Gmina Limanowa i Akademia Górniczo –Hutnicza – perspektywy współpracy

28.07.2014

W dniu 25 lipca br. w budynku Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyło się spotkanie Dziekanów Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska oraz Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska z władzami samorządowymi gminy Limanowa. Władze Uczelni reprezentowali: Dziekan Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska - prof. dr hab. inż. Adam Piestrzyński oraz Dziekan Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska - prof. dr hab. inż. Stanisław Gruszczyński, natomiast władze gminy wójt inż. Władysław Pazdan. Głównymi tematami rozmów była współpraca w zakresie rozpoznania zjawisk geodynamicznych w gminie Limanowa, ze szczególnym uwzględnieniem osuwiska w Kłodnem, a także wspieranie rozwoju naukowo-dydaktycznego studentów AGH oraz uczniów z gminy Limanowa i obustronna współpraca w zakresie możliwości pozyskania środków i materiałów obejmujących realizację projektów naukowo-badawczych - wyjaśnia mgr inż. Jacek Stanisz (AGH w Krakowie) - jeden z koordynatorów porozumienia. W trakcie spotkania wójt Władysław Pazdan podkreślił, że gmina chce budować związki pomiędzy samorządową oświatą, a szkolnictwem wyższym, natomiast dziekan prof. dr hab. inż. Adam Piestrzyński stwierdził, że Akademia otwarta jest na partnerów z terenu gminy w realizacji przedsięwzięć naukowych i społecznych. Podczas rozmów strony zadeklarowały zamiar i wolę współpracy ustalając kierunki współdziałania: - przygotowanie i realizację prac naukowo-badawczych, dotyczących identyfikacji i prognozowania rozwoju zjawisk geodynamicznych na obszarze gminy Limanowa; - konsultacje w zakresie realizacji prac naukowo-badawczych; - realizację prac dyplomowych oraz praktyk studenckich zarówno w Urzędzie Gminy jak i na obszarze gminy; - współpracę grup naukowych zrzeszonych w Kołach Naukowych AGH oraz popularyzacja nauki wśród mieszkańców gminy Limanowa.