Wizyta uczniów Szkoły Podstawowej w Nowym Rybiu w Parmie

05.06.2014

W ramach programu Comenius uczniowie klas IV i VI  ze Szkoły Podstawowej w Nowym Rybiu realizują projektLa  réussite par la différence:metissage et révélation, we współpracy ze szkołami z Włoch, Turcji i Belgii. Tegoroczne spotkanie przedstawicieli wszystkich szkół biorących udział w projekcie odbyło się we włoskiej szkole ITIS Leonardo da Vinci. Uczniowie wspólnie z opiekunami w dniach od 17 do 22 maja 2014 roku gościli w Parmie- królestwie słynnej szynki parmeńskiej i parmezanu, sera nad sery.

W czasie pobytu we Włoszech uczniowiepoznawali kulturę i obyczaje włoskie. Podczas spaceru po Parmie zwiedziliśmy PalazzodellaPilotta, który jest głównym kulturalnym i historycznym ośrodkiem miasta. Niesamowite wrażenie wywarło na nas muzeum EttoreGuatelli oraz zamek w Montechiarugolo. Podczas wycieczki do Ravenny uczniowie zobaczyli Mauzoleum Galli Placydii, Baptysterium Ortodoksów, kaplicę arcybiskupią, Mauzoleum Teodoryka i kościoły SantApollinareNuovo, SantApollinare in Classe oraz San Vitale. Wspomniane zabytki zostały w 1996 roku wpiasne na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Uczniowie z goszczącej nas szkoły przedstawili wyjątkowy program. Podczas pobytu mieliśmy okazję poznać smaki włoskich potraw. Uczestniczyliśmy w wielu atrakcyjnych zajęciach edukacyjnych. Braliśmy udział w zajęciach lekcyjnych z chemii. Uczniowie ze wszystkich szkół partnerskich samodzielnie wykonali ekologiczne mydło i krem do rąk. Oprócz tego wzięli udział w warsztatach kreatywności poświęconych antycznej technice mozaiki.

Podczas pobytu dzieci nawiązały liczne znajomości i wzbogaciły się o nowe doświadczenia.

Gospodarze przyjęli nas bardzo życzliwie i ciepło, dlatego też trudno nam było opuszczać to malownicze miejsce.

Do Polski wróciliśmy pełni wrażeń. Wyjazd ten z pewnością pozostawi w naszej pamięci trwały ślad. Dzięki niemu poznaliśmy cząstkę kultury i obyczajów mieszkańcówWłoch, zobaczyliśmy w jakich warunkach uczą się dzieci we włoskich szkołach. Cenne spostrzeżenia i zaobserwowane metody oraz formy pracy z pewnością zostaną wykorzystane w naszej szkole.