Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Zakończenie wakacji w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi

29.08.2014

W dniu 28 sierpnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi odbyło się uroczyste zakończenie wakacji, bogate w atrakcje dla młodych użytkowników bibliotek gminnych. W programie było spotkanie z Marcinem Pałaszem – znanym autorem książek i słuchowisk dla dzieci. Zajęcia połączone były z podsumowaniem i rozstrzygnięciem Konkursu Plastyczno - Literackiego pt.: "Moje wspomnienia z wakacji", organizowanym przez Bibliotekę w Starej Wsi i Filie. Na spotkanie przybyła duża liczba dzieci ze wszystkich gminnych bibliotek wraz z rodzicami. Ponadto gościnnie przyjechało Przedszkole im. Kubusia Puchatka z Męciny z wychowawczynią Jolantą Kmiecik. Sala wypełniona była w całości uśmiechniętymi dziećmi. Obecni byli również: Weronika Madej – absolwentka studiów filozoficznych i aktorskich,  autorka bajek dla dzieci, Marta Adamek i Jolanta Biedroń – członkinie jury konkursu plastyczno-literackiego, Wiktor Herzig – emerytowany Dyrektor Teatrów wraz z żoną Teresą oraz bibliotekarki gminnych bibliotek. Spotkanie otworzył  Dyrektor Jacenty Musiał, który przywitał wszystkich zabranych.  Na początku odbyło się ogłoszenie laureatów konkursu i uroczyste wręczenie nagród z dyplomami w trzech kategoriach: kl. 0-III, kl. IV-VI oraz Gimnazjum. Łącznie na konkurs plastyczny wpłynęło 62 prace, w tym ze Szkół Podstawowych 54, z Gimnazjum 8. Na konkurs literacki przesłano 8 prac ze szkół gimnazjalnych. Laureatami w poszczególnych kategoriach zostali:

Szkoły Podstawowe  Kl. I-III – prace plastyczne:

1.     miejsce – Kamil Folwarski – Kl. III (Biblioteka w Kaninie)

2.     miejsce – Katarzyna Biernat – Kl. I (Biblioteka w Starej Wsi)

3.     miejsce – Emilia Ciuła – Kl. II (Biblioteka w Pisarzowej)

Szkoły Podstawowe  Kl. IV-VI – prace plastyczne:

1.     miejsce – Karolina Kapitan – Kl. V (Biblioteka Nowe Rybie)

2.     miejsce – Patrycja Trojanowska – Kl. V (Biblioteka w Starej Wsi)

3.     miejsce - Klaudia Krzyżak – Kl. VI (Biblioteka Męcina)

Gimnazjum – prace plastyczne:

1.     miejsce – Klaudia Hebda Kl. I Gimnazjum (Biblioteka Siekierczyna)

2.     miejsce – Sylwia Żnińska Kl. I Gimnazjum (Biblioteka Rupniów)

3.     miejsce – Monika Banach Kl. I Gimnazjum (Biblioteka Rupniów)

Gimnazjum – prace literackie:

1.     miejsce – Monika Banach – Kl. 1 Gimnazjum (Biblioteka Rupniów)

2.     miejsce – Gabriela Zapała – Kl. I Gimnazjum (Biblioteka Rupniów)

2.     miejsce – Katarzyna Szumańska – Kl. I Gimnazjum (Biblioteka Nowe Rybie).

Prace oceniała Komisja Konkursowa w składzie :

1.     Jolanta Biedroń -  (przewodnicząca) – plastyczka z gminy Limanowa;

2.     Paulina Ablewicz  - Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Sączu – Filia w Sowlinach;

3.     Barbara Wardęga – znana malarka ze Słopnic;

4.     Marta Adamek .- artystka z Młynnego;

5.     Weronika Madej – aktorka, pisarka.

Po ogłoszeniu wyników odbyły się zajęcia integracyjne, prowadzone przez Weronikę Madej z Młynnego, w których dzieci aktywnie uczestniczyły. Następnie rozpoczął się główny punkt programu czyli spotkanie z Marcinem Pałaszem w ramach organizowanych przez Bibliotekę Czwartków Literackich.  Pisarz mieszka i  pracuje we Wrocławiu, jest Członkiem Polskiej Sekcji IBBY. Nominowany do nagrody w konkursie Książka Roku 2004 Polskiej Sekcji IBBY za książkę "Straszyć nie jest łatwo". Laureat wyróżnienia w konkursie na literacką nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego w roku 2007 za książkę "Wakacje w wielkim mieście". W 2008 r. otrzymał nominację do nagrody literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę "Licencja na zakochanie". Książka "Wszystko zaczyna się od marzeń" została wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego w 2009 r. Książka "Sposób na Elfa" otrzymała wyróżnienie w konkursie literackim IBBY Książka Roku 2012, natomiast w 2013 otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Pisarz od początku spotkania nawiązał doskonały kontakt z młodym odbiorcą. W sposób niezwykle ciekawy i humorystyczny opowiadał dzieciom o pracy pisarza, swoich inspiracjach i pomysłach na książkę, dotychczasowym dorobku literackim. Marcin Pałasz dużo opowiadał o jednej ze swoich nowych książek, nagrodzonej wyróżnieniem literackim „Sposób na Elfa”, w której tytułowym bohaterem jest jego ulubiony pies Elf. Na zakończenie dzieci zadawały mnóstwo pytań, na które gość udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Jak podsumował spotkanie Wiktor Herzig było to bardzo udane przedsięwzięcie. Autor w nawiązał znakomity kontakt z dziećmi, gdyż jest wyrazistą postacią. Dzieci były bardzo aktywne. W moim poczuciu człowieka dojrzałego takie spotkanie z pewnością przyniesie efekt w postaci przeczytanych książek obecnego pisarza, lecz nie tylko. Jak to dobrze widzieć, że Biblioteka pod kierunkiem Dyrektora Jacentego Musiała działa tak prężnie i daje możliwość dzieciom ciekawego sposobu spędzania czasu i integracji. Życzę Organizatorom, żeby czerpali z tej satysfakcji siłę do dalszych działań.

Spotkanie było również okazją do podsumowania akcji „Podaruj książce Drugie Życie”, w ramach której rozdano przybyłym tytuły rodzimych pisarzy.

Całe spotkanie przebiegało w miłej i radosnej atmosferze. Było niezwykle atrakcyjnym przedsięwzięciem, zorganizowanym na zakończenie wakacji ramach bogatej oferty wakacyjnej, przygotowanej przez Bibliotekę w Starej Wsi wraz z Filiami. 

W dniu 28 sierpnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi odbyło się uroczyste zakończenie wakacji, bogate w atrakcje dla młodych użytkowników bibliotek gminnych. W programie było spotkanie z Marcinem Pałaszem – znanym autorem książek i słuchowisk dla dzieci. Zajęcia połączone były z podsumowaniem i rozstrzygnięciem Konkursu Plastyczno - Literackiego pt.: "Moje wspomnienia z wakacji", organizowanym przez Bibliotekę w Starej Wsi i Filie. Na spotkanie przybyła duża liczba dzieci ze wszystkich gminnych bibliotek wraz z rodzicami. Ponadto gościnnie przyjechało Przedszkole im. Kubusia Puchatka z Męciny z wychowawczynią Jolantą Kmiecik. Sala wypełniona była w całości uśmiechniętymi dziećmi. Obecni byli również: Weronika Madej – absolwentka studiów filozoficznych i aktorskich,  autorka bajek dla dzieci, Marta Adamek i Jolanta Biedroń – członkinie jury konkursu plastyczno-literackiego, Wiktor Herzig – emerytowany Dyrektor Teatrów wraz z żoną Teresą oraz bibliotekarki gminnych bibliotek. Spotkanie otworzył  Dyrektor Jacenty Musiał, który przywitał wszystkich zabranych.  Na początku odbyło się ogłoszenie laureatów konkursu i uroczyste wręczenie nagród z dyplomami w trzech kategoriach: kl. 0-III, kl. IV-VI oraz Gimnazjum. Łącznie na konkurs plastyczny wpłynęło 62 prace, w tym ze Szkół Podstawowych 54, z Gimnazjum 8. Na konkurs literacki przesłano 8 prac ze szkół gimnazjalnych. Laureatami w poszczególnych kategoriach zostali:

Szkoły Podstawowe  Kl. I-III – prace plastyczne:

1.     miejsce – Kamil Folwarski – Kl. III (Biblioteka w Kaninie)

2.     miejsce – Katarzyna Biernat – Kl. I (Biblioteka w Starej Wsi)

3.     miejsce – Emilia Ciuła – Kl. II (Biblioteka w Pisarzowej)

Szkoły Podstawowe  Kl. IV-VI – prace plastyczne:

1.     miejsce – Karolina Kapitan – Kl. V (Biblioteka Nowe Rybie)

2.     miejsce – Patrycja Trojanowska – Kl. V (Biblioteka w Starej Wsi)

3.     miejsce - Klaudia Krzyżak – Kl. VI (Biblioteka Męcina)

Gimnazjum – prace plastyczne:

1.     miejsce – Klaudia Hebda Kl. I Gimnazjum (Biblioteka Siekierczyna)

2.     miejsce – Sylwia Żnińska Kl. I Gimnazjum (Biblioteka Rupniów)

3.     miejsce – Monika Banach Kl. I Gimnazjum (Biblioteka Rupniów)

Gimnazjum – prace literackie:

1.     miejsce – Monika Banach – Kl. 1 Gimnazjum (Biblioteka Rupniów)

2.     miejsce – Gabriela Zapała – Kl. I Gimnazjum (Biblioteka Rupniów)

2.     miejsce – Katarzyna Szumańska – Kl. I Gimnazjum (Biblioteka Nowe Rybie).

Prace oceniała Komisja Konkursowa w składzie :

1.     Jolanta Biedroń -  (przewodnicząca) – plastyczka z gminy Limanowa;

2.     Paulina Ablewicz  - Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Sączu – Filia w Sowlinach;

3.     Barbara Wardęga – znana malarka ze Słopnic;

4.     Marta Adamek .- artystka z Młynnego;

5.     Weronika Madej – aktorka, pisarka.

Po ogłoszeniu wyników odbyły się zajęcia integracyjne, prowadzone przez Weronikę Madej z Młynnego, w których dzieci aktywnie uczestniczyły. Następnie rozpoczął się główny punkt programu czyli spotkanie z Marcinem Pałaszem w ramach organizowanych przez Bibliotekę Czwartków Literackich.  Pisarz mieszka i  pracuje we Wrocławiu, jest Członkiem Polskiej Sekcji IBBY. Nominowany do nagrody w konkursie Książka Roku 2004 Polskiej Sekcji IBBY za książkę "Straszyć nie jest łatwo". Laureat wyróżnienia w konkursie na literacką nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego w roku 2007 za książkę "Wakacje w wielkim mieście". W 2008 r. otrzymał nominację do nagrody literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę "Licencja na zakochanie". Książka "Wszystko zaczyna się od marzeń" została wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego w 2009 r. Książka "Sposób na Elfa" otrzymała wyróżnienie w konkursie literackim IBBY Książka Roku 2012, natomiast w 2013 otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Pisarz od początku spotkania nawiązał doskonały kontakt z młodym odbiorcą. W sposób niezwykle ciekawy i humorystyczny opowiadał dzieciom o pracy pisarza, swoich inspiracjach i pomysłach na książkę, dotychczasowym dorobku literackim. Marcin Pałasz dużo opowiadał o jednej ze swoich nowych książek, nagrodzonej wyróżnieniem literackim „Sposób na Elfa”, w której tytułowym bohaterem jest jego ulubiony pies Elf. Na zakończenie dzieci zadawały mnóstwo pytań, na które gość udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Jak podsumował spotkanie Wiktor Herzig było to bardzo udane przedsięwzięcie. Autor w nawiązał znakomity kontakt z dziećmi, gdyż jest wyrazistą postacią. Dzieci były bardzo aktywne. W moim poczuciu człowieka dojrzałego takie spotkanie z pewnością przyniesie efekt w postaci przeczytanych książek obecnego pisarza, lecz nie tylko. Jak to dobrze widzieć, że Biblioteka pod kierunkiem Dyrektora Jacentego Musiała działa tak prężnie i daje możliwość dzieciom ciekawego sposobu spędzania czasu i integracji. Życzę Organizatorom, żeby czerpali z tej satysfakcji siłę do dalszych działań.

Spotkanie było również okazją do podsumowania akcji „Podaruj książce Drugie Życie”, w ramach której rozdano przybyłym tytuły rodzimych pisarzy.

Całe spotkanie przebiegało w miłej i radosnej atmosferze. Było niezwykle atrakcyjnym przedsięwzięciem, zorganizowanym na zakończenie wakacji ramach bogatej oferty wakacyjnej, przygotowanej przez Bibliotekę w Starej Wsi wraz z Filiami. Liczba wyświetleń: 2290
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne