Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Wyprawa na Jabłoniec w Święto Niepodległości

11.11.2014

W tym roku Klub Kultury w Pisarzowej postanowił zmienić formę obchodów Narodowego Święta Niepodległości; zamiast wieczornicy w budynku, zorganizował wycieczkę pieszą na cmentarz wojenny na Jabłońcu. 10 km marszu to żadna odległość do zaprawionych piechurów, szczególnie przy nietypowej, letniej aurze tego listopadowego dnia, a malownicze widoki były dodatkowym bonusem wyprawy.

Cmentarz na Jabłońcu to niezwykłe miejsce. Mogiły, zwłaszcza te zbiorowe, działają na wyobraźnię i zmuszają do refleksji nad ogromem ofiar, jakie narody ponoszą w imię niepodległości, wolności. Szczególnie młodym ludziom, urodzonym w wolnym, demokratycznym kraju trzeba przypominać, że niepodległość nie jest wartością stałą i oczywistą, że należy pielęgnować to, co własną krwią odkupili nasi przodkowie.

Ilość ludzi, odwiedzających wczoraj to miejsce, świadczy o tym, w tych zabieganych, komercyjnych czasach jest potrzeba zatrzymania się, zadumy, przypomnienia. To dobrze, bo pamięć o ofiarach, zarówno wśród naszych rodaków, jak i sojuszników- jest naszą narodową powinnością;  nie tylko z szacunku i wdzięczności za ich poświęcenie, ale również jako przestroga przed powtórką makabry zniewolenia i wojen.

Uczestnicy wycieczki zapalili znicze na grobach, zapoznali się również z historią i znaczeniem bitwy pod Limanową.

 

                                                                                     WKK w Pisarzowej

W tym roku Klub Kultury w Pisarzowej postanowił zmienić formę obchodów Narodowego Święta Niepodległości; zamiast wieczornicy w budynku, zorganizował wycieczkę pieszą na cmentarz wojenny na Jabłońcu. 10 km marszu to żadna odległość do zaprawionych piechurów, szczególnie przy nietypowej, letniej aurze tego listopadowego dnia, a malownicze widoki były dodatkowym bonusem wyprawy.

Cmentarz na Jabłońcu to niezwykłe miejsce. Mogiły, zwłaszcza te zbiorowe, działają na wyobraźnię i zmuszają do refleksji nad ogromem ofiar, jakie narody ponoszą w imię niepodległości, wolności. Szczególnie młodym ludziom, urodzonym w wolnym, demokratycznym kraju trzeba przypominać, że niepodległość nie jest wartością stałą i oczywistą, że należy pielęgnować to, co własną krwią odkupili nasi przodkowie.

Ilość ludzi, odwiedzających wczoraj to miejsce, świadczy o tym, w tych zabieganych, komercyjnych czasach jest potrzeba zatrzymania się, zadumy, przypomnienia. To dobrze, bo pamięć o ofiarach, zarówno wśród naszych rodaków, jak i sojuszników- jest naszą narodową powinnością;  nie tylko z szacunku i wdzięczności za ich poświęcenie, ale również jako przestroga przed powtórką makabry zniewolenia i wojen.

Uczestnicy wycieczki zapalili znicze na grobach, zapoznali się również z historią i znaczeniem bitwy pod Limanową.

 

                                                                                     WKK w PisarzowejLiczba wyświetleń: 1699
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne