„CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS" – PROGRAM PRZEDSZKOLNEJ EDUKACJI ANTYTYTONIOWEJ w ZS NR 1 W MĘCINIE

11.03.2015

Oddziały przedszkolne przy Zespole Szkół nr 1 w Męcinie realizowały Program Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas” pod patronatem Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Był  on  przeznaczony dla dzieci 5 i 6 letnich, do którego zostali włączeni również rodzice.  Głównym celem realizacji antytytoniowego programu był wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności wychowanków w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub w sytuacjach, kiedy dorośli palą przy nich tytoń.  Ponadto nauczyciele poprzez działania profilaktyczne realizowali cele szczegółowe, takie jak: wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów, zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego oraz wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
            Program składał się z pięciu zajęć, które skoncentrowane były na pobudzeniu oraz stymulacji różnych form aktywności dzieci poprzez zabawy twórcze i tematyczne. Zajęcia miały charakter warsztatowy i odnosiły się do następującej tematyki:  Wycieczka,  Co i dlaczego dymi?, Jak się czuję, kiedy dymi papieros?, Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?, Jak unikać dymu papierosowego?.  W ramach zajęć profilaktycznych dzieci zapoznały się z maskotką programu – dinozaurem Dinkiem, poznały historyjkę o podróży Diniusia pociągiem, wykonały pracę plastyczną „Co i dlaczego dymi?” oraz znaczki o tematyce antytytoniowej „Przy mnie nie pal!”.

W ramach podsumowania projektu miała miejsce prelekcja antytytoniowa skierowana do rodziców oraz dzieci przedszkolnych  przeprowadzona przez pielęgniarkę miejscowego Ośrodka Zdrowia – p. Danutę Oleksy, na której rodzice otrzymali  materiały dotyczące profilaktyki tytoniowej, natomiast dzieci zaprezentowały montaż słowno – muzyczny pt. „Mamo, tato – nie pal przy mnie!”.

Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach. Wykazały wysoki poziom wiedzy na omawiane tematy, w wyniku czego usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości wszelkiego rodzaju dymów oraz zachowania się w przypadku narażenia na wdychanie dymu papierosowego.