Lekcja obywatelska w Urzędzie Gminy

06.03.2014

W minionym tygodniu Urząd Gminy Limanowa odwiedzili uczniowie z Zespołu Szkół z Rupniowa. Celem wizyty młodzieży było zaznajomienie się z zasadami działania administracji samorządowej. Młodzi ludzie mieli okazję zapoznać się ze strukturą organizacyjną urzędu oraz pracą na poszczególnych stanowiskach.

Na początku uczniowie zaproszeni zostali do Sali konferencyjnej Urzędu Gminy, gdzie zostali przywitani przez Sekretarza Gminy – Marka Ziaję. Tam też miała miejsce prezentacja multimedialna, w trakcie której Sekretarz przybliżył gościom zasady funkcjonowania Urzędu, strukturę organizacyjną oraz dokumenty wewnętrzne, w oparciu o które Urząd działa.

Po teoretycznym wstępie młodzież miała okazję w praktyce doświadczyć jak wygląda praca urzędników. Uczniowie  odwiedzili m.in. Wydział Geodezji i Planowania Przestrzennego, gdzie z zaciekawieniem słuchali o warunkach położenia gminy, znajdując na mapach geodezyjnych miejsca swojego zamieszkania. Pracę Wydziału omówił pokrótce Kierownik - Marian Mąka. Następnie goście udali się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Urzędu Stanu Cywilnego. Zadania jakie załatwiane są przez obie komórki omówił Kierownik – Dariusz Dutka. Największe zainteresowanie młodzieży dotyczyło kwestii udzielania ślubów cywilnych i formalności jakie trzeba spełnić by ślub taki mógł się odbyć. Uczniowie odwiedzili także Wydział Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Komunikacji. Tam najszerzej omówiono temat dotyczący funkcjonowania w gminie ustawy śmieciowej. Informacje w tym zakresie przedstawił młodzieży Kierownik Wydziału – Rafał Woźniak.

Młodzież z Rupniowa miała okazję spotkać się również z Przewodniczącym Rady Gminy Limanowa – Józefem Oleksym, który jako główny przedstawiciel organu uchwałodawczego przekazał uczniom najważniejsze informacje dotyczące prac zarówno samej Rady Gminy, jak i poszczególnych Komisji Rady.

Dzięki wizytom w Urzędzie Gminy uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat zarządzania gminą, poznając procedury i niektóre przepisy. Młodzi ludzie z zainteresowaniem przyglądali się pracy urzędników i zadawali pytania dotyczące spraw bieżących. Czas spędzony w Urzędzie sprawił, że młodzi ludzie wzbogacili się o wiedzę, która za kilka lat pomoże im być aktywnymi i świadomymi obywatelami, a kto wie - być  może nawet radnymi, urzędnikami czy wójtami.

Liczba wyświetleń: 1952