Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

„Czwartek Literacki” z księdzem prof. Krzysztofem Kościelniakiem w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi

27.02.2014

Dnia 27 lutego br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi odbyło się spotkanie z ks. prof. dr hab. Krzysztofem Kościelniakiem w ramach organizowanych przez Bibliotekę „Czwartków Literackich”. Ksiądz Krzysztof to wybitny znawca historii religii, historii kościołów na Bliskim Wschodzie i stosunków chrześcijańsko – muzułmańskich w tym regionie. Jest członkiem Komitetu Orientalistycznego i Komisji Bizantynologicznej PAN i autorem licznych książek z zakresu historii religii. Korzenie rodowe ksiądz prof. posiada z Raby Niżnej.

Spotkanie otworzył Jacenty Musiał – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi, który mówił że autentyczny dialog między religijny powinien prowadzić przede wszystkim do poznania obu religii chrześcijan i muzułmanów. Bowiem w ciągu stuleci wierzenia religijne kształtowały nie tylko życie jednostki ale i losy narodów. Zrozumienie współczesnych religii jest kluczem do zrozumienia kulturowego bogactwa i umożliwia ocenę własnego życia i innych ludzi.

Na spotkaniu obecni byli m. in.: Józef Mąka , Józef Zoń radni Gminy Limanowa, Mieczysław Bulanda – sołtys Starej Wsi, Halina Matras – była Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej, Paulina Ablewicz – Kierowniczka Pedagogicznej Biblioteki w Nowym Sączu, Lidia Piegza, Maria Trzupek, Anna Wiktor- bibliotekarki z gminnych bibliotek, Twaróg Marek dyrektor Zespołu Szkół w Starej Wsi oraz wielu działaczy kultury z powiatu limanowskiego i mieszkańcy Gminy Limanowa.

Po powitaniu głos zabrał prelegent, który w niezwykle przystępny i plastyczny sposób opowiadał o muzułmańskim wyznaniu. Ksiądz Krzysztof na początku wprowadził wszystkich w zagadnienie tej religii, poprzez treściwą charakterystykę oraz omówienie głównych podstawowych różnic między chrześcijaństwem a islamem. Następnie przeszedł do sedna tematu, ukazując perspektywy i problemy dialogu muzułmańsko – chrześcijańskiego. Podkreślił, że dążąc do porozumienia trzeba przede wszystkim opierać się na szacunku i miłości bliźniego, gdyż niemożliwy jest kompromis na gruncie wyznawanych prawd i dogmatów. Nie chodzi o to, by nawracać, lecz akceptować. Nie należy krytykować, lecz tolerować, wymagać wzajemnego poszanowania i prawa każdego człowieka do wolności wyznawanej wiary. Religia muzułmańska jest bardzo złożona, wyznawcy dzielą się na kilka różnych odłamów, od gorliwych radykalistów po liberalnych w podejściu do wiary.

Prelegent ubogacił wykład prezentacją multimedialną, która była niezwykle pomocnym i wartościowym środkiem przekazu. Ponadto gość wprowadzał autentyczne przykłady z własnego doświadczenia, tyczące tradycji i zwyczajów muzułmańskich.

Prelekcja była niezwykle cenna i bogata w treści, zgromadzeni z dużą uwagą słuchali i oglądali pokazy slajdów. Po zakończeniu spotkania uczestnicy zadawali dużo pytań, na które ksiądz Krzysztof udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Atmosfera była niezwykle przyjazna i serdeczna. Każdy, kto przybył na „Czwartek Literacki” do Biblioteki był ogromnie usatysfakcjonowany tematyką i wykładowcą, który potrafił trudne treści przekazać w sposób ciekawy, prosty i zrozumiały. Trzeba podkreślić, iż poruszane zagadnienie jest w dzisiejszej dobie niezwykle aktualnym wyzwaniem, dlatego zorganizowane spotkanie autorskie ze znawcą historii religii i kościołów na Bliskim Wschodzie było tym bardziej cenne dla słuchaczy.

Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi zaprasza na kolejne spotkania z cyklu „Czwartki Literackie”. Projekt współfinansowany jest ze środków Osi IV LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.

Maria Trzupek

Dnia 27 lutego br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi odbyło się spotkanie z ks. prof. dr hab. Krzysztofem Kościelniakiem w ramach organizowanych przez Bibliotekę „Czwartków Literackich”. Ksiądz Krzysztof to wybitny znawca historii religii, historii kościołów na Bliskim Wschodzie i stosunków chrześcijańsko – muzułmańskich w tym regionie. Jest członkiem Komitetu Orientalistycznego i Komisji Bizantynologicznej PAN i autorem licznych książek z zakresu historii religii. Korzenie rodowe ksiądz prof. posiada z Raby Niżnej.

Spotkanie otworzył Jacenty Musiał – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi, który mówił że autentyczny dialog między religijny powinien prowadzić przede wszystkim do poznania obu religii chrześcijan i muzułmanów. Bowiem w ciągu stuleci wierzenia religijne kształtowały nie tylko życie jednostki ale i losy narodów. Zrozumienie współczesnych religii jest kluczem do zrozumienia kulturowego bogactwa i umożliwia ocenę własnego życia i innych ludzi.

Na spotkaniu obecni byli m. in.: Józef Mąka , Józef Zoń radni Gminy Limanowa, Mieczysław Bulanda – sołtys Starej Wsi, Halina Matras – była Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej, Paulina Ablewicz – Kierowniczka Pedagogicznej Biblioteki w Nowym Sączu, Lidia Piegza, Maria Trzupek, Anna Wiktor- bibliotekarki z gminnych bibliotek, Twaróg Marek dyrektor Zespołu Szkół w Starej Wsi oraz wielu działaczy kultury z powiatu limanowskiego i mieszkańcy Gminy Limanowa.

Po powitaniu głos zabrał prelegent, który w niezwykle przystępny i plastyczny sposób opowiadał o muzułmańskim wyznaniu. Ksiądz Krzysztof na początku wprowadził wszystkich w zagadnienie tej religii, poprzez treściwą charakterystykę oraz omówienie głównych podstawowych różnic między chrześcijaństwem a islamem. Następnie przeszedł do sedna tematu, ukazując perspektywy i problemy dialogu muzułmańsko – chrześcijańskiego. Podkreślił, że dążąc do porozumienia trzeba przede wszystkim opierać się na szacunku i miłości bliźniego, gdyż niemożliwy jest kompromis na gruncie wyznawanych prawd i dogmatów. Nie chodzi o to, by nawracać, lecz akceptować. Nie należy krytykować, lecz tolerować, wymagać wzajemnego poszanowania i prawa każdego człowieka do wolności wyznawanej wiary. Religia muzułmańska jest bardzo złożona, wyznawcy dzielą się na kilka różnych odłamów, od gorliwych radykalistów po liberalnych w podejściu do wiary.

Prelegent ubogacił wykład prezentacją multimedialną, która była niezwykle pomocnym i wartościowym środkiem przekazu. Ponadto gość wprowadzał autentyczne przykłady z własnego doświadczenia, tyczące tradycji i zwyczajów muzułmańskich.

Prelekcja była niezwykle cenna i bogata w treści, zgromadzeni z dużą uwagą słuchali i oglądali pokazy slajdów. Po zakończeniu spotkania uczestnicy zadawali dużo pytań, na które ksiądz Krzysztof udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Atmosfera była niezwykle przyjazna i serdeczna. Każdy, kto przybył na „Czwartek Literacki” do Biblioteki był ogromnie usatysfakcjonowany tematyką i wykładowcą, który potrafił trudne treści przekazać w sposób ciekawy, prosty i zrozumiały. Trzeba podkreślić, iż poruszane zagadnienie jest w dzisiejszej dobie niezwykle aktualnym wyzwaniem, dlatego zorganizowane spotkanie autorskie ze znawcą historii religii i kościołów na Bliskim Wschodzie było tym bardziej cenne dla słuchaczy.

Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi zaprasza na kolejne spotkania z cyklu „Czwartki Literackie”. Projekt współfinansowany jest ze środków Osi IV LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.

Maria TrzupekLiczba wyświetleń: 1360
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne