"Kowalskie Sobótki" już za nami

10.06.2014

Pokazy sztuki kowalskiej, pokaz klepania kos, młocka żyta cepami  - m.in. takie atrakcje czekały na przybyłych na „Sobótki w kuźni u Raczków”. Kulturalna impreza była kolejną po ubiegłorocznej „Majówce” jaka odbyła się w pisarzowskiej kuźni. Tegoroczne „Sobótki” przyciągnęły wielu zainteresowanych sztuką kowalstwa oraz pracami wykonywanymi dawniej na wsi, które obecnie poszły już w zapomnienie.

Kowalstwo i pochodne tej dziedziny sztuki prezentowane były  na trzech stanowiskach polowych, a oprócz młocki żyta cepami miał miejsce także wyrób kicek z żyta. Ponadto samemu można było sprawdzić się w niecodziennej konkurencji mielenia  miarki zboża na czas w ręcznych żarnach. Dzieci wystartowały m.in. w konkursie na wykonanie najdłuższego warkocza z trawy i kwiatów.

Podczas trwania uroczystości odbyła się  także prezentacja prac ludowych artystów, wystawa malarstwa i rzeźby Władysława Raczka, Joanny Raczek, i Kazimierza Basty, a wszystko to przy muzyce zespołu „Hajducy” z Mstowa.