Pomoc przyjaciół z Holandii

02.06.2014

Zakończyła się trwająca od  24 maja br. kolejna wizyta  Holendrów - przedstawicieli Stowarzyszenia Stichting Hulp aan Limanowa z Hoogeveen. Stowarzyszenie od kliku lat prężnie współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Limanowej niosąc pomoc najbardziej potrzebującym rodzinom zamieszkałym na terenie gminy Limanowa. W ramach współpracy realizowany jest program „Rodziny Adopcyjne”, którym aktualnie objętych jest 51 rodzin z terenu gminy.

„Adopcja” jest swoistego rodzaju przenośnią używaną przez zagranicznych darczyńców. W ramach  projektu konkretna rodzina z Holandii, na miarę swoich możliwości wspiera konkretną rodzinę z naszej gminy.  W czasie wizyt w Polsce rodziny z Holandii mają możliwość spotkać „adoptowane” rodziny w miejscu ich zamieszkania. Podczas wizyt wymieniane są informacje dotyczące sytuacji rodzin, omawiane są najpilniejsze potrzeby, problemy.  Zapoznane rodziny często korespondują ze sobą, dzięki czemu nawiązują się liczne przyjaźnie. Nasi mieszkańcy mają możliwość poznawać kulturę, warunki życia w Holandii.  W ramach pomocy dostarczany jest m.in sprzęt AGD, żywność, środki czystości, artykuły szkolne, zabawki, rowery, odzież, obuwie, meble. Holendrzy starają się, aby ich pomoc była jak najbardziej dostosowana do potrzeb rodzin uczestniczących w programie.

W imieniu rodzin korzystających z pomocy bardzo dziękuję wszystkim członkom Stowarzyszenia z Hoogeveen z Holandii za okazane przez nich serce, zrozumienie, pomoc, zaangażowanie i trud w niesieniu pomocy najbardziej potrzebującym mieszkańcom gminy.

Dorota Musiał

Kierownik GOPS Limanowa