Gmina Limanowa laureatem Rankingu Gmin i Powiatów 2013

04.02.2014
Wysokie 10-te miejsce zajęła gmina Limanowa w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów za 2013 rok prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich. Jednostki samorządu terytorialnego oceniane były w podziale na sześć kategorii: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. W tej ostatniej kategorii znalazła się właśnie nasza gmina, którą podobnie jak pozostałe samorządy oceniało grono ekspertów ZPP.
Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów prowadzony jest przez Związek Powiatów Polskich co roku.

Eksperci ZPP dokonują oceny poszczególnych samorządów w trybie on-line. Ranking oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego i jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów. Samorządy oceniane są według wielu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpraca krajowa i międzynarodowa oraz działania promocyjne. Kolejność w Rankingu uzależniona jest od wyników osiąganych przez dany samorząd oraz zrealizowanych projektów.

Warto zaznaczyć, że również mieszkańcy mogą wnieść swój wkład w powodzenie swojej gminy lub powiatu, zgłaszając zrealizowane przez siebie prywatnie ekologiczne instalacje odnawialnych źródeł energii, np. słonecznej, geotermalnej, wodnej, ale także energii wiatru, otoczenia i biomasy. Po weryfikacji regulaminowej są one zgłaszane do oceny eksperckiej w ramach Rankingu ZPP. Dzięki temu nie tylko jednostki samorządu terytorialnego, ale całe wspólnoty samorządowe i lokalne mogą być rzeczywistymi uczestnikami Rankingu i mieć wpływ na jego wynik.

Lista laureatów Rankingu znajduje się na stronie: http://www.zpp.pl/sub/rankingi-konkursy