Strażacka narada

15.01.2014

W dniu 8 stycznia br. w Urzędzie Gminy Limanowa odbyło się posiedzenie Zarządu Miejsko – Gminnego Związku OSP PR w Limanowej. W posiedzeniu wzięli udział m. in. Władysław Pazdan – Wójt Gminy Limanowa, Marek Ziaja – Sekretarz Gminy Limanowa, brygadier Grzegorz Janczy – Komendant Powiatowej Zawodowej Straży Pożarnej, druh Kazimierz Czyrnek – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Limanowej, druh aspirant Wojciech Świerczek – Komendant Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Limanowej.

Podczas spotkania Aleksander Krzysztof – Prezes Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego OSP w Limanowej przedstawił szczegółowo sprawozdanie z działalności Zarządu za 2013 r.

W I kwartale prace Zarządu skierowane były na przygotowanie i przebieg zebrań sprawozdawczych. Ponadto Zarząd przygotował i przeprowadził Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom", który w kwietniu odbył się w Remizie OSP w Pisarzowej. W Turnieju wzięło udział 33 uczestników.

W II kwartale główna uwaga skupiona była na Dniach Ochrony Przeciwpożarowej. Organizowane były lokalne uroczystości w OSP, z ważniejszych to: 3 maja - udział w poświęceniu i przekazaniu nowego sztandaru do OSP Limanowa oraz w patriotycznych obchodach Dnia Strażaka. 15 czerwca odbyły się Miejsko – Gminne Zawody OSP w Łososinie Górnej oraz udział w zawodach powiatowych w Mszanie Dolnej.

Dnia 12 października członkowie Zarządu uczestniczyli w uroczystości poświęcenia i przekazania drugiego ciężkiego samochodu gaśniczego dla OSP Łososina Górna, który zakupiony został dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Limanowa i Urzędu Gminy Limanowa oraz własnym środkom druhów z OSP Łososina Górna. Ponadto w tym dniu druhowie z w/w jednostki oddali do użytku wyremontowany garaż, który zmodernizowany został dzięki dużemu wsparciu firm i instytucji oraz strażaków z OSP Łososiny Górnej.

Ważnym wydarzeniem w ubiegłym roku było uczestnictwo druhów w październiku w XII Pielgrzymce Strażaków do Centrum Błogosławionego Jana Pawła II w Łagiewnikach powiązane z 50 rocznicą święceń kapłańskich JE ks. Kardynała Stanisława Dziwisza. W sumie udział wzięło 150 strażaków z rodzinami z OSP Męcina, Wysokie, Stara Wieś, Łososina Górna, Kisielówka, Rupniów, Nowe Rybie i Limanowa. Było to możliwe dzięki wsparciu Wójta Gminy Limanowa, który pokrył koszt 3 autobusów do Sanktuarium.

Prezes Aleksander Krzysztof poinformował ponadto, że rok 2013 był dobrym dla OSP pod względem poprawy i doposażenia jednostek, udało się m.in. zakupić samochód dla OSP Łososina Górna, wykonać remont i rozbudowę garaży i remont budynku i remizy OSP w Rupniowie, wykonać suszarnię węży w Kisielówce oraz wymienić drzwi garażowe w Starej Wsi.

Zadania te były możliwe dzięki wsparciu Wójta Gminy Limanowa, Burmistrza Miasta Limanowa oraz licznym sponsorom przy dużym zaangażowaniu miejscowych strażaków.

Szczegółowe sprawozdanie w czasie posiedzenia przedstawił również druh aspirant Wojciech Świerczek – Komendant Miejsko – Gminny ZOSP RP dotyczące stanu wyposażenia i funkcjonowania jednostki OSP.

W dniach 9-10 grudnia 2013 r. został przeprowadzony m.in. jesienny przegląd sprzętu silnikowego w jednostkach OSP. Strażnice, pojazdy samochodowe, sprzęt silnikowy, łączność, uzbrojenie osobiste, sprzęt ochrony strażaków, wyszkolenie nie budzą większych zastrzeżeń.
Komendant ponadto omówił wyjazdy jednostek OSP do zdarzeń. Najwięcej wyjazdów odnotowano w OSP Wysokie – 37, Łososina Górna – 35 i Męcina – 26.

Aleksander Krzysztof przedstawił wydatki finansowe z budżetu Gminy Limanowa na poszczególne jednostki w 2013 r.
Władysław Pazdan – Wójt Gminy Limanowa poinformował, że odkąd jest Wójtem uczestniczy w corocznej naradzie, gdzie ma możliwość zapoznania się z aktualną sytuacją bezpieczeństwa w naszej gminie. Przedstawił ponadto wykonanie budżetu na 2013 r., mówił, że jednym z ważnych problemów są wydatki w oświacie: 20 mln zł gmina otrzymuje z subwencji oświatowej, zaś wydatki wynoszą 28 mln zł. Bardzo źle przedstawia się statystyka w gminie: dzieci w klasach jest mało - ok. 9 w jednej klasie, a co najgorsze dzieci ubywa.

Wójt poinformował, że wydatki w budżecie będą porównywalne jak w ubiegłym roku i wyniosą 350 tys. zł, w tym zakup samochodu strażackiego dla OSP Stara Wieś. Zwrócił się z prośbą, aby wydatkować środki w sposób rozsądny i celowy.

Komendant brygadier Grzegorz Janczy dziękując za pracę zespołową na rzecz zachowania bezpieczeństwa przedstawił ilość interwencji, jaka miała miejsce w powiecie Limanowa w rozbiciu na poszczególne samorządy. Natomiast druh Kazimierz Czyrnek omówił najistotniejsze przedsięwzięcia, którymi zajmował się Zarząd Powiatu ZOSP PR w Limanowej, składając w imieniu własnym, jak i Zarządu Wojewódzkiego najlepsze życzenia noworoczne.

Na posiedzeniu, prezes druh Aleksander Krzysztof poinformował o terminach zebrań sprawozdawczych w OSP, które będą odbywać się w bieżącym roku w poszczególnych jednostkach.

Na zakończenie goście złożyli członkom Zarządu życzenia noworoczne, dziękując za dotychczasową aktywną pracę i duże zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Limanowa i Miasta Limanowa oraz przedsięwzięć kulturalnych, które organizowane są w poszczególnych jednostkach.

{gallery}14_01_16_1{/gallery}

{gallery}14_01_16_1{/gallery}