Światowy Dzień bez Tytoniu

29.05.2014

31 maja na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. W tym roku  hasłem ogłoszonym przez WHO jest ”Podnoszenie podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe”.

Statystyki są alarmujące! Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że w XX wieku z powodu używania tytoniu zmarło 100 mln ludzi! Każdego roku na świecie umiera z powodu chorób odtytoniowych przeszło 5 milionów osób, to więcej niż w przypadku epidemii, gruźlicy, AIDS i malarii łącznie!

Szacuje się, że w roku 2010 palenie papierosów przyczyniło się do śmierci około 67 tysięcy Polaków, przy czym blisko połowa stanowiły zgony przedwczesne.

PALENIE POWAŻNIE SZKODZI TOBIE I OSOBOM PRZEBYWAJĄCYM

W TWOIM OTOCZENIU!

Zgodnie z wytycznymi Ramowej Konwencji WHO o użyciu tytoniu (FCTC), kraje członkowskie powinny wdrażać politykę cenową na wyroby tytoniowe w celu zmniejszenia ich konsumpcji.

Niektóre szkoły z terenu Gminy Limanowa w poprzednim i obecnym roku szkolnym, czynnie włączyły się w Ogólnopolski Program Edukacji Antytytoniowej pn: „Nie pal przy mnie, proszę”, mający charakter profilaktyczny.

PALENIE POWAŻNIE SZKODZI TOBIE I OSOBOM PRZEBYWAJĄCYM

W TWOIM OTOCZENIU!