Przekaż 1% podatku

23.02.2014

W rozliczeniu za 2013 r. podatnik ma prawo przekazać 1% swojego podatku wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Robiąc to podatnik nic nie traci, a może wpłynąć na to, do kogo trafią pieniądze z jego podatków. Elektroniczny wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania 1% dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS). Zawiera nazwę, numer KRS oraz informacje o siedzibie OPP.
Zobacz wykaz organizacji pożytku publicznego.

Urząd Skarbowy przekaże 1% na konto wskazanej przez podatnika organizacji pożytku publicznego. Zachęcamy mieszkańców do oddawania 1% na organizacje z naszego terenu bądź takie, które wspomogą dzieci, instytucje z terenu gminy limanowa. Oto część z nich, która zgłosiła dane do redakcji:

Limanowska Akcja Charytatywna KRS 0000212400

• z dopiskiem "Dla Karolka Króla" - Karol Król
  • z dopiskiem dla Krzysia Krzyściaka
  • z dopiskiem Mateusz Kondrat

Zespół Szkół w Mordarce - KRS 0000031762

• cel szczegółowy - 500000017230

Zespół Szkół w Mordarce

Fundacja "Zdążyć z Pomocą" KRS 0000037904 z dopiskiem:

• Krystian Szewczyk 9097
  • Sukiennik Karolina 314
  • Emil Karol Koszut 13111
  • Kamil Korecki 16505

Na końcu formularza PIT na którym się rozliczamy w rubryce Wniosek o przekazanie 1% należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP należy wpisać numer KRS wybranej organizacji oraz kwotę jaką chce się przekazać. Kwota nie może przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek w dół. Programy do rozliczenia podatkowego same wpisują kwotę 1% naszego podatku, często jednak narzucają nam cel przeznaczenia naszego podatku, zwykle można go ręcznie zmienić. Należy również wiedzieć, że osoby które odliczyły już od podatku ulgi (np. na dziecko) i nie przekazują do Urzędu Skarbowego podatku automatycznie nie mogą przekazać 1%, gdyż zwyczajnie nie mają z czego. Jeżeli mimo odliczenia ulg jeszcze zostaje nam podatek który oddajemy do US, wówczas nadal mamy szansę podzielić się 1%. Prawo do przekazania 1% posiadają również emeryci i renciści, którzy otrzymują z ZUS-u pit 40, jednak muszą złożyć w Urzędzie Skarbowym wypełniony odpowiedni pit zwykle 37.

Coraz popularniejszą formą rozliczania się z podatku dochodowego jest rozliczanie się przez Internet. Dzięki takiej formie rozliczania szybciej można otrzymać zwrot nadpłaty oraz ma się pewność, że zeznanie podatkowe dotarło do odpowiedniego Urzędu Skarbowego.
Zeznania można przesłać do Urzędu Skarbowego dzięki aplikacji e-Deklaracje Deskopt umieszczonych na stronie internetowej www.e-deklaracje.gov.pl Wszelkich informacji na temat rozliczeń rocznych można uzyskać na stronie Urzędu Skarbowego w Limanowej.

Aby móc rozliczyć się drogą internetową należy znać swój przychód za poprzedni rok rozliczeniowy tj. 2012 i wpisać go pod koniec wypełniania formularza, aby zatwierdzić wiarygodność składającego zeznanie.

Zobacz wykaz organizacji pożytku publicznego.

Limanowska Akcja Charytatywna KRS 0000212400

• z dopiskiem "Dla Karolka Króla" - Karol Król
  • z dopiskiem dla Krzysia Krzyściaka
  • z dopiskiem Mateusz Kondrat