10.05.2015

Dnia 30 kwietnia o godzinie 12:00 rozpoczął się I Wojewódzki Konkurs Recytatorski „W kręgu poezji lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück" dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Konkurs został zorganizowany z inicjatywy Dyrektora Szkoły Podstawowej w Kłodnem, Romana Ciesielczyka, a podstawę do ogłoszenia konkursu stanowiła Uchwała Senatu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 30 marca 2011r. w sprawie ustanowienia kwietnia miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego KL Ravensbrück. Głównymi celami konkursu było:
popularyzacja twórczości poetek obozowych z KL Ravensbrück oraz prozy poobozowej na bazie wspomnień byłych więźniarek tegoż obozu,uczenie świadomego odbioru dzieł kultury, zwrócenie uwagi na związek pomiędzy literaturą, a życiem kraju i narodu,propagowanie wśród młodego pokolenia postawy miłości Ojczyzny,zapoznanie z losami więźniarek,kształtowanie wrażliwości na piękno poetyckiego, ojczystego języka oraz kulturę słowa,promowanie utalentowanej młodzieży.

Patronat nad konkursem objęli dr Wanda Półtawska, Władysław Pazdan – Wójt Gminy Limanowa, Jan Puchała – Starosta Limanowski, Małopolski Kurator Oświaty.
W pracach jury konkursu wzięli udział: Przewodniczący jury Andrzej Róg – aktor teatru STU w Krakowie, Ewa Ablewicz-Rzeczkowska – wydawca Informacyjnej Agencji Radiowej, dziennikarka Polskiego Radia, Paweł Zastrzeżyński – reżyser filmowy oraz z ramienia gospodarzy Ewa Tobiasz – nauczyciel języka polskiego ze Szkoły Podstawowej w Kłodnem.
Na początku uczestnicy i goście mogli obejrzeć występ Chóru Chłopięcego Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej pod przewodnictwem Haliny Dyczek, który zaprezentował zebranym piękny repertuar patriotyczno-sakralny.
Następnie zaczęła się prezentacja utworów przygotowanych przez poszczególnych uczestników. O miano zwycięzcy w konkursie walczyło 50 recytatorów indywidualnych ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy przybyli wraz ze swoimi opiekunami. Przedstawili oni wybrany przez siebie utwór poetycki oraz fragment prozy na bazie wspomnień więźniarek KL Ravensbrück.

Uczestnicy zaprezentowali  wysoki poziom rozumienia interpretowanego tekstu oraz dużą wrażliwość na przekazywane treści. Wszyscy mimo jeszcze młodego wieku i niewielkiego doświadczenia scenicznego dzielnie zmagali się z tremą. Całości przysłuchiwała się licznie zgromadzona widownia wraz z gościem honorowym dr Wandą Półtawską - byłą więźniarką obozu KL Ravensbrück i  jedną z „królików”, na których dokonywano eksperymentalnych operacji medycznych. Nie kryła ona podziwu dla młodych wykonawców.
Po części konkursowej jury udało się na naradę, a głos zabrała dr Wanda Półtawska, która podzieliła się wspomnieniami z czasów przeżytych w obozie i przypomniała zgromadzonym o dziedzictwie pozostawionym przez więźniarki, a zwracając się szczególnie do młodzieży wezwała ich do pamięci o historii swojego kraju. Zwracając się do młodych słowami Świętego Jana Pawła II, aby zastąpić „cywilizację śmierci i nienawiści”- „cywilizacją miłości i życia”, zwróciła uwagę na znaczenie przyjaźni i bezinteresownej miłości w życiu każdego człowieka oraz przestrzegała przed egoizmem i ślepym naśladowaniem złych zachowań przedstawianych w mediach. Z kolei dorosłym przypomniała o obowiązku pomocy w rozwoju rozumu młodego człowieka, wpajaniu mu wartości najwyższych, jakimi były i nadal są BóG, HONOR, OJCZYZNA.

Po wystąpieniu honorowego gościa uczestnicy wraz z opiekunami udali się na odpoczynek połączony z poczęstunkiem. Po naradzie jury zdecydowało przyznać kolejno poszczególne miejsca i wyróżnienia:

I    NAGRODA    - Ewa Bołoz z Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku (Liceum        Ogólnokształcące) (opiekun Dorota Dunikowska)
II     NAGRODA    -    Julia Mól z Zespołu Szkół nr1 w Starej Wsi (opiekun Mariola Olesiak)
        -    Ilona Kaleta z Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Sadku-Kostrzy (opiekun Halina Gocal)
III    NAGRODA    -    Justyna Pietrzak z Gimnazjum Miejskiego nr2 w Mszanie Dolnej (opiekun Danuta Kujacz)
    -    Kinga Król z Zespołu Szkół im. Stanisława Konarskiego w Starej Wsi II (opiekun Marzena Piórkowska)
WYRóŻNIENIA:
I- Patrycja Jagielska z Gimnazjum nr 1 w Libiążu (opiekun Izabela Zatyka-Świstak)
II- Jolanta Mrówka z Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Podegrodziu (opiekun Agata Nawojowska
III- Roksana Bukowiec z Publicznego Gimnazjum w Ujanowicach (opiekun Grażyna Dziedzic)
IV- Sylwia Kostecka z Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku (Liceum Ogólnokształcące) (opiekun Dorota Dunikowska)
V- Mateusz Gądek z Publicznego Gimnazjum w Pisarzowej (opiekun Jadwiga Kuś)
VI- Martyna Smoter z Niepublicznego Gimnazjum w Piekiełku (opiekun Bernadeta Polak)
VII- Artur Wybacz z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Mszanie Dolnej (opiekun Aleksandra Kopycińska)
VIII- Bartłomiej Głogowski z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Mszanie Dolnej (opiekun Aleksandra Kopycińska)
IX- Sylwia Dudczyk z Zespołu Szkół nr1 w Męcinie (opiekun Zofia Pastuszak)
Specjalne wyróżnienie otrzymała Magdalena Mól z Zespołu Szkół nr1 w Starej Wsi (opiekun Pani Mariola Olesiak)- uczennica została zaproszona (z inicjatywy przewodniczącego jury) do występu wśród zawodowych aktorów w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.
Zwycięzcy konkursu, jak i pozostali uczestnicy, otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez: Urząd Gminy w Limanowej, Wójta Gminy Limanowa, Starostę Limanowskiego, Wydawnictwo św. Pawła z Częstochowy, Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej w Limanowej.
Na zakończenie głos zabrał członek komisji konkursowej Andrzej Róg – aktor teatru STU w Krakowie, który pogratulował gimnazjalistom i licealistom udanych występów, ale także udzielił im kilku wskazówek, dzięki którym mogą oni rozwijać swoje recytatorskie umiejętności. Jeżeli młodzież zastosuje się do podanych rad, to w przyszłości poziom rywalizacji powinien być jeszcze wyższy.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział, a zwycięzcom GRATULUJEMY!!!