Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi… czyta Herberta

26.03.2014

Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi wspólnie z młodzieżą z Zespołu Szkół w Starej Wsi II włączyła się w Ogólnopolską Akcję "Czytam w podróży… Herberta", która jest wspólnym projektem Fundacji im. Zbigniewa Herberta oraz Klubu Herbertowskich Szkół. Partnerami akcji są Biblioteka Narodowa, Instytut Książki oraz Instytut Adama Mickiewicza. Partnerem strategicznym II edycji akcji jest Alior Bank. Projekt realizowany jest w ramach kampanii "Pan Cogito".

Fundacja im. Zbigniewa Herberta powstała w 2010 roku z inicjatywy wdowy po Poecie, pani Katarzyny Herbertowej. Misją Fundacji jest ochrona i upowszechnianie twórczości Zbigniewa Herberta, będącej częścią polskiego, europejskiego i światowego dziedzictwa literatury i kultury.

"W tym roku do Akcji zgłosiło się ponad 20 szkól i ponad 450 bibliotek’’- mówiła o projekcie Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta. ,,Naszym celem jest nie tylko upowszechnienie twórczości Zbigniewa Herberta, ale także popularyzacja czytelnictwa w ogóle" - dodaje Prezes.

"Najnowszy raport o stanie bibliotek publicznych w Polsce wskazuje, że w 2012 roku wypożyczono o 1.500.000 więcej książek niż w roku poprzedzającym. Oznacza to, że zahamowano trwający od 9 lat spadek wypożyczeń. Bardzo nas cieszy fakt, że biblioteki chętnie angażują się w akcje promujące czytelnictwo, które niewątpliwie przyczyniają się do coraz częstszego sięgania po książki. Mamy nadzieję, że rok 2014, ogłoszony Rokiem czytelnictwa, pozwoli zanotować jeszcze większe zainteresowanie literaturą" - mówi Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

W dniu 27 marca, również w Gminnej Bibliotece w Starej Wsi odbyło się spotkanie z poezją Herberta. Młodzież przybyła do Biblioteki razem z nauczycielkami: Dorotą Sewielską, Marzeną Piórkowską oraz Marzeną Banach. W uroczystości wzięły udział także Joanna Jordan oraz Maria Trzupek. Spotkanie otworzył i gości przywitał Dyrektor – Jacenty Musiał, który przedstawił ofertę Biblioteki i główne założenia akcji. Nasza Biblioteka wraz ze wszystkimi Filiami aktywnie włącza się we wszystkie ogólnokrajowe programy, np. „Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom”, „Narodowe Czytanie Sienkiewicza” czy Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”. Następnie bibliotekarka – Lidia Piegza zaznajomiła przybyłych z księgozbiorem Biblioteki oraz jej działalnością statutową i kulturalną. Potem nastąpiła główna część spotkania, urozmaicona prezentacją multimedialną, przygotowaną przez gimnazjalistów wraz z nauczycielkami. Młodzież przybliżyła życiorys Zbigniewa Herberta oraz jego twórczość. Prezentacja wzbogacona była recytowanymi wierszami, powstałymi w danym okresie omawianej twórczości. Na zakończenie uczestnicy wysłuchali utworu "Testament" Zbigniewa Herberta w wykonaniu Grzegorza Turnau, przy akompaniamencie muzyki. Wszyscy otrzymali pamiątkowe zakładki z fragmentami tekstów poety, otrzymanymi bezpłatnie w ramach kampanii społecznej Pan Cogito.

Spotkanie przebiegało w miłej i podniosłej atmosferze. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie uroczystości i zaangażowanie w akcję.

Maria Trzupek

Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi wspólnie z młodzieżą z Zespołu Szkół w Starej Wsi II włączyła się w Ogólnopolską Akcję "Czytam w podróży… Herberta", która jest wspólnym projektem Fundacji im. Zbigniewa Herberta oraz Klubu Herbertowskich Szkół. Partnerami akcji są Biblioteka Narodowa, Instytut Książki oraz Instytut Adama Mickiewicza. Partnerem strategicznym II edycji akcji jest Alior Bank. Projekt realizowany jest w ramach kampanii "Pan Cogito".

Fundacja im. Zbigniewa Herberta powstała w 2010 roku z inicjatywy wdowy po Poecie, pani Katarzyny Herbertowej. Misją Fundacji jest ochrona i upowszechnianie twórczości Zbigniewa Herberta, będącej częścią polskiego, europejskiego i światowego dziedzictwa literatury i kultury.

"W tym roku do Akcji zgłosiło się ponad 20 szkól i ponad 450 bibliotek’’- mówiła o projekcie Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta. ,,Naszym celem jest nie tylko upowszechnienie twórczości Zbigniewa Herberta, ale także popularyzacja czytelnictwa w ogóle" - dodaje Prezes.

"Najnowszy raport o stanie bibliotek publicznych w Polsce wskazuje, że w 2012 roku wypożyczono o 1.500.000 więcej książek niż w roku poprzedzającym. Oznacza to, że zahamowano trwający od 9 lat spadek wypożyczeń. Bardzo nas cieszy fakt, że biblioteki chętnie angażują się w akcje promujące czytelnictwo, które niewątpliwie przyczyniają się do coraz częstszego sięgania po książki. Mamy nadzieję, że rok 2014, ogłoszony Rokiem czytelnictwa, pozwoli zanotować jeszcze większe zainteresowanie literaturą" - mówi Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

W dniu 27 marca, również w Gminnej Bibliotece w Starej Wsi odbyło się spotkanie z poezją Herberta. Młodzież przybyła do Biblioteki razem z nauczycielkami: Dorotą Sewielską, Marzeną Piórkowską oraz Marzeną Banach. W uroczystości wzięły udział także Joanna Jordan oraz Maria Trzupek. Spotkanie otworzył i gości przywitał Dyrektor – Jacenty Musiał, który przedstawił ofertę Biblioteki i główne założenia akcji. Nasza Biblioteka wraz ze wszystkimi Filiami aktywnie włącza się we wszystkie ogólnokrajowe programy, np. „Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom”, „Narodowe Czytanie Sienkiewicza” czy Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”. Następnie bibliotekarka – Lidia Piegza zaznajomiła przybyłych z księgozbiorem Biblioteki oraz jej działalnością statutową i kulturalną. Potem nastąpiła główna część spotkania, urozmaicona prezentacją multimedialną, przygotowaną przez gimnazjalistów wraz z nauczycielkami. Młodzież przybliżyła życiorys Zbigniewa Herberta oraz jego twórczość. Prezentacja wzbogacona była recytowanymi wierszami, powstałymi w danym okresie omawianej twórczości. Na zakończenie uczestnicy wysłuchali utworu "Testament" Zbigniewa Herberta w wykonaniu Grzegorza Turnau, przy akompaniamencie muzyki. Wszyscy otrzymali pamiątkowe zakładki z fragmentami tekstów poety, otrzymanymi bezpłatnie w ramach kampanii społecznej Pan Cogito.

Spotkanie przebiegało w miłej i podniosłej atmosferze. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie uroczystości i zaangażowanie w akcję.

Maria TrzupekLiczba wyświetleń: 1458
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne