Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Czwartki Literackie ze Zbigniewem Święchem w Bibliotece w Męcinie

29.08.2014

W dniu 28 sierpnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi odbyło się spotkanie ze Zbigniewem Święchem - autorem książek o tematyce historycznej oraz reżyserem pt.: "Niesamowitości dynastii Jagiellonów. Spotkanie organizowane było w ramach "Czwartków Literackich w Bibliotekach Publicznych Gminy Limanowa". Zbigniew Święch urodził się w Tarnowie. Ukończył filologię polską na UJ i reżyserię w łódzkiej „Filmówce” oraz Podyplomowe Studium Doskonalenia Kadr Kierowniczych przy AE w Krakowie. Debiutował w 1962 roku na łamach „Dziennika Polskiego”, gdzie współtworzył „Kolumnę studencką”, a potem „Kurier Akademicki” i pismo „Student”. Przez sześć lat (1964-1970) był reporterem i publicystą „Echa Krakowa”, a przez kolejne jedenaście – publicystą, reżyserem i komentatorem ośrodka TVP w Krakowie. Współpracował z „Gazetą Krakowską”, „Przekrojem”, „Polityką”, „Życiem Warszawy”, kwartalnikiem „Kraków”. Kierował redakcją popularnonaukową telewizji w Krakowie. Otrzymał ponad 50 wyróżnień, m.in. Nagrodę im. Włodzimierza Tetmajera, Nagrodę im. Władysława Hasiora „Anioł Podziemny”, dyplom „Króla marketingu Wzgórza Wawelskiego”, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, medal króla Stanisława Leszczyńskiego. Zbigniew Święch na spotkanie przybył z żoną Romą Habowską - Święch oraz przyjacielem rodziny Tomaszem Kostką, którzy w niezwykle ciekawy sposób zaprezentowali bogaty i pasjonujący materiał historyczny oraz przybliżyli słuchaczom dorobek Zbigniewa Święcha. Na spotkaniu obecni byli Teresa Frączek – bibliotekarka z Męciny i Pisarzowej, Maria Trzupek – bibliotekarka z Kaniny, Michalina Gawlik – emerytowana nauczycielka i miłośniczka historii oraz  Iwona Kuzak ze Stowarzyszenia Razem Dla Regionu. Spotkanie otworzył i przybyłych przywitał Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi – Jacenty Musiał, który wprowadził zebranych w tematykę spotkania. Podkreślił, że dynastia Jagiellonów była jedną z najpotężniejszych dynastii w Europie. W okresie ich panowania nastąpił rozkwit kulturalny i gospodarczy. Dodał, że to był czas świetności naszego narodu. W dzisiejszym niepewnym czasie należy pamiętać o wielkich osiągnięciach dziejowych naszych przodków, gdyż, jak mówi powiedzenie narody, które tracą pamięć, giną. Wolność nie jest dana raz na zawsze, trzeba o nią zabiegać. Wykład był ucztą duchową dla miłośników historii. Zbigniew Święch to prawdziwy pasjonat minionych czasów, tropiciel tajemnic z przeszłości, zafascynowany legendami, w których prawda miesza się z wyobraźnią. W prelekcji problematyka źródłowej analizy legend ukazana została na przykładach niewyjaśnionych zdarzeń i zjawisk z historii XV wiecznego Krakowa pod rządami dynastii Jagiellonów. W trakcie spotkania prezentowane były również dwa kilkuminutowe filmy. Pierwszy z nich to unikatowy - cudem zachowany w archiwach - obraz dokumentalny z powtórnego pogrzebu pary królewskiej (Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety) w roku 1973 w Katedrze wawelskiej. Jedyny profesjonalny filmowy zapis wizerunku Karola Wojtyły, jaki krakowska telewizja posiadała w październiku 1978 roku. Drugi film to pasjonująca analiza źródeł wawelskiej legendy o cudownym kamieniu zwanym Czakramem. Na końcu wykładu przedstawiono nowe sensacyjne hipotezy dotyczące pochodzenia Krzysztofa Kolumba. Spotkanie przebiegało w niezwykle ciepłej, rodzinnej wręcz atmosferze. Prelekcja obfitowała w ciekawostki historyczne, unikatowe fakty i historyczne zagadki. Prelegenci to ludzie prawdziwie pasjonujący się  tematyką dziejów. Jak mówi o sobie sam Zbigniew: Nie jestem historykiem z wykształcenia, ale z wyboru, z miłości… Interesowały mnie pewne epoki i czytałem wszelką literaturę na ich temat. Słuchacze byli pod dużym wrażeniem wiedzy i zacięcia badawczego Zbigniewa Święcha, a spotkanie było swoistą inspiracją do głębszego poznania losów dziejowych Polski, zwłaszcza słynnej dynastii Jagiellonów.

     

W dniu 28 sierpnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi odbyło się spotkanie ze Zbigniewem Święchem - autorem książek o tematyce historycznej oraz reżyserem pt.: "Niesamowitości dynastii Jagiellonów. Spotkanie organizowane było w ramach "Czwartków Literackich w Bibliotekach Publicznych Gminy Limanowa". Zbigniew Święch urodził się w Tarnowie. Ukończył filologię polską na UJ i reżyserię w łódzkiej „Filmówce” oraz Podyplomowe Studium Doskonalenia Kadr Kierowniczych przy AE w Krakowie. Debiutował w 1962 roku na łamach „Dziennika Polskiego”, gdzie współtworzył „Kolumnę studencką”, a potem „Kurier Akademicki” i pismo „Student”. Przez sześć lat (1964-1970) był reporterem i publicystą „Echa Krakowa”, a przez kolejne jedenaście – publicystą, reżyserem i komentatorem ośrodka TVP w Krakowie. Współpracował z „Gazetą Krakowską”, „Przekrojem”, „Polityką”, „Życiem Warszawy”, kwartalnikiem „Kraków”. Kierował redakcją popularnonaukową telewizji w Krakowie. Otrzymał ponad 50 wyróżnień, m.in. Nagrodę im. Włodzimierza Tetmajera, Nagrodę im. Władysława Hasiora „Anioł Podziemny”, dyplom „Króla marketingu Wzgórza Wawelskiego”, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, medal króla Stanisława Leszczyńskiego. Zbigniew Święch na spotkanie przybył z żoną Romą Habowską - Święch oraz przyjacielem rodziny Tomaszem Kostką, którzy w niezwykle ciekawy sposób zaprezentowali bogaty i pasjonujący materiał historyczny oraz przybliżyli słuchaczom dorobek Zbigniewa Święcha. Na spotkaniu obecni byli Teresa Frączek – bibliotekarka z Męciny i Pisarzowej, Maria Trzupek – bibliotekarka z Kaniny, Michalina Gawlik – emerytowana nauczycielka i miłośniczka historii oraz  Iwona Kuzak ze Stowarzyszenia Razem Dla Regionu. Spotkanie otworzył i przybyłych przywitał Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi – Jacenty Musiał, który wprowadził zebranych w tematykę spotkania. Podkreślił, że dynastia Jagiellonów była jedną z najpotężniejszych dynastii w Europie. W okresie ich panowania nastąpił rozkwit kulturalny i gospodarczy. Dodał, że to był czas świetności naszego narodu. W dzisiejszym niepewnym czasie należy pamiętać o wielkich osiągnięciach dziejowych naszych przodków, gdyż, jak mówi powiedzenie narody, które tracą pamięć, giną. Wolność nie jest dana raz na zawsze, trzeba o nią zabiegać. Wykład był ucztą duchową dla miłośników historii. Zbigniew Święch to prawdziwy pasjonat minionych czasów, tropiciel tajemnic z przeszłości, zafascynowany legendami, w których prawda miesza się z wyobraźnią. W prelekcji problematyka źródłowej analizy legend ukazana została na przykładach niewyjaśnionych zdarzeń i zjawisk z historii XV wiecznego Krakowa pod rządami dynastii Jagiellonów. W trakcie spotkania prezentowane były również dwa kilkuminutowe filmy. Pierwszy z nich to unikatowy - cudem zachowany w archiwach - obraz dokumentalny z powtórnego pogrzebu pary królewskiej (Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety) w roku 1973 w Katedrze wawelskiej. Jedyny profesjonalny filmowy zapis wizerunku Karola Wojtyły, jaki krakowska telewizja posiadała w październiku 1978 roku. Drugi film to pasjonująca analiza źródeł wawelskiej legendy o cudownym kamieniu zwanym Czakramem. Na końcu wykładu przedstawiono nowe sensacyjne hipotezy dotyczące pochodzenia Krzysztofa Kolumba. Spotkanie przebiegało w niezwykle ciepłej, rodzinnej wręcz atmosferze. Prelekcja obfitowała w ciekawostki historyczne, unikatowe fakty i historyczne zagadki. Prelegenci to ludzie prawdziwie pasjonujący się  tematyką dziejów. Jak mówi o sobie sam Zbigniew: Nie jestem historykiem z wykształcenia, ale z wyboru, z miłości… Interesowały mnie pewne epoki i czytałem wszelką literaturę na ich temat. Słuchacze byli pod dużym wrażeniem wiedzy i zacięcia badawczego Zbigniewa Święcha, a spotkanie było swoistą inspiracją do głębszego poznania losów dziejowych Polski, zwłaszcza słynnej dynastii Jagiellonów.

     Liczba wyświetleń: 1649
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne