Innowacyjny sposób pogłębiania wiedzy w ZS nr 1 w Starej Wsi

03.02.2014
Jednym ze sposobów poznawania kultury innych narodów są różnego rodzaju europejskie projekty edukacyjne. Jednym z nich jest eTwinning, program współpracy szkół za pomocą mediów elektronicznych. Najczęściej spotykamy się z tym projektem w języku angielskim. W Zespole Szkół Nr 1 w Starej Wsie eTwinning realizowany jest w języku angielskim i po raz drugi w języku niemieckim.

„Meineeigene Welt" („Mój własny świat") – tak zatytułowali swój projekt uczniowie klasy II gimnazjum. Następnie za pośrednictwem eTwinning wyszukali grupę uczniów z Collège Berty Albrecht we Francji, która spełniała wszystkie kryteria: wiek uczestników, zainteresowanie językiem niemieckim oraz stopień zaawansowania. Uczniom z Francji spodobał się temat projektu i rozpoczęto wspólne działania. Zaplanowano pracę. W planie zawarto: autoprezentacje uczestników, przedstawienie ich zainteresowań, modowe inspiracje, idoli młodzieży, przepisy kulinarne oraz wakacyjne plany.

Z realizacji nowego projektu eTwinning czerpią korzyści uczniowie, którzy w ciekawy sposób doskonalą swoje kompetencje językowe z zakresu języka niemieckiego,rozszerzają słownictwo, uczą się pracy w grupie oraz dzielenia się swoją wiedzą i umiejętnościami,a także mają okazję poznać kolegów z Francji. Wymiana elektronicznej korespondencji młodzieży za pośrednictwem TwinSpace jest okazją do mówienia i pisania po niemiecku, uczy przy tym samodzielności i kreatywności.