Upamiętniono 50-tą rocznicę śmierci ks. Józefa Górszczyka

12.01.2014
IMG 7468

Mieszkańcy Pisarzowej, pijarzy oraz licznie zgromadzeni kapłani uczcili w minioną niedzielę pamięć ks. Józefa Górszczyka – męczennika, a zarazem Patrona Szkoły Pisarzowej, zamordowanego w 1964 roku podczas odprawiania mszy świętej.
O godzinie 11:00 wierni wraz z kapłanami zebrali się przy cmentarnej kaplicy, gdzie odmówili krótką modlitwę w intencji księdza. Następnie parafianie, poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście wraz z Wójtem Gminy Limanowa – Władysławem Pazdanem udali się do Kościoła.

W czasie uroczystego nabożeństwa, ksiądz biskup Wiesław Lechowicz przybliżył postać ks. Górszczyka. Jednocześnie zaznaczył, iż okoliczności śmierci kapłana cały czas przypominają o toczącej się walce dobra ze złem, bez względu na miejsce i czas. Podkreślił również, że przykład ks. Józefa winien nas pociągać do patrzenia na nasze życie w kategoriach takich jak powołanie i odpowiedzialność. Dodał, iż z realizacją własnego powołania łączy się postulat wierności – dlatego ks. Górszczyk bez wątpienia może być patronem wierności, gdyż został do końca w miejscu dla Niego przeznaczonym.
Po uroczystej mszy świętej wszyscy przeszli do budynku Zespołu Szkół, gdzie uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali część artystyczną, upamiętniającą pamięć Patrona. Po akademii głos zabrał ks. Prałat Adam Gul, który krótko przypomniał życiorys ks. Górszczyka, oraz opowiedział o staraniach jakie podjął w celu sprowadzenia prochów męczennika do Pisarzowej. Następnie przemówiła Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół – Edyta Król zaznaczając, iż obchody 50-tej rocznicy męczeńskiej śmierci Patrona to okazja do wspomnienia postaci Kapłana, który dla wszystkich jest przykładem głębokiej i żywej wiary. Podkreśliła również, aby postawa Patrona Szkoły była zachętą do postępowania zgodnego z zasadami według których żył, a Jego ofiara pomagała odkrywać i przyjmować wartości, którym służył i dla których żył. Na koniec głos zabrał biskup Wiesław Lechowicz, który podziękował wszystkim za zorganizowanie tak podniosłej uroczystości.

{gallery}14_01_13_1{/gallery}
IMG 7468