iskierki” z Zespołu Szkół nr 1 w Starej Wsi w składzie: Tomasz Mąka, Szymon Hybel, Zuzanna Michalik, Maria Mąka /opiekun: Paulina Wygoda/
III miejsce - grupa „Młodszaki” ze Szkoły Podstawowej w Kaninie w składzie: Aleksandra Żelasko , Oliwia Mruk, Natalia Ziaja, Łukasz Gądek  /opiekun: Katarzyna Ziaja/
wyróżnienie - grupa „Bajkoludki” z Zespołu Szkół nr 1 w Męcinie w składzie:  Norbert Wójcik, Rafał Plata, Anna Woźniak, Natalia Dutka, Kamila Lachor, Tomasz Jabłoński/opiekunowie: Beata Orzeł-Lorek, Dorota Lupa/
wyróżnienie - grupa  „Smyki” z Zespołu Szkół  w Pisarzowej w składzie: Karolina Ryżak, Agata Raczek, Michał Oleksy, Julia Sławek, Wiktoria Krzyżak, Kacper Wyżycki /opiekunowie: Danuta Gucwa, Krystyna Tobiasz/
wyróżnienie - grupa „Kwiatuszki” z Zespołu Szkół w Mordarce w składzie: Julia Kozdroń, Gabriela Szewczyk, Iwona Kaim, Łukasz Chijek, Karol Bargieł, Andrzej Król /opiekunowie: Maria Smoleń, Barbara Ryś/
W kat kl. IV-VI za najlepszy uznano występ grupy „Nie tylko nauka” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Męcinie w składzie: Wanessa Jawor, Agnieszka Nowak, Krystian Radzięta, Paweł Pociecha, Krzysztof Leśnik /opiekun: Jadwiga Kuczaj/
miejsce II zajęła grupa „Talenciaki” z Zespołu Szkół nr 1 w Starej Wsi w składzie: Julia Sabura, Dorota Więcek, Izabela Trojanowska, Jadwiga Mąka, Karol Poręba /opiekun: Paulina Wygoda/
natomiast  laureatem III miejsca została grupa „Recykling” ze Szkoły Podstawowej w Kaninie w składzie: Marlena Dudek, Dominika Sławek, Szymon Górszczyk Bartosz Lis, Karolina Jaskulska/opiekun: Katarzyna Ziaja/
Wyróżnienia przyznano:


grupie teatralnej z Zespołu Szkół nr 1 w Męcinie w składzie: Kinga Poręba, Julia Lupa, Kacper Olesiak, Jakub Lachor, Tymoteusz Wiewióra /opiekun: Aneta Woźniak/
oraz grupie teatralnej ze Szkoły Podstawowej w Kłodnem w składzie: Dominika Wiewióra, Anita Janczyk, Aleksandra Sołtys, Aleksandra Krzak, Monika Wójcik, Aurelia Kluz /opiekun: Ewa Jabłońska/
Jako ostatnie rywalizowały grupy w kat. gimnazjów, a wygrana toczyła się tutaj pomiędzy trzema zespołami. 
Ostatecznie wyłoniono zdobywcę I miejsca w tej kategorii, którym została grupa „Teatr Wielkich Spraw w nowej odsłonie” z Zespołu Szkół nr 1 w Męcinie w składzie: Natalia Bukowiec, Sara Długosz, Aleksandra Lupa, Zuzanna Pociecha, Patryk Krzyk, Szymon Woźniak /opiekunowie: Anna Szewczyk, Urszula Wiewióra, Renata Lachor/
tuż za głównym miejscem na podium znalazła się grupa „Didaskalki”” z Zespołu Szkół w Mordarce w składzie: Wiktoria Duchnik, Aneta Kądziołka, Iwona Tokarczyk, Natalia Wojtas, Kacper Łyszczarz, Maksymilian Mamak /opiekun: Edyta Odziomek/
a miejsce III zajęła grupa „Hydra” z Zespołu Szkół nr 2 w Starej Wsi w składzie: Aleksandra Starzyk, Aneta Zimirska, Kinga Król, Natalia Kordeczka, Katarzyna Tokarz,  Marcin Duchnik /opiekunowie: Wioletta Kurek, ks. Daniel Świątek/
Na szczególne wyróżnienie zdaniem Jury zasłużyła Agnieszka Nowak która wcieliła się w rolę „babci” podczas przedstawienia prezentowanego przez grupę „Nie tylko nauka” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Męcinie - „babcia” otrzymała specjalną nagrodę czyli Grand Prix całego konkursu teatru, zdobywając dla swojej szkoły dodatkowe 3 pkt.
Kilkugodzinny trud oraz wielki stres, który towarzyszył występom został oczywiście nagrodzony, zarówno poszczególni laureaci zdobytych miejsc jak i z grup wyróżnionych otrzymali nagrody i dyplomy, natomiast za zajęte miejsca od I do III w każdej kategorii placówki otrzymały puchary. Wręczenia nagród dokonał Wójt Gminy Limanowa Władysław Pazdan, który przy tej okazji podziękował „młodym aktorom” za liczny udział w konkursie, a opiekunom za trud pracy jaki wykonali przygotowując dzieci i młodzież do występów. Wspólnie z Wójtem nagrody wręczała sołtys Starej Wsi I Urszula Biernat, która talenty aktorskie podziwiała przez cały czas trwania konkursu oraz członkowie Jury. Przedstawiciele Komisji skierowali słowa uznania zarówno do samych aktorów jak i opiekunów przygotowujących występy za widoczny ogrom pracy i wielkie zaangażowanie, tzw. „kroki do przodu”, a więc znaczną poprawę jeśli chodzi o występy podkreślił w swej wypowiedzi Jacek Milczanowski, który prezentacje teatralne oceniał już podczas I Przeglądu „MAGA”. 
Słowa podziękowania za udział we wszystkich trzech etapach II edycji „MAGI” skierował prowadzący konkurs Kierownik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Gminy Limanowa Wojciech Korabik, jednocześnie zapraszając laureatów na Gminny Dzień Dziecka w Starej Wsi I który będzie zwieńczeniem całej „II MAGI”. A podczas podsumowania, w trakcie trwania Dnia Dziecka wręczenie Statuetek „MAGA” tegorocznym zwycięzcom. A kto zwyciężył i jak wygląda ogólna klasyfikacja po wszystkich trzech konkursach?

Tegoroczny przegląd już za nami …trochę żal, że emocję już opadły a z drugiej strony serce rośnie że na pewno ich nie zabraknie podczas następnej edycji konkursu. Nie mniej jednak zostańmy przy tej która właśnie dobiegła końca. Mamy zwycięzców !!! 

Zacznijmy od kategorii szkoły podstawowe – tutaj hegemonia Szkoły Podstawowej nr 2 w Męcinie! Dwudziesto punktowa przewaga nad kolejną z placówek- dwa Grand Prix ! przeglądu ( w tym dzisiejszy dla Agnieszki Nowak za wybitną rolę babci )…a nasza statuetka zadomowiła się i kto wie czy nie na stałe. Dyrektor Bogdan Wożniak będzie chyba musiał jakąś wnękę w ścianach szkoły przysposobić by pomieścić te wszystkie laury i samego MaGa ! Gratulujemy serdecznie dzieciom i opiekunom! MaGa zostaje w Męcinie nr 2 Miczaki !!! Miejsce drugie Szkoła Podstawowa w Kaninie! Nie umniejszając młodym artystą po raz kolejny okazuje się że udział we wszystkich kategoriach wszystkich konkursów popłaca . Szkoła stanęła na wysokości zadania i w piękny sposób wywalczyła tytuł wice-lidra ! To niezwykle że tak małe szkoły liczące naprawdę niewiele uczniów – tym samym wybór artystów jest mniejszy – tak doskonale radzą sobie w naszym przeglądzie. Chylimy czoła ! Miejsce trzecie dla Męciny nr 1 – minimalna różnica punktów między Kaniną a Męciną nr 1 …ale dwa zera w punktacji generalnej zrobiły swoje …tak czy inaczej bardzo gratulujemy Męcinie nr 1  i zachęcamy do walki w przyszłym roku !

Te trzy placówki zostaną nagrodzone podczas Gminnego Dnia Dziecka, który nota bene  odbędzie się w Starej Wsi nr 1.

Gimnazja – trochę przez ilość zgłoszeń ,nieco przez liczebność gimnazjów ogółem w naszej gminie ..zawsze będzie te grupę można nazwać grupą „ śmierci” …każdy najmniejszy punkt jest na wagę złota czy tez na wagę MaGa …tak było i tym razem… Gimnazjum w Mordarce zdobywa w tym roku pierwsze miejsce i musi stworzyć naszej zaczarowanej statuetce dogodne miejsce. Nieco z drugiego planu ale systematycznie zajmując drugie miejsca w każdym z konkursów,  zasłużenie zwyciężyło nasz przegląd. Tym samym Gimnazjum nr 2 w Starej Wsi jest zmuszone pożegnać się z naszą bajkową postacią …na niewiadomo jak długo … Walka o dwa pozostałe miejsca na podium była niezwykle trudna Gimnazjum nr 2 w Starej Wsi oraz nr 1 w Męcinie uzyskało taką samą liczbę punktów – tych z klasyfikacji poszczególnych konkursów – w takim wypadku odwołujemy się do sumy punktów przyznanych przez Jury w poszczególnych potyczkach. Stara Wieś nr 2 –śpiew -59,5 +taniec -56+teatr 40= 155,5 pkt ; Mecina nr 1 – śpiew -60 + taniec 44,5 + teatr 46 = 150,5. Tym samym miejsce drugie otrzymuje Gimnazjum nr 2 w Starej Wsi a trzecie Męcina nr 1. Gratulujemy zaciętej walki.  

Sześć placówek zostanie  nagrodzone podczas Gminnego Dnia Dziecka, który nota bene  odbędzie się w Starej Wsi nr 1 i wówczas zostaną przekazane w „dobre ręce” nasze statuetki Maga. W niedzielne popołudnie 31maja obiecujemy ogrom atrakcji ! Nagrody dla szkół za podium, Grand Prix każdego z konkursów …i jeszcze jedno ukryte wyróżnienie  tzw. MeGa Maga …oraz mnóstwo darmowych atrakcji dla dzieci oraz nagród już 31 maja w Starej Wsi nr 1 …Już zapraszamy -szczegóły niebawem –prosimy rezerwować termin!

Ogromne podziękowania należą się również pracownikom Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Gminy Limanowa na co dzień opiekującym się świetlicami : Janinie Malinowskiej, która zaprojektowała wszystkie dyplomy dla uczestników oraz dwukrotnie przygotowała wyżywienie dla naszych pociech , Agacie Pytel ,która również sprostała kulinarnej potyczce w drugi dzień przeglądu, Tomaszowi Kurczabowi czuwającemu nad nagłośnieniem oraz organizowaniem się grup na scenie, Jolancie Biedroń oraz  Annie Zoń. Liczba wyświetleń: 3585
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne