Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

"Młodzi. Internet. Kariera" - Link do przyszłości w Gminnej Bibliotece Publicznej w Męcinie

03.03.2014

W dniu 24 lutego br. w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Męcinie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Link do przyszłości – Młodzi. Internet. Kariera”, organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Starej Wsi, w ramach ogólnopolskiej akcji pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Projekt ma celu wsparcie młodych ludzi w podjęciu świadomych wyborów dotyczących ich przyszłości zawodowej. W związku z trudną sytuacją na polskim rynku pracy, wysokim bezrobociem, niedostosowaniem kompetencji i kwalifikacji do potrzeb pracodawców, młodzież nie ma łatwego startu. Od ich pierwszych decyzji odnośnie wyboru kierunku dalszego kształcenia zależy, czy zdobędą pracę i osiągną sukces zawodowy. Ta decyzja jest niezwykle trudna i nie można ją podejmować pochopnie: pod wpływem kolegów czy sugestii rodziny. Dlatego głównym zadaniem akcji „Link do przyszłości” jest pomoc uczniom w planowaniu ich edukacji i kariery, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki, opartej na nowych technologiach i wiedzy.

Uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich mają niepowtarzalną okazję porozmawiać z młodym, inspirującym profesjonalistą, poznać jego drogę do sukcesu oraz dowiedzieć się, jaką rolę w jego życiu odgrywają najnowsze zdobycze nauki i techniki. Poznają także zawody z przyszłością, na które prognozowane jest zapotrzebowanie w najbliższym czasie.

Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała już kilka spotkań, między innymi z Urszulą Kluz – Knopek – absolwentką informatyki i fotografii, graficzką komputerową, projektantką grafiki, programistką i doktorantką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Karolem Olczakiem - inżynierem telekomunikacji, przedsiębiorcą, laureatem stypendium General Electric.

W Bibliotece w Męcinie gościem był Mikołaj Komór ze Szczecina. Mikołaj jest studentem SGH w Warszawie, założycielem oraz przewodniczącym zarządu Stowarzyszenia Grupa Progress, instytucji szkoleniowej działającej na rzecz budowy silnego, nowoczesnego społeczeństwa europejskiego, która prowadzi szkolenia między innymi z przedsiębiorczości, kreowania ścieżek kariery zarządzania informacją i IT. Ponadto jest pomysłodawcą inicjatywy Ruszymy Szczecin oraz wydawcą miesięcznika „Szczecin in Progress”. Koordynuje takie projekty jak: „Inicjatywy Przedsiębiorczości”, „Wielka aktywność w małym mieście” oraz festiwalu Flow.

Młody profesjonalista jest coachem projektów posiadających dofinansowanie z funduszy strukturalnych UE, trenerem w zakresie przedsiębiorczości i aktywności społecznej i zawodowej, specjalistą ds. tworzenia wizerunku organizacji oraz kampanii marketingowych oraz organizatorem wielu konferencji i debat.

Spotkanie: „Link do przyszłości” otworzył Jacenty Musiał – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi, który przedstawił gościa i przywitał zebranych uczniów, przybyłych z nauczycielką ZS w Męcinie - mgr Zofią Pastuszak oraz studentką UP - Justyną Cieślik. Na spotkaniu obecna była również Teresa Frączek – bibliotekarka z Męciny oraz Maria Trzupek – pracująca w gminnej bibliotece w Kaninie. Przybyły gość okazał się niezwykle elokwentnym, energicznym i profesjonalistą.

Od razu nawiązał wspaniały kontakt z młodymi, którzy słuchali jego powiadań o drodze do kariery z wielkim zaciekawieniem. Mikołaj, jak wspominał, już od najmłodszych lat chciał osiągnąć sukces zawodowy. W swoich działaniach był niezwykle zdeterminowany i konsekwentny. W wieku 15 lat napisał wraz z kolegą pierwszy projekt unijny, który dopiero za trzecim razem został zaakceptowany. Jak podkreślał, nie załamywały go początkowe klęski i negatywne odpowiedzi, uparcie dążył do osiągnięcia wyznaczonych celów, nie poddawał się. Tym sposobem swoje pierwsze zwycięstwo na drodze kariery zawodowej osiągnął w wieku kilkunastu lat, gdy jego wniosek został przyjęty i mógł go realizować. Projekt skierowany był do mieszkańców Szczecina i miał na celu ukazanie im walorów, atrakcji i zasobów kultury tego miasta. W ramach podjętych działań organizował warsztaty, spotkania oraz niezwykle udany, zrealizowany z dużym rozmachem „Konkurs piosenki o Szczecinie”.

Pierwsze sukcesy zmotywowały go do dalszych działań. Nawiązywał kontakty ze znanymi ludźmi ze świata biznesu, nauki, kultury, brał udział w meetingach, imprezach kulturalnych, seminariach, zdobywał doświadczenie, podpatrywał dobre praktyki i wzorce. Dziś jest spełnioną, zadowoloną z życia osobistego i zawodowego młodą osobą, która ma mnóstwo pomysłów do realizacji. W swoim przekazie do uczniów, Mikołaj zwracał uwagę zwłaszcza na dwie rzeczy: motywację i wyznaczanie sobie celów oraz niepoddawanie się pierwszymi porażkami. Najważniejsza jest konsekwencja i świadomość w działaniu. Trzeba się dobrze zastanowić, kim chce się w życiu być, co osiągnąć. Decyzje dotyczące przyszłości edukacyjnej i zawodowej muszą być dobrze przemyślane, bo to one decydują o całym naszym życiu. Najważniejsze, by być specjalistą swojej dziedzinie, by wykonywać pracę, która daje satysfakcję i spełnienie zawodowe. Gość z wielką swobodą i lekkością opowiadał o swoich doświadczeniach, zainspirował młodych do osobistego rozwoju, inwestycji w siebie, rozwijania swoich pasji i hobby.

Uczniowie zadawali mnóstwo pytań związanych z pierwszymi sukcesami prelegenta, jego motywacjami, trudnościami na drodze do realizacji projektów, największymi wyzwaniami. Pod koniec spotkania gimnazjaliści wzięli udział w quizie, który pozwolił im zorientować się w aktualnej sytuacji i trendach na rynku pracy.

Spotkanie przebiegało w niezwykle miłej i serdecznej atmosferze. Gimnazjaliści byli wysoce usatysfakcjonowani i zadowoleni. Możliwość poznania profesjonalisty, niewiele starszego od nich, który osiągnął niekwestionowany sukces na drodze zawodowej i w dalszym ciągu się rozwija, stała się inspiracją do wyznaczania własnych ścieżek edukacji i planowania przyszłości. Spotkanie wzbogaciło ich w wiele wartościowych treści i zmotywowało do osobistego rozwoju. Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi planuje dalsze spotkania w ramach akcji „Młodzi. Internet. Kariera”, na które serdecznie zaprasza osoby zainteresowane tym tematem.

W dniu 24 lutego br. w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Męcinie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Link do przyszłości – Młodzi. Internet. Kariera”, organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Starej Wsi, w ramach ogólnopolskiej akcji pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Projekt ma celu wsparcie młodych ludzi w podjęciu świadomych wyborów dotyczących ich przyszłości zawodowej. W związku z trudną sytuacją na polskim rynku pracy, wysokim bezrobociem, niedostosowaniem kompetencji i kwalifikacji do potrzeb pracodawców, młodzież nie ma łatwego startu. Od ich pierwszych decyzji odnośnie wyboru kierunku dalszego kształcenia zależy, czy zdobędą pracę i osiągną sukces zawodowy. Ta decyzja jest niezwykle trudna i nie można ją podejmować pochopnie: pod wpływem kolegów czy sugestii rodziny. Dlatego głównym zadaniem akcji „Link do przyszłości” jest pomoc uczniom w planowaniu ich edukacji i kariery, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki, opartej na nowych technologiach i wiedzy.

Uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich mają niepowtarzalną okazję porozmawiać z młodym, inspirującym profesjonalistą, poznać jego drogę do sukcesu oraz dowiedzieć się, jaką rolę w jego życiu odgrywają najnowsze zdobycze nauki i techniki. Poznają także zawody z przyszłością, na które prognozowane jest zapotrzebowanie w najbliższym czasie.

Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała już kilka spotkań, między innymi z Urszulą Kluz – Knopek – absolwentką informatyki i fotografii, graficzką komputerową, projektantką grafiki, programistką i doktorantką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Karolem Olczakiem - inżynierem telekomunikacji, przedsiębiorcą, laureatem stypendium General Electric.

W Bibliotece w Męcinie gościem był Mikołaj Komór ze Szczecina. Mikołaj jest studentem SGH w Warszawie, założycielem oraz przewodniczącym zarządu Stowarzyszenia Grupa Progress, instytucji szkoleniowej działającej na rzecz budowy silnego, nowoczesnego społeczeństwa europejskiego, która prowadzi szkolenia między innymi z przedsiębiorczości, kreowania ścieżek kariery zarządzania informacją i IT. Ponadto jest pomysłodawcą inicjatywy Ruszymy Szczecin oraz wydawcą miesięcznika „Szczecin in Progress”. Koordynuje takie projekty jak: „Inicjatywy Przedsiębiorczości”, „Wielka aktywność w małym mieście” oraz festiwalu Flow.

Młody profesjonalista jest coachem projektów posiadających dofinansowanie z funduszy strukturalnych UE, trenerem w zakresie przedsiębiorczości i aktywności społecznej i zawodowej, specjalistą ds. tworzenia wizerunku organizacji oraz kampanii marketingowych oraz organizatorem wielu konferencji i debat.

Spotkanie: „Link do przyszłości” otworzył Jacenty Musiał – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi, który przedstawił gościa i przywitał zebranych uczniów, przybyłych z nauczycielką ZS w Męcinie - mgr Zofią Pastuszak oraz studentką UP - Justyną Cieślik. Na spotkaniu obecna była również Teresa Frączek – bibliotekarka z Męciny oraz Maria Trzupek – pracująca w gminnej bibliotece w Kaninie. Przybyły gość okazał się niezwykle elokwentnym, energicznym i profesjonalistą.

Od razu nawiązał wspaniały kontakt z młodymi, którzy słuchali jego powiadań o drodze do kariery z wielkim zaciekawieniem. Mikołaj, jak wspominał, już od najmłodszych lat chciał osiągnąć sukces zawodowy. W swoich działaniach był niezwykle zdeterminowany i konsekwentny. W wieku 15 lat napisał wraz z kolegą pierwszy projekt unijny, który dopiero za trzecim razem został zaakceptowany. Jak podkreślał, nie załamywały go początkowe klęski i negatywne odpowiedzi, uparcie dążył do osiągnięcia wyznaczonych celów, nie poddawał się. Tym sposobem swoje pierwsze zwycięstwo na drodze kariery zawodowej osiągnął w wieku kilkunastu lat, gdy jego wniosek został przyjęty i mógł go realizować. Projekt skierowany był do mieszkańców Szczecina i miał na celu ukazanie im walorów, atrakcji i zasobów kultury tego miasta. W ramach podjętych działań organizował warsztaty, spotkania oraz niezwykle udany, zrealizowany z dużym rozmachem „Konkurs piosenki o Szczecinie”.

Pierwsze sukcesy zmotywowały go do dalszych działań. Nawiązywał kontakty ze znanymi ludźmi ze świata biznesu, nauki, kultury, brał udział w meetingach, imprezach kulturalnych, seminariach, zdobywał doświadczenie, podpatrywał dobre praktyki i wzorce. Dziś jest spełnioną, zadowoloną z życia osobistego i zawodowego młodą osobą, która ma mnóstwo pomysłów do realizacji. W swoim przekazie do uczniów, Mikołaj zwracał uwagę zwłaszcza na dwie rzeczy: motywację i wyznaczanie sobie celów oraz niepoddawanie się pierwszymi porażkami. Najważniejsza jest konsekwencja i świadomość w działaniu. Trzeba się dobrze zastanowić, kim chce się w życiu być, co osiągnąć. Decyzje dotyczące przyszłości edukacyjnej i zawodowej muszą być dobrze przemyślane, bo to one decydują o całym naszym życiu. Najważniejsze, by być specjalistą swojej dziedzinie, by wykonywać pracę, która daje satysfakcję i spełnienie zawodowe. Gość z wielką swobodą i lekkością opowiadał o swoich doświadczeniach, zainspirował młodych do osobistego rozwoju, inwestycji w siebie, rozwijania swoich pasji i hobby.

Uczniowie zadawali mnóstwo pytań związanych z pierwszymi sukcesami prelegenta, jego motywacjami, trudnościami na drodze do realizacji projektów, największymi wyzwaniami. Pod koniec spotkania gimnazjaliści wzięli udział w quizie, który pozwolił im zorientować się w aktualnej sytuacji i trendach na rynku pracy.

Spotkanie przebiegało w niezwykle miłej i serdecznej atmosferze. Gimnazjaliści byli wysoce usatysfakcjonowani i zadowoleni. Możliwość poznania profesjonalisty, niewiele starszego od nich, który osiągnął niekwestionowany sukces na drodze zawodowej i w dalszym ciągu się rozwija, stała się inspiracją do wyznaczania własnych ścieżek edukacji i planowania przyszłości. Spotkanie wzbogaciło ich w wiele wartościowych treści i zmotywowało do osobistego rozwoju. Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi planuje dalsze spotkania w ramach akcji „Młodzi. Internet. Kariera”, na które serdecznie zaprasza osoby zainteresowane tym tematem.Liczba wyświetleń: 1366
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne