AKCJA „ODBLASKOWA SZKOŁA” W MORDARCE

02.10.2014

„Nasza szkoła jest wzorowa – zawsze odblaskowa”

We wrześniu Zespół Szkół w Mordarce  kolejny już raz przystąpił do konkursu „Odblaskowa Szkoła”. Jego organizatorami są  Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Małopolski Urząd Marszałkowski.

Idea jest piękna –  zwiększenie bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym. Celem akcji jest wyposażenie uczniów w elementy odblaskowe, co daje możliwość wykazania, że szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły, a ponadto promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym. W ramach konkursu szkoła zorganizowała wiele  przedsięwzięć, w których aktywnie brali udział nie tylko uczniowie wraz z nauczycielami, ale i rodzice.

W trosce o bezpieczeństwo uczniów już od pierwszego dzwonka podjęto szereg działań w tym kierunku:  przeprowadzono z uczniami rozmowy na temat bezpiecznego poruszania się po drogach, przybliżono przepisy ruchu drogowego oraz wyposażono wychowanków w odblaski.

Nauczyciele przegotowali apele propagujące ideę noszenia elementów odblaskowych. W każdej klasie oraz na korytarzach zawisły gazetki ścienne promujące główne założenia konkursu. Został powołany „Szkolny Patrol Odblaskowy”, który wręczał swoim koleżankom i kolegom ulotki przypominające o obowiązku noszenia odblasków.

W ramach akcji zostały zorganizowane ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem przejścia dla pieszych. Uczniowie mieli  okazję pokazać, jak prawidłowo przechodzić przez „zebrę”.

Na terenie szkoły przeprowadzone zostały również  konkursy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym m.in. konkurs plastyczny  pod hasłem „Jak nas widzą, tak nas omijają”, konkurs wiedzy „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” oraz konkurs piosenki.

Zorganizowano liczne zajęcia pozalekcyjne m.in. zajęcia: komputerowe, plastyczne, teatralne, taneczne, gry i zabawy oraz zajęcia świetlicowe. Nauczyciele starali się również połączyć  wiedzę na temat bezpieczeństwa  z aktywnością fizyczną. Realizowane zajęcia miały na celu troskę o edukację i bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły.

Wychowawcy klas młodszych zorganizowali dzień: „Odblaskowa Klasa” w trakcie którego dzieci m.in. przedstawiały inscenizację, recytowały wiersze, śpiewały piosenki o ruchu drogowym, rozwiązywały testy i łamigłówki o bezpieczeństwie.

Uczniowie mieli również możliwość praktycznego wykorzystania zdobytych umiejętności podczas wycieczek i jesiennych spacerów.

Ponadto w ramach promocji idei konkursu „Odblaskowa Szkoła” zamieszczone zostały publikacje na stronach internetowych oraz nagrano krótki film opublikowany przez limanowską telewizję internetową – TV 28.

Dodatkowymi sposobami podniesienia świadomości o obowiązku noszenia odblasków były spotkania z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Limanowej oraz Straży Miejskiej.

W najbliższym czasie planowane są również spotkania z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej i GOPR oraz inne działania, które wpłyną na zwiększenie bezpieczeństwa uczniów na drodze.

Mimo, że akcja „Odblaskowa Szkoła” trwa to końca października to dla uczniów z Mordarki trwać ona będzie zawsze, ponieważ bezpieczeństwo dzieci jest  najważniejsze.

Edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa jest zadaniem długofalowym. Wymaga dużego zaangażowania ze strony rodziców, jak też nauczycieli. Bez wątpienia dzięki takim akcjom uda nam się wspólnie wykonać kolejny, duży krok w kierunku zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa.

„Nasza szkoła jest wzorowa – zawsze odblaskowa”