Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Narodowe Czytanie po raz drugi w Bibliotece w Nowym Rybiu

08.09.2014

Dnia 6 września br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi – Filia w Nowym Rybiu odbyło się Narodowe Czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Była to już trzecia edycja akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Przypomnijmy, rok temu również w tej akcji czytana była „Zemsta” Aleksandra Fredry, w której udział wziął m. in. Szczepan Kocęba – 107 – letni mieszkaniec Nowego Rybia. Podstawowym celem przedsięwzięcia,  o którym na początku witając wszystkich gości mówił Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi Jacenty Musiał,  jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę, a nade wszystko poznanie jakże skomplikowanej historii naszego narodu. Wspólne czytanie „Trylogii” w bibliotece w Nowym Rybiu zorganizowane było przy dużym zaangażowaniu mieszkańców wsi i aktorów z Krakowa. Teksty przygotowali i wyboru scen dokonali: Anna Lenczewska: aktorka Krakowskiego Teatru „Mumerus”; Barbara Szałapak: aktorka Teatru Ludowego w Krakowie, Przewodnicząca Związku Artystów Scen Polskich Oddział w Krakowie; Wiktor Herzig – emerytowany dyrektor Teatru Słowackiego w Krakowie; Teresa Czerniejewska Herzig – redaktor. Wybrane sceny oddawały patriotyczny przekaz dzieła Sienkiewicza, odtworzono podniosłe wydarzenia, takie jak: wysadzenie kolubryny czy śmierć małego rycerza. Nie brakło również scen humorystycznych. W poszczególne role Zagłoby, Kmicica, Pana Wołodyjowskiego wcielali się obecni goście  m. in. ks. dr Józef Młyński – rodak z Nowego Rybia, sołtys wsi Jan Myszka, radny wsi – Stanisław Młyński oraz mieszkańcy wsi. Wspólne czytanie zakończono przywołaniem sceny pogrzebu pułkownika, gdzie w rolę księdza Kamińskiego, żegnającego rycerza wcielił się ks. Proboszcz Kazimierz Basista. Na spotkaniu obecna była również Ewa Bulanda - Zastępca Kierownika GOPS w Limanowej, bibliotekarki - Bogumiła Stanisławczyk i Maria Trzupek oraz ks. katecheta Józef Uryga.  

Dużym talentem aktorskim wykazały się dzieci ze Szkoły Podstawowej z Nowego Rybia, które w strojach inspirowanych na wiek XVII wspaniale odegrały jedną ze scen przy udziale Dyrektor Szkoły Podstawowej z Nowego Rybia Marii Gąsiorek. Oprawę i inspirację muzyczną stworzył słynny kompozytor Zygmunt Konieczny, który specjalnie na potrzeby uroczystości skomponował w Nowym Rybiu melodię i słowa, odśpiewywane w sposób teatralny przez wszystkich zebranych w chwilach czytanej „Trylogii”.  Nastrojowa muzyka wprowadzała wszystkich w podniosły klimat burzliwych wydarzeń XVII wieku. Uroczystość była swoistym kunsztem aktorskim, słuchacze mieli wrażenie udziału w prawdziwym teatrze. Atmosfera panująca podczas czytania była miła, rodzinna, a zarazem podniosła i patriotyczna. Wszyscy uczestnicy byli zaangażowani w Narodowe Czytanie poprzez odczytywanie ról indywidualnych i zbiorowych.  Było to wybitne przedsięwzięcie, prawdziwa uczta dla sympatyków dzieła Sienkiewicza oraz miłośników kultury.

Organizatorzy serdecznie dziękują aktorom za zaangażowanie i wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości, szczególnie Wiktorowi Herzigowi – emerytowanemu dyrektorowi Teatru Słowackiego oraz żonie Teresie  Czerniejewskiej Herzig, którzy są mieszkańcami Nowego Rybia, księżom, uczniom szkoły, a także wszystkim mieszkańcom uczestniczącym w spotkaniu.

Uroczystość uzmysłowiła nam potrzebę czytania literatury polskiej w trosce o poznanie skomplikowanej historii naszego narodu i była lekcją patriotyzmu w kontekście trudnej sytuacji aktualnie panującej w Europie – mówił na zakończenie Jacenty Musiał.

Dnia 6 września br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi – Filia w Nowym Rybiu odbyło się Narodowe Czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Była to już trzecia edycja akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Przypomnijmy, rok temu również w tej akcji czytana była „Zemsta” Aleksandra Fredry, w której udział wziął m. in. Szczepan Kocęba – 107 – letni mieszkaniec Nowego Rybia. Podstawowym celem przedsięwzięcia,  o którym na początku witając wszystkich gości mówił Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi Jacenty Musiał,  jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę, a nade wszystko poznanie jakże skomplikowanej historii naszego narodu. Wspólne czytanie „Trylogii” w bibliotece w Nowym Rybiu zorganizowane było przy dużym zaangażowaniu mieszkańców wsi i aktorów z Krakowa. Teksty przygotowali i wyboru scen dokonali: Anna Lenczewska: aktorka Krakowskiego Teatru „Mumerus”; Barbara Szałapak: aktorka Teatru Ludowego w Krakowie, Przewodnicząca Związku Artystów Scen Polskich Oddział w Krakowie; Wiktor Herzig – emerytowany dyrektor Teatru Słowackiego w Krakowie; Teresa Czerniejewska Herzig – redaktor. Wybrane sceny oddawały patriotyczny przekaz dzieła Sienkiewicza, odtworzono podniosłe wydarzenia, takie jak: wysadzenie kolubryny czy śmierć małego rycerza. Nie brakło również scen humorystycznych. W poszczególne role Zagłoby, Kmicica, Pana Wołodyjowskiego wcielali się obecni goście  m. in. ks. dr Józef Młyński – rodak z Nowego Rybia, sołtys wsi Jan Myszka, radny wsi – Stanisław Młyński oraz mieszkańcy wsi. Wspólne czytanie zakończono przywołaniem sceny pogrzebu pułkownika, gdzie w rolę księdza Kamińskiego, żegnającego rycerza wcielił się ks. Proboszcz Kazimierz Basista. Na spotkaniu obecna była również Ewa Bulanda - Zastępca Kierownika GOPS w Limanowej, bibliotekarki - Bogumiła Stanisławczyk i Maria Trzupek oraz ks. katecheta Józef Uryga.  

Dużym talentem aktorskim wykazały się dzieci ze Szkoły Podstawowej z Nowego Rybia, które w strojach inspirowanych na wiek XVII wspaniale odegrały jedną ze scen przy udziale Dyrektor Szkoły Podstawowej z Nowego Rybia Marii Gąsiorek. Oprawę i inspirację muzyczną stworzył słynny kompozytor Zygmunt Konieczny, który specjalnie na potrzeby uroczystości skomponował w Nowym Rybiu melodię i słowa, odśpiewywane w sposób teatralny przez wszystkich zebranych w chwilach czytanej „Trylogii”.  Nastrojowa muzyka wprowadzała wszystkich w podniosły klimat burzliwych wydarzeń XVII wieku. Uroczystość była swoistym kunsztem aktorskim, słuchacze mieli wrażenie udziału w prawdziwym teatrze. Atmosfera panująca podczas czytania była miła, rodzinna, a zarazem podniosła i patriotyczna. Wszyscy uczestnicy byli zaangażowani w Narodowe Czytanie poprzez odczytywanie ról indywidualnych i zbiorowych.  Było to wybitne przedsięwzięcie, prawdziwa uczta dla sympatyków dzieła Sienkiewicza oraz miłośników kultury.

Organizatorzy serdecznie dziękują aktorom za zaangażowanie i wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości, szczególnie Wiktorowi Herzigowi – emerytowanemu dyrektorowi Teatru Słowackiego oraz żonie Teresie  Czerniejewskiej Herzig, którzy są mieszkańcami Nowego Rybia, księżom, uczniom szkoły, a także wszystkim mieszkańcom uczestniczącym w spotkaniu.

Uroczystość uzmysłowiła nam potrzebę czytania literatury polskiej w trosce o poznanie skomplikowanej historii naszego narodu i była lekcją patriotyzmu w kontekście trudnej sytuacji aktualnie panującej w Europie – mówił na zakończenie Jacenty Musiał.Liczba wyświetleń: 2070
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne