,,Odblask już o zmierzchu świeci – pamiętają w Siekierczynie dzieci”

26.10.2014

W bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 2 im. Zygmunta Krasińskiego w Siekierczynie przystąpiła do konkursu „ODBLASKOWA SZKOŁA”. Organizatorem konkursu są Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Małopolski Urząd Marszałkowski.
W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów podjęliśmy wiele działań, by wyposażyć uczniów w wiadomości, umiejętności i nawyki niezbędne do bezpiecznego zachowania się na drogach, aby zmniejszyć skalę wypadków i promować bezpieczeństwo. Od kilku lat nasza szkoła współpracuje z Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Nowym Sączu, Komendą Powiatową Policji w Limanowej i Ochotniczą Strażą Pożarną w Siekierczynie.

W związku z tym, co roku do szkoły przyjeżdża mobilne miasteczko ruchu drogowego - kompleks obiektów przeznaczonych do nauki przepisów ruchu drogowego, praktycznego szkolenia w zakresie ruchu pieszych oraz do nauki jazdy na rowerze. Wszyscy, którzy chcieli, mogli nie tylko ćwiczyć swoje umiejętności, ale również przygotować się do uczestnictwa w prawdziwym ruchu drogowym, jako piesi i rowerzyści. Dzięki treningom młodzi ludzie nabierają wprawy i pewności siebie, co zapewne przyda im się w trudnych sytuacjach drogowych. Dzieci mogły podszkolić się z jazdy na dwóch kółkach, poćwiczyć wszystkie manewry, sprawdzić się ze znajomości znaków drogowych i zdobyć kartę rowerową.

W dniu 13 października 2014 roku, Szkoła Podstawowa nr 2 w Siekierczynie gościła Pana mgr. inż. Marka Boruckiego, przedstawiciela Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu. Na spotkaniu z uczniami naszej szkoły odbyła się prelekcja dotycząca bezpieczeństwa drogowego dzieci. Najpierw przypomniano przepisy drogowe regulujące ruch pieszy oraz zaprezentowano znaki drogowe, które dotyczą pieszych. Następnie przypomniano zasady bezpiecznego przemieszczania się pieszych po chodniku i po poboczu. Z kolei zaprezentowano wzorowo wyposażony rower, za pomocą którego można uczestniczyć w ruchu drogowym. Również wskazano przepisy drogowe ujmujące zasady zdobywania karty rowerowej i motorowerowej. Na zakończenie niezwykle ciekawej prelekcji uczniowie wyposażeni zostali w kamizelki odblaskowe, w których bezpiecznie mogą poruszać się po ulicy w drodze do szkoły i z powrotem. Małe odblaski – „odblaskowe buzie” dzieci umocowały przy plecaku. Przy tej okazji wszyscy zgromadzeni mogli się przekonać, jakie znaczenie dla bezpieczeństwa mają odblaski. Są niezwykle przydatne dla pieszego, bo przyczyniają się do dobrej jego widoczności, ale także kierowcy korzystają na nich, gdyż w odległości 150 m pieszy jest dobrze widoczny, a to pozwala prowadzącemu pojazd na właściwy manewr. Dzięki odblaskom możemy bezpiecznie brać udział w ruchu drogowym, nie tylko jako piesi, ale też jako kierowcy, o czym każdy uczestnik tego spotkania został w pełni przekonany.

Na zakończenie wszystkie dzieci w odblaskowych kamizelkach, ze swoimi opiekunami włączyły się do ruchu drogowego i zademonstrowały prawidłowe przechodzenie przez ulicę w wyznaczonych miejscach przy szkole. W doskonałych humorach podziękowały za tak ciekawe i pouczające spotkanie, które utrwalono na pamiątkowych fotografiach.
Przy tej okazji, składamy serdeczne podziękowanie mgr. Waldemarowi Olszyńskiemu Dyrektorowi Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu, mgr. inż. Markowi Boruckiemu Prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Siekierczynie, Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej Nr 2 w Siekierczynie za ufundowanie wszystkim dzieciom naszej szkoły odblaskowych kamizelek oraz PZU za ufundowanie odblasków, bo „Odblask już o zmierzchu świeci – pamiętają w Siekierczynie wszystkie dzieci”. Pamiętajmy! Każdy, kto ma choć mały element odblaskowy przy plecaku, czy rowerze, jest bardziej widoczny dla kierowcy, a zatem bardziej bezpieczny.

Szkolny koordynator konkursu: mgr Stanisław Zoń.

Szkolny koordynator konkursu: mgr Stanisław Zoń.