Maria Lupa dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Męcinie zwyciężczynią plebiscytu „Nauczyciel Małopolski 2014”

14.10.2014

Zakończył się plebiscyt na Najlepszego Nauczyciela Małopolski 2014 organizowany przez gazetę „ Dziennik Polski”. Kandydatów do tego prestiżowego tytułu można było zgłaszać do 18 września do redakcji, a kolejnym etapem konkursu było głosowanie, które odbywało się poprzez:  wypełnienie oryginalnych kuponów, drukowanych codziennie w ,,Dzienniku Polskim”, za pomocą SMS wysłanego na numer 72355, za pośrednictwem strony www.dziennikpolski24.pl oraz za pośrednictwem Facebooka. Jest nam niezwykle miło ogłosić, że główną nagrodę w kategorii Szkoła Podstawowa otrzymała Maria Lupa Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Męcinie.

Głównym celem plebiscytu było odnalezienie  pedagogów, którzy traktują swoją pracę jak wyzwanie i podchodzą do niej z niesłabnącym zapałem,  twórczych, nieszablonowych i pełnych nowych pomysłów.
Takim pedagogiem jest bez wątpienia Maria Lupa czego świadectwem jest opinia współpracujących z Laureatką nauczycieli, uczniów oraz rodziców :

„Maria Lupa od wielu lat jest dyrektorem i pedagogiem Zespołu Szkół nr 1 im. św. Jana Pawła II w Męcinie. To osoba niesamowicie kreatywna, przedsiębiorcza, otwarta na innowacje pedagogiczne. Aktywnie współpracuje z instytucjami samorządowym i społecznością lokalną dzięki czemu szkoła może poszczycić się wspaniałymi warunkami do pracy i nauki.  Jej niewątpliwy talent menadżerski, dydaktyczny jak również wychowawczy pozwala na utrzymanie wysokiego poziomu edukacji w placówce. Dzięki trosce pani Marii o wyposażenie w nowoczesny sprzęt multimedialny, pomoce dydaktyczne w szkole panuje bardzo przyjazny klimat do twórczej pracy.

Pani dyrektor bardzo umiejętnie organizuje pracę dydaktyczną uczniów, stara się rozbudzać ich ciekawość poznawczą, rozwijać zainteresowania oraz zachęcać do samorozwoju. Swoją postawą, zaangażowaniem stara się nakłonić także nauczycieli do podnoszenia swoich kompetencji, bardzo chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Ma to oczywiście bezpośrednie przełożenie na wysoki poziom edukacji, bardzo dobre  wyniki w egzaminach zewnętrznych oraz liczne sukcesy w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych.  Do najważniejszych w ubiegłym roku szkolnym można zaliczyć: ogólnopolski tytuł „Szkoły Eksperckiej” za wyróżniającą działalność w zakresie wdrażania nowoczesnych technologii w nauczanie, certyfikat „ Szkoły w ruchu”’, ogólnopolski certyfikat „ Szkoły z klasa 2.0”. Szkoła może poszczycić się licznym gronem laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim, sukcesami w konkursach tematycznych i zawodach sportowych. Maria Lupa stawia na nowatorskie rozwiązania w zakresie edukacji. Wyrazem tego jest udział uczniów w autorskich projektach edukacyjnych, które zostały docenione na ogólnopolskiej platformie edukacyjnej, prowadzenie innowacji pedagogicznych zatwierdzonych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty na poszczególnych etapach kształcenia a także dzielenie się dobrymi praktykami na ogólnopolskich platformach edukacyjnych oraz na łamach czasopism pedagogicznych. Dzięki aktywności i zaangażowaniu pani dyrektor szkoła wypracowała również własny model pracy pozalekcyjnej pod hasłem „Każdy uczeń ma swoje miejsce w szkole”, który pozwala na rozwijanie uczniowskich pasji i zainteresowań.

Maria Lupa jest osobą tworzącą bardzo przyjazny klimat w relacjach miedzy nauczycielami, uczniami i rodzicami. Obok umiejętnego stosowania różnych strategii nauczania potrafi również świetnie dobierać metody wychowawcze, adekwatnie do aktualnych potrzeb. Dzięki łatwości komunikowania się dostrzega zarówno uczniów z problemami jak i zdolnych oraz organizuje im odpowiednie wsparcie. Wie jak budować poczucie własnej wartości u uczniów, stara się rozumieć ich potrzeby. Należy również podkreślić, iż potrafi umiejętnie włączać rodziców we wspólne opracowanie strategii wychowawczych.

Wymiernym wyznacznikiem podejmowanych przez człowieka działań są ich efekty. Maria Lupa dzięki skutecznej i rzetelnej pracy, właściwemu kierowaniu pracą pedagogów daje uczniom gwarancję edukacji na miarę potrzeb i oczekiwań młodych ludzi XXI wieku.”

Serdecznie gratulujemy zwyciężczyni konkursu, życząc dalszych sukcesów zawodowych.