Teren osuwiska w Kłodnem badany przez geologów z AGH

23.02.2014

W 2013 roku studenci oraz pracownicy dwóch Wydziałów AGH w Krakowie: Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska oraz Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska, rozpoczęli badania dotyczące tempa rozwoju ruchu osuwiskowego. Od tamtego czasu aż do chwili obecnej na miejscu osuwiska prowadzone były działania mające na celu weryfikację granic morfologicznych, zjawisk hydrogeologicznych oraz przemieszczeń powierzchniowych terenu. Efektem prac jest powstały "Raport z prac geologiczno-inżynierskich i geodezyjnych na terenie osuwiska w Kłodnem". 10 lutego autorzy raportu spotkali się z wójtem Gminy Limanowa Władysławem Pazdanem, przedstawiając efekty swoich badań.

Naukowcy i studenci za przypuszczalnie zasadniczą przyczynę powstania osuwiska w Kłodnem ustalili zmianę warunków gruntowo-wodnych poprzez wzrost ciśnienia spływowego. To z kolei przyczyniło się do spadku parametrów wytrzymałościowych ośrodka. Prace prowadzone są w odstępach półrocznych i polegają na wykonaniu kartowania geologiczno-inżynierskiego oraz prac geodezyjnych. Pomiary przemieszczeń są prowadzone na 68 zastabilizowanych punktach położonych w obrębie osuwiska i obszarze do niego przyległym - wyjaśnia mgr inż. Jacek Stanisz (AGH w Krakowie) - koordynator projektu. Wstępne wyniki prac (po dwóch seriach pomiarowych) wskazują na niewielkie przemieszczenia w górnej części osuwiska. Wyniki badań muszą zostać potwierdzone w kolejnych seriach pomiarowych, dlatego planuje się kontynuowanie badań.